اقدامات فعلی برای بافت‌های فرسوده کافی نیست/ تهیه طرح جامع «بازسازی بافت فرسوده» | اتاق خبر
کد خبر: 300935
تاریخ انتشار: 17 آذر 1394 - 19:09
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: در 6 سال گذشته تنها 2 هزار مجوز برای ساخت و ساز مسکن تهران داده شده که این میزان برای رفع مشکل بافت‌های فرسوده پایتخت کافی نیست.

محمد سلیمانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست بعدازظهر امروز مجمع نمایندگان تهران اظهار داشت: در این جلسه پیرامون نحوه بازسازی بافت‌های فرسوده بحث و تبادل نظر صورت گرفت، همچنین گزارشی از سوی شهرداری تهران در خصوص بافت‌های فرسوده در تهران و دیگر شهرها ارائه شد.

وی افزود: در این گزارش به مقایسه بافت‌های فرسوده تهران و دیگر شهرها پرداخته همچنین با تبادل نظر و ارائه دیدگاه نمایندگان به بررسی مشکلات منازل، پرداخته شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به مباحث مطرح‌شده در ادامه نشست مذکور پرداخت و تصریح کرد: در این جلسه پیرامون منازل با مساحتی کمتر از 50 مترمربع، همچنین تعداد آنها بررسی‌هایی صورت گرفت، همچنین مشکلات منازل بین 50 تا 100 مترمربع نیز بررسی شده و اینکه چه مشکلاتی بر سر راه بافت‌های فرسوده وجود دارد و موانع موجود در این راه چیست، نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

سلیمانی همچنین عنوان کرد: در ادامه جلسه پیرامون اینکه در گذشته چه اقداماتی درخصوص منازل فرسوده صورت گرفته است، مباحثی مطرح و مشخص شد. وی با بیان اینکه در 6 سال گذشته هر ساله حدود 2 هزار مجوز برای ساخت و ساز داده شده است، یادآور شد که این مسئله برای شهر بزرگی چون تهران رفع نیاز نمی‌کند و بدون کمک بودجه عمومی بار سنگین بافت فرسوده در تهران و کلان‌شهرها را نمی‌توان برداشت.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به رکود در بحث مسکن تأکید کرد: با این وضعیت رکود، متأسفانه ساخت و ساز در بافت فرسوده توسط مردم با رونق کمتری اتفاق افتاده است.دولت باید در بودجه عمومی خود در کمک به ساخت و ساز بافت‌های فرسوده کمک کند.

«دولت باید در این زمینه کمک کرده و وام‌ها و تسهیلات ارزان‌قیمتی در اختیار سازندگان قرار دهد تا بتوانند بافت‌های فرسوده را بازسازی و تبدیل به مسکن مناسب کنند. به نظر می‌رسد طرح جامعی برای تهران تهیه شده است که دارای مشکلات جزئی است.»

سلیمانی به بیان جمع‌بندی نشست این مجمع پرداخت و اضافه کرد: نظر نمایندگان در نشست این بود که این طرح جامع از سوی شهرداری و سازمان‌های ذی‌ربط هرچه سریع‌تر دنبال شده و هماهنگی و سرعت بیش‌تری برای شروع و پایان چنین طرح‌هایی صورت گیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خاتمه خاطرنشان کرد: مردمی که در بخش بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند باید در این زمینه همکاری کرده و شریک شوند تا محل زندگی آنها تجمیع شده تا از این طریق بتوان مجوز سریع‌تر و راحت‌تری جهت ساخت و ساز جدید صورت گیرد و مجموع منازل آنها تبدیل به زمین بزرگتری شود.

منبع: فارس

نظرات
ADS
ADS
پربازدید