واکنش رسول صدرعاملی به یک بحران | اتاق خبر
کد خبر: 300945
تاریخ انتشار: 17 آذر 1394 - 21:11
رسول صدرعاملی تاکید کرد که بحران بی آبی در این چند سال اخیر به وجود نیامده بلکه حاصل یک دوران طولانی بی‌توجهی بوده که این مشکل پدید آمده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، نویسنده و کارگردان سینما در گفت‌وگویی به بهانه‌ی جشنواره فیلم و عکس «گزارش یک نگرانی »گفت: برای من اتفاق دردناکی است، هنگامی که به زادگاهم اصفهان می‌روم و با زاینده رودی مواجه می‌شوم که خشک و خالی است،باید توجه داشت که با بارش باران و برف نباید فراموش کنیم که بحران آب وجود ندارد، همواره باید به یاد داشته باشیم که این بحران در این چند سال اخیر به وجود نیامده بلکه حاصل یک دوران طولانی بی‌توجهی بوده که این مشکل پدید آمده است.

وی افزود: من بیش از اینکه گلایه‌ام به مصرف‌کنندگان روستایی و شهری باشد به مدیران است ،زیرا عدم مدیریت ،باعث بروز چنین مشکلی شده و تاسف آنجاست که در مقابل چشمان همه ما این اتفاق رقم می‌خورد؛ گاهی اوقات می‌بینیم در مناطقی که آب‌های زیرزمینی به وفور وجود دارد ، با حفر و گودبرداری غیر معمول و خشک شدن قنات‌های زیر زمینی ، چنین بحرانی را ایجاد می‌کنند و هیچ کس هم توجهی نمی‌کند و فکر می‌کنم بخش قابل توجهی از آب‌های به هدر رفته مربوط به مناطق شهری است.

صدرعاملی با اشاره به فرهنگ سازی مصرف درست آب عنوان کرد: در این چند ساله اخیر شهروندان ما با آگاهی‌هایی که کسب کرده‌اند به صورت بهینه‌تری از آب استفاده می‌کنند و در واقع فکر می‌کنم مشکل اصلی مربوط به از بین رفتن حجم انبوه آب است.

کارگردان «درانتظار معجزه» عنوان کرد: کم آبی در واقع اتفاق تلخی است که گریبانگیر ما شده و فراتر از یک دغدغه است و باید بگویم که رادیو و تلویزیون بیشترین نقش را در آگاه‌سازی مردم نسبت به این قضیه دارند و با اشکال مختلف می‌توانند این بی توجهی نسبت به مسئله آب که در واقع تبدیل به یک عادت روزمره شده را نشان دهند و فرهنگ سازی کنند.

وی با تاکید به ضرورت ساخت آثار سینمایی با موضوع بحران آب ادامه داد: ساخت چنین آثاری باید متولی داشته باشد و امیدوارم فیلم سازان به ساخت اثری با موضوع بحران آب بپردازند و یک درام جدی تلقی شود، برای من هم بسیاردراماتیک است هنگامی که می‌شنوم خاورمیانه را هیچ یک از این آشوب‌ها و جنگ‌های منطقه‌ای نابود نمی‌کند بلکه خاورمیانه را بی آبی به خطر می‌اندازد، اما باز هم می گویم که رسانه تاثیر گذار در این زمینه ،همان تلویزیون است.

کارگردان «زندگی با چشمان بسته» تصریح کرد:به نظرم بخش فیلم‌های دو دقیقه‌ای این جشنواره بسیار خوب و تاثیر گذار است و تلویزیون از طریق دادن فراخوان که در آن به مردم اعلام می‌کند که شما می توانید با گوشی موبایل خود فیلم‌های یک دقیقه‌ای بسازید به عنوان یک رسانه مقتدر عمل می‌کند و هر کسی می تواند در این زمینه نقشی داشته باشد و نکاتی را بیان کند که تاکنون کسی به آن توجه نکرده است، من امیدوارم این فراخوان به گوش همه برسد ،این را هم باید بگویم ، برای ساخت آن فیلم‌های کوتاه لازم نیست حتما فیلمساز باشیم بلکه تنها کافی است تلاش کنیم و کمی اندیشه داشته باشیم.

وی افزود: هر کسی با تمرکز بر موضوع پراهمیت بحران آب ، دقیق شدن به جهان اطراف خود، داشتن ایده شخصی و توجه کردن به همین زندگی عادی و طبیعی می‌تواند در ساخت این فیلم و بخش مسابقه فیلم کوتاه این جشنواره موفق باشد.

کارگردان «گل‌های داوودی» تصریح کرد : من شنیده‌ام شبکه سه از برگزیدگان این جشنواره با پخش آثار آنان در تلویزیون تقدیر می کند و آثار آن‌ها حتی از شبکه نسیم نیز پخش می شود که به نظرم اتفاق جالب و تاثیر گذاری است زیرا آثار آن‌ها دیگر در کمد باقی نمی‌ماند و دیده و در واقع تبدیل به یک ماراتون جدی می‌شود.

رسول صدرعاملی در پایان گفت: امیدوارم «دومین دوره جشنواره گزارش یک نگرانی» به خوبی برگزار شود و همه احساس کنند به یک موضوع کلی همه گیر در سطح ملی فکر می‌کنند که باعث تفاوت آن با سایر جشنواره‌ها شود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید