کناره گیری المنار ازاتحادیه رادیوهای عربی | اتاق خبر
کد خبر: 301112
تاریخ انتشار: 18 آذر 1394 - 11:22
ابراهیم فرحات مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شبکه لبنانی المنار با صدور بیانیه ای اعلام کرد که « شبکه المنار و رادیو النور» در اعتراض به اعمال فشار برخی کشورها بر اتحادیه رادیوهای کشورهای عربی و خروج آن از مسیر حرفه ای خود از عضویت این اتحادیه کناره گیری کرده

به گزارش اتاق خبر، فرحات در این بیانیه که خطاب به عبدالرحیم سلیمان مدیرعامل اتحادیه رادیوهای کشورهای عربی نوشته شده، تاکید کرده است: از آنجا که شرایط نقش آفرینی ما در مسیر پیشرفت اتحادیه رادیوهای کشورهای عربی از بین رفته است، کناره گیری خود را از آن اعلام می کنیم.
شبکه المنار از سال 2001 تاکنون عضو اتحادیه رادیوهای کشورهای عربی بود.
در این بیانیه آمده است: تصورمی کردیم اتحادیه رادیوهای کشورهای عربی به عنوان یک نهاد رسانه ای و حرفه ای تلاش می کند در پیشرفت و ترقی رسانه های جهان عرب همکاری و مساعدت کند.
فرحات خاطرنشان کرده است: ما این تصمیم را با توجه به شرایط کنونی اتخاذ کردیم به ویژه این که برخی کشورها درصدد هستند با فشار بر اتحادیه رادیوهای کشورهای عربی، این اتحادیه را از مسیر خود مبتنی بر تنوع و تعدد منحرف کنند و این اعمال فشارها مانعی بزرگ بر حفظ نقش آن شده است.

** نشست فوق العاده شورای ملی رسانه های لبنان
نشست فوق العاده شورای ملی رسانه های لبنان به ریاست رمزی جریح وزیر اطلاع رسانی این کشور برای بررسی اقدام شبکه عرب ست در جلوگیری از پخش برنامه های شبکه المنار از طریق ماهواره هایش و اتخاذ گام هایی برای حمایت از رسانه های لبنانی برگزار شد.
رمزی جریج در این نشست بر تمسک لبنان به آزادی رسانه ها و حفظ این مشی و محافظت از آنها در مقابل هر تجاوزی تاکید کرد و گفت که آزادی رسانه ها در لبنان زیر سقف قانون قرار دارد و رسانه ها قانون را رعایت می کنند.
وزیر اطلاع رسانی با تاکید به اعلام همبستگی خود با شبکه المنار، تاکید کرد که المنار سیاست ها و رویکردهای خود را با آزادی و زیر سقف قانون اعلام می کند.
وی خاطرنشان کرد: راه های مقابله با تجاوز به حقوق المنار و حمایت از المنار و دیگر رسانه های لبنانی را بررسی می کنیم تا همچون چراغی فروزان در جهان عرب بدرخشند.
رمزی جریح گفت که امروز ( چهارشنبه) در نشستی با تمام سلام نخست وزیر ، گام هایی را که دولت لبنان باید برای حمایت از رسانه های لبنانی و باقی ماندن مرکز پخش شرکت عرب ست در لبنان بررسی می کنیم.
وزیر اطلاع رسانی لبنان تاکید کرد که نباید اجازه دهیم از این پس هر طرفی ظالمانه و مستبدانه با رسانه های لبنان مشابه المنار برخورد کند.
وی با بیان این که « رابطه با عرب ست از اختیارات وزارت ارتباطات است و باید اقدامات لازم را انجام دهد»، گفت که من طرف رسانه های لبنانی هستم.
رمزی جریح تصریح کرد: موضع لبنان در قبال اقدام عرب ست ، مستحکم و تردید ناپذیر است و درصدد هستیم تا گام هایی را برداریم که موثر باشد و به نتیجه ختم شود و برای حمایت از رسانه های لبنان تنها اعلام همبستگی و نشست های بی نتیجه کافی نیست.
وی با بیان این که امیدوار است عرب ست از تصمیم خود عقب نشینی کند، تاکید کرد که وظیفه نظارت برعملکرد رسانه های لبنانی و برخورد با آنها فقط با دولت لبنان است.
** حمایت فراکسیون تغییر و اصلاح از المنار و المیادین
فراکسیون تغییر و اصلاح در مجلس لبنان به ریاست ژنرال میشل عون بر حمایت خود از شبکه های المنار و المیادین تاکید و اقدام شرکت عرب ست را محکوم کرد
در بیانیه این فراکسیون آمده است: لبنان و پادشاهی سعودی دو عضو شرکت عرب ست هستند که تحت نظارت اتحادیه عرب می باشد، این اتحادیه در مقابل تصمیم سعودی برای متوقف کردن پخش برنامه های شبکه های المنار و المیادین چه اقدامی انجام داده است.

** نشست همبستگی تجمع علمای مسلمان لبنان با المنار
اعضای تجمع علمای مسلمان لبنان متشکل از علمای اهل تسنن و شیعه با برگزاری نشست همبستگی با شبکه المنار، تاکید کرد که اقدام عرب ست و اتحادیه عرب برای خاموش کردن صدای مقاومت را محکوم می کنیم و خواستا مجازات قضائی این شرکت هستیم.
تجمع علمای مسلمان با محکوم کردن سکوت کشورهای عربی و اسلامی در قبال این اقدام ظالمانه و مستبدانه شرکت عرب ست، خاطرنشان کرد که این اقدام تنها به نفع دشمن صهیونیستی و آمریکا است.
این تجمع از دولت لبنان خواسته است تا بر پیگرد قضائی شرکت عرب ست و حمایت از شبکه المنار اقدام کند.
براساس این گزارش، میشل موسی رئیس کمیته حقوق بشر لبنان هم ضمن محکوم کردن اقدام عرب ست ، از این شرکت خواست تا از این تصمیم ظالمانه خود عقب نشینی و اعمال فشار بر شبکه های لبنانی را متوقف کند.
با هدف خاموش کردن صدای مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی و تکفیری، شرکت« عرب ست» با فشار سعودی ها ، پخش شبکه لبنانی المنار متعلق به حزب الله از طریق ماهواره هایش را بدون اعلام و اخطار قبلی متوقف کرد.
شرکت عرب ست پیشتر نیز تهدید کرده بود که پخش شبکه المیادین را متوقف می کند.
عرب ست وابسته به سازمان عربی فنآوری اطلاعات و ارتباطات است که زیر نظر و پرچم اتحادیه کشورهای عربی فعالیت می کند و مالکیت آن بین همه کشورهای عضو این اتحادیه تقسیم شده است اما بیشترین سهم آن یعنی 36 درصد متعلق به سعودی ها است و مقر اصلی این شرکت هم در ریاض قرار دارد.
ناظران این اقدام عرب ست را سیاست حاکم بر این شرکت برای خاموش کردن صداهایی که در جهت تحقق حق و حقیقت مبارزه می کنند و حذف آزادی بیان از عرصه جهان اسلام و عرب ارزیابی کردند.
شبکه المنار در بیانیه خود تاکید کرده است که این صدای حق با این اقدامات ظالمانه هرگز ساکت نخواهد شد و نصیب ماجراجویان فقط شکست و سقوط خواهد بود.
شرکت عرب ست بعداز انتقال مرکز پخش خود از لبنان به اردن مبادرت به قطع برنامه های المنار کرد.
مرکز پخش شرکت عرب ست در منطقه جوره البلوط در شهرستان متن استان جبل لبنان قرار داشت که اخیرا به اردن منتقل شده است.

 

منبع:ایرنا

 

 

 

 

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید