هوشمند کردن اسلحه؛ راهی برای مبارزه با تیراندازی ناگهانی به مردم | اتاق خبر
کد خبر: 301195
تاریخ انتشار: 18 آذر 1394 - 16:55
قتل‌عام 14 نفر در سن برناردینوی کالیفرنیا، موجی از مباحث مختلف درباره قانون کنترل تسلیحات در امریکا راه انداخته که یکی از آن‌ها ساخت اسلحه هوشمند است.
اتاق خبر -  این تئوری می‌گوید اسلحه هوشمند شلیک نخواهد کرد، مگر اینکه ابتدا اثرانگشت فرد تأییدشده را دریافت کند.

بدین ترتیب سلاح هوشمند پس از احراز هویت صاحبش شلیک خواهد کرد و افرادی مانند زوج قاتل در سن برناردینو نخواهند توانست به‌سوی عموم شلیک کنند.

اما طرفداران آزادی سلاح در امریکا که لابی‌های کارخانه‌های اسلحه‌سازی را پشت سرخود دارند، می‌گویند قانون کنترل تسلیحات دولت اوباما راهی برای ردیابی و نقض حریم خصوصی افراد است و با آن مخالفت کرده‌اند.

همچنین در بحث فنی، گرفتن تأییدیه شلیک از طریق دریافت امواج رادیویی یا RFID نیز پیشنهادشده است تا مالک اسلحه فقط بتواند از سلاح استفاده کند. البته هنگام خرید فرد موردنظر باید احراز هویت شود و همین عامل باعث می‌شود تا اثرانگشت و سایر مشخصات وی برای نگرانی‌های احتمالی آتی ثبت و ضبط شود.

راه‌حل دیگری که مطرح‌شده است، ارسال امواج رادیویی از طریق ساعت هوشمند متصل به سلاح است تا دیگران در مجاورت با اسلحه نیز نتوانند از آن استفاده کنند.

مخالفان با این استدلال که زوج قاتل در کالیفرنیا با مدارک قانونی سلاح خریده‌اند، می‌گویند هیچ سلاح هوشمندی نیز در فروشگاه‌ها وجود ندارد و گروه‌های مخالف کنترل تسلیحات حاضر به فروش چنین وسایلی نیز نیستند.

Ron Conway،سرمایه‌گذار معروف، جایزه 1 میلیون دلاری برای ابداع سلاح هوشمند و متناسب با جامعه آمریکا پیشنهاد داده است اما کسی از آن استقبال نکرده است.

لورتا وینبرگ رهبر اکثریت سنا قرار است لایحه‌ای را به تصویب رساند تا فروشگاه‌های اسلحه، دست‌کم یک سلاح هوشمند به خریداران بفروشند اما فناوری هوشمند به‌صورت تجاری پا به‌پای علاقه‌مندان به اسلحه پیش نرفته است.

منبع: خبرآنلاین

نظرات
ADS
ADS
پربازدید