نباید کاندیداهایی با تهمت و دروغ وارد مجلس شوند | اتاق خبر
کد خبر: 301612
تاریخ انتشار: 21 آذر 1394 - 10:32
رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان آمل گفت: نباید کاندیداهایی با تهمت و دروغ وارد مجلس شوند زیرا خانه ملت انسان دروغ‌گو نمی‌خواهد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، محمد‌علی ابراهیم‌زاده عصر امروز در جمع مردم این شهرستان، اظهار کرد: انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری از مهم‌ترین آزمون‌های بزرگ انقلاب اسلامی در سال جاری است.

وی با بررسی جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی، افزود: ثبت‌نام از کاندیداها از 28 آذر امسال آغاز می‌شود.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان آمل با اشاره به اینکه قانون اساسی میراث ارزشمند انقلاب اسلامی است که با وجود آن امنیت و عدالت در جامعه اجرا می‌شود، تصریح کرد: مخالفت با قانون اساسی مخالفت با امنیت نظام و عدالت اجتماعی است.

این مسئول با اشاره به اینکه جایگاه و نقش شورای نگهبان در قانون اساسی به وضوح مشخص است، تأکید کرد: نظارت بر انتخابات از وظایف شورای نگهبان است البته امروزه بحث‌هایی همانند نظارت استصوابی و استدلالی این شورا مطرح است و بیشتر افراد حتی مسئولان به آن می‌پردازند.

ابراهیم‌زاده با اعلام اینکه در تمام کشورهایی که داعیه‌دار دموکراسی هستند، مرجع نظارت بر امور انتخابات در آنها وجود دارد، گفت: نظارت انتخابات از همان زمان شروع ثبت‌نام تا روز انتخابات و پایان آن با اعلام نتایج نهایی ادامه دارد و بررسی‌ها انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه رد یا تائید صلاحیت نامزدها در هر کشوری بر عهده یک ارگان نظارتی است، ادامه داد: نظارت استصوابی نیز در تمام کشورهایی که شعار دموکراسی دارند، وجود دارد و در کشورهایی همانند ژاپن، آمریکا و دانمارک مشاهده می‌شود.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان آمل با تأکید بر اینکه نظارت تمام و مطلق بر انتخابات چیز جدیدی نیست که در جمهوری اسلامی ایران و قانون گنجانده باشد، گفت: ولی جای تعجب است که شخص نخست دولت، شورای نگهبان را چشم بداند و بگوید که این ارگان دست نیست هر چند اگر این فرد درس حوزوی و قانون آموخته باشد با مراجعه به اصل 99 قانون اساسی به پاسخ خود دست پیدا می‌کند.

این مسئول با اشاره به اینکه نظارت استصوابی حق مردم کشورمان است، بیان کرد: نباید با این نوع نظارت مخالفت کرد زیرا مخالفت با نظارت استصوابی دهن‌کجی به آرای مردم است زیرا ضامن جمهوریت و اسلامیت نظام بوده هر چند باید جمهوریت و اسلامیت نظام در جامعه با نظارت استصوابی تضمین شود.

ابراهیم‌زاده با بیان اینکه افرادی این شائبه را ایجاد می‌کنند که خود برای حضور در عرصه انتخابات دارای مشکل باشند، تصریح کرد: افرادی که برای حضور در انتخابات به‌عنوان کاندیدا مشکل ندارند، این نوع نظارت را زیرسوال نمی‌برند. وی خاطرنشان کرد: جای تعجب است که برخی از قانون آنقدر فهم کمی دارند که نظارت را تنها برای روز انتخابات می‌دانند ولی باید بدانند نظارت شورای نگهبان از زمان ثبت‌نام کاندیداها آغاز شده و نباید با ایجاد شبهات در سخنرانی و امور نوشتاری به این امر دامن بزنند.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان آمل با اعلام وجود دو انتخابات ارزشمند در کشور، گفت: امروزه جریان‌هایی در کشور مشغول نیروسازی هستند تا عوامل خود را وارد میدان کنند در این برهه از زمان مردم و مسئولان باید خیلی مراقب باشند.

این مسئول خطاب به کاندیداهای مجلس خبرگان و شورای اسلامی، بیان کرد: هرگز کوچک‌ترین رفتار این افراد از دید شورای نگهبان پنهان نمی‌ماند و در نظارت‌شان وقفه‌ای ایجاد نمی‌شود.

ابراهیم‌زاده با تأکید بر اینکه امروزه گاهی شاهد دهن‌کجی به قانون اساسی از سوی برخی کاندیداهای احتمالی هستیم، گفت: یکی از معیارهای صلاحیت کاندیداها التزام عملی به قانون اساسی است هر چند نباید کاندیداها جو زده شوند و حرف‌های ضدارزشی و اهانت به قانون اساسی به زبان آورند.

وی متذکر شد: تهمت، بهتان و دروغ‌گویی نباید در عملکرد کاندیداها مشاهد شود زیرا انتظار می‎‌رود اخلاق انتخاباتی سرلوحه کار باشد هر چند نظام‌مان دینی بوده و ولایت فقیه و اسلام در آن حاکم است.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان آمل گفت: نباید کاندیداهایی با تهمت و دروغ وارد مجلس شوند زیرا خانه ملت انسان دروغ‌گو نمی‌خواهد.

این مسئول با اعلام اینکه هم‌اکنون میراث‌دار خون شهدا هستیم، افزود: باید نامزدها اخلاق انتخاباتی را رعایت کنند.

ابراهیم‌زاده با اشاره به اینکه امروزه با هزینه‌های میلیاردی انتخاباتی شرایط به سوی سرمایه‌داری می‌رود، تصریح کرد: در حالی که مردم کشور به تأمین مایحتاج زندگی محتاج هستند و کشورمان در رکود به‌سر می‌برد، این بداخلاقی‌ها مشاهده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه وعده 100 روزه دولت به وعده‌ای 800 روزه تبدیل شده و کاری انجام نشد، گفت: باید هزینه‌های میلیاردی در انتخابات رصد شود.

ابراهیم‌زاده با اشاره به اینکه با خداوند عهد بستیم تا سر حد جان از جمهوریت و اسلامیت نظام دفاع کنیم، ادامه داد: با هیچ احدی عقد اخوت نبستیم و وابسته به هیچ جریان سیاسی نیستیم ولی به هیچ فردی اجازه نمی‌دهیم تا کوچک‌ترین تعرض به امانت مردم و آرای آنها را داشته باشد.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان آمل متذکر شد: طبق فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی رأی مردم حق‌الناس است و هرگز اجازه کوچک‌ترین تعرض به آن را نمی‌دهیم.

این مسئول گفت: دو انتخابات آینده بسیار مهم و حساس است پس نباید وقایعی همانند مجلس ششم شکل بگیرد.

ابراهیم‌زاده با اعلام اینکه باید به‌ دنبال بهترین افراد باشیم، افزود: باید با فکر و اندیشه دست به انتخاب افراد بزنیم زیرا در روز قیامت از رأی دادن به افراد سوال می‌شود.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان آمل با تأکید بر اینکه رأی‌مان در نظام جمهوری اسلامی ایران بسیار سرنوشت‌ساز است، گفت: باید دقت کنیم افرادی راهی مجلس شده که از قشر مرفه نباشند، دارای ریخت و پاش انتخاباتی نبوده و با حضور در میدان جنگ تحمیلی خیرخواه مردم بوده و در مسیر قانون گام بردارند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید