جوانانی که روی خطر سُر می‌خورند | اتاق خبر
کد خبر: 302054
تاریخ انتشار: 23 آذر 1394 - 13:53
تفریح و هیجان به قیمت جان
همزمان با سفیدپوش شدن ارتفاعات الوند جوانان و نوجوانان همدانی به دامنه کوه‌ها و تپه‌ماهورهای شیب‌دار رفته و باوجود هشدارها مبنی بر خطرات تیوب سواری، لذت آن را به قیمت جانشان می‌خرند.

همزمان با سفیدپوش شدن ارتفاعات الوند جوانان و نوجوانان همدانی به دامنه کوه‌ها و تپه‌ماهورهای شیب‌دار رفته و باوجود هشدارها مبنی بر خطرات تیوب سواری، لذت آن را به قیمت جانشان می‌خرند.

   این روزها وقتی وارد جاده‌های پر و پیچ‌وخم گنج‌نامه می‌شوی، یا وقتی از کوچه‌باغ‌های حیدره و عباس‌آباد عبور می‌کنی و یا زمانی که به ارتفاعات کوه الوند خیره می‌شوی، زیبایی وصف‌ناشدنی دامنه‌های پوشیده از برف و درختان سپیدپوش چشمان را نوازش می‌دهد، زمستان همدان هم مانند سه فصل بهار و تابستان و پاییزش زیبایی بی‌نظیری دارد که در کمتر جای ایران دیده می‌شود.

طبیعت و آب‌وهوای همدان در فصل زمستان و در هنگام بارش برف و سفیدپوش شدن درختان و دامنه‌ها و کوه‌ها و دشت‌های این شهر نیز دیدنی و ناب است و با بارش برف الوند هزارچشمه، سپیدپوش می‌شود و همچون نوعروسی که رخت سپید بر تن کرده بر تارک همدان می‌درخشد.

مردم برای پر کردن اوقات فراغت خود به دشت‌ها و دامنه‌های کوه‌های شهرپناه می‌برند

اما با بارش برف و سفید شدن درختان و دامنه‌ها و دشت‌های شهر همدان، مردم این شهر برای پر کردن اوقات فراغت خود و برای بهره‌گیری از این نعمت خدادادی و به قولی تفریح و برف‌بازی به دشت‌ها و دامنه‌های کوه‌های شهرپناه می‌برند تا علاوه بر لذت بردن از زیبایی‌های بی‌نظیر همدان در فصل برف و زمستان، لحظات خوشی را در کنار خانواده و دوستان رقم بزنند.

تفریحی که از دیرباز بین مردم در میان برف رواج داشته سرسره بازی روی برف است که از سالیان متمادی مردم برای تفریح در زمستان سرسره‌ای روی برف می‌ساختند که در چند سال اخیر سرسره بازی شکل سنتی خود را به تیوب سواری روی برف داده است.

حالا که دامنه‌های الوند و شهر همدان از بارش نعمت الهی سفیدپوش شده، در بین مردم شهر هیجانی برای تیوب سواری روی برف ایجادشده است به طوریکه وقتی به سمت انتهای بلوار جوان همدان حرکت می‌کنی و یا در ارتفاعات الوند پیر و جوان و زن و مرد و کودک و خردسال را در جمع خانواده و یا دوستان می‌بینی، تیوب‌هایی در اندازه‌های مختلف در دست دارند که آن را با خود به قسمتی در بلندی تپه یا یک شیب تند می‌کشند تا سوار بر تیوب از شیب کوه سرسره بازی کنند.

افراد با سوارشدن بر تیوب‌های بادی باجان و آینده خود بازی می‌کنند

تیوب سواری بر روی برف این روزها طرفداران زیادی پیداکرده و افراد غافل از خطرات این تفریح به‌ظاهر شاد با سوارشدن بر تیوب‌های بادی باجان و آینده خود بازی می‌کنند، سرخوردن از ارتفاع بلند با شیب بسیار تند برروی وسیله‌ای که هیچ‌گونه استانداردی ندارد و هرلحظه امکان سرنگون شدن آن و یا برخورد با مانع‌های اطراف کوه و دشت وجود دارد و احتمال آسیب رسیدن به افراد سوار آن می‌رود اگر بازی باجان و سلامت فرد نیست چه می‌تواند باشد؟

متأسفانه هرساله این تفریح به‌ظاهر شاد و مفرح، باعث آسیب رسیدن به افراد زیادی شده و گاهی حتی منجر به مرگ و یا آسیب شدید به نخاع و یا قسمتی از بدن فرد شده که او را برای همیشه زمین‌گیر کرده کمااینکه چند روز پیش تیوب بادی بازهم در شهر همدان حادثه آفرید و این بار جان یک جوان ۱۹ ساله را گرفت.

جوان ۱۹ ساله به هنگام تیوب سواری در چارباغ جوان همدان دچار ضربه‌مغزی شد

جوان ۱۹ ساله‌ای در شب ۲۰ آذرماه هنگامی‌که در بلوار جوان همدان سوار بر تیوب بود، براثر افتادن دچار ضربه‌مغزی شد و ساعاتی بعد جان خود را از دست داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی در این رابطه گفت: امیرمهدی رجبی جوان ۱۹ ساله همدانی به هنگام تیوب سواری در چارباغ جوان همدان دچار ضربه‌مغزی شد و پس از ساعتی جان خود را از دست داد.

حبیب‌الله موسوی بهار افزود: پیکر این جوان به سردخانه بیمارستان بعثت همدان منتقل‌شده و خانواده این جوان ناکام در تهران زندگی می‌کنند.

مسئول اورژانس ۱۱۵ منطقه شهرستان همدان نیز در گفتگو با بیان اینکه متأسفانه هرساله تیوب سواری بروی برف حوادث دل‌خراشی را ایجاد می‌کند، گفت: ۱۸ آذرماه امسال نیز یک مورد حادثه براثر تیوب سواری در محور گنج‌نامه همدان اتفاق افتاده است.

علی صفدر کریمی مجاهد با اشاره به اینکه در ۲۰ آذرماه نیز دو مورد حادثه داخل شهر همدان و در بلوار جوان همدان اتفاق افتاده است، بیان داشت: در دو روز سه حادثه دل‌خراش براثر تیوب سواری گزارش‌شده که علاوه بر آن‌یک مورد هم منجر به مرگ شده است.

وی افزود: متأسفانه خانواده‌ها تیوب سواری روی برف را به‌عنوان یک تفریح می‌دانند درحالی‌که این تفریح خطرناک بوده و حوادث زیادی به دنبال دارد.

مسئول اورژانس ۱۱۵ منطقه شهرستان همدان اظهار داشت: افراد بدون توجه به عواقب کار از ارتفاع خیلی زیاد و یا مسیری با شیب تند چندنفری سوار تیوب‌های بادی می‌شوند و ازآنجا سر می‌خورند.

کریمی با تأکید بر اینکه انجام این تفریح به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود، گفت: تیوب وسیله‌ای غیراستاندارد بوده که بدون ترمز است و هنگامی‌که فرد سوار بر آن شده هیچ کنترلی ندارد.

تیوب سواری بروی برف تفریح مطمئنی برای شادی و سرگرمی نیست

وی بابیان اینکه تیوب سواری برروی برف روش مطمئنی برای شادی و سرگرمی نیست، عنوان کرد: این تفریح غلط و خطرناک بوده و موجب آسیب رسیدن به نخاع افراد و قطع نخاع وی می‌شود.

مسئول اورژانس ۱۱۵ منطقه شهرستان همدان در این خصوص ادامه داد: متأسفانه جوانان بی‌هیچ عقبه فکری اقدام به انجام این تفریح می‌کنند که ممکن است حوادث جبران‌ناپذیری را برای آن‌ها به دنبال داشته باشد.

کریمی با اشاره به اینکه ضرر و آسیب‌های تیوب سواری تنها برای خود فرد نیست بلکه به جامعه و خانواده نیز آسیب می‌رساند، گفت: چنانچه افراد تمایل به انجام این تفریح دارند باید از مسیرهای با شیب و ارتفاع کم استفاده کرد و از سوارشدن گروهی بروی تیوب و پشت سر یکدیگر خودداری کنند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، بابیان اینکه تیوب سواری تفریح غیر ایمن بوده و نباید انجام شود، گفت: متأسفانه افراد سوار بر تیوب با مانعی برخورد می‌کنند و یا واژگون می‌شوند که منجر به بروز حادثه می‌شود.

حبیب معصومی با اشاره به اینکه حتی افراد میان‌سال و مسن نیز به‌غیراز جوان‌ها اقدام به این کار می‌کنند، عنوان کرد: این تفریح به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود و از شهروندان می‌خواهیم که جان خود و دیگران را با انجام این تفریح غلط به خطر نیندازند.

همدانی ها برای تفریح زمستانی به پیست اسکی تاریک دره بروند

رئیس هیئت اسکی همدان نیز با اشاره به اینکه مخالف این بازی پرحادثه هستیم از مردم همدان درخواست کرد که برای تفریح زمستانی به پیست اسکی تاریک دره بروند.

کاظم عرب بیان داشت: تیوب سواری در مسیرهای پرشیب انجام می‌شود و بسیار پرحادثه است و افرادی که به این بازی خطرناک می‌پردازند هرگز تعادل لازم را در مسیر سپری کرده نداشته و امکان برخورد با شی‌ء و اجسام فلزی و سنگین وجود دارد.

وی بیان کرد: همه‌ساله با بارش سنگین برف شاهد ایجاد مسیرهای خودجوش سرسره بازی از سوی مردم در مناطق پرشیب نظیر عباس‌آباد و بلوار ارم همدان هستیم بدون اینکه توجهی به خطرات جانبی شود.

وی به مردم توصیه کرد برای تفریح زمستانی به پیست اسکی تاریک دره بروند و ضمن پرداختن به اسکی با لوازم موجود در این پیست، از آموزش‌های لازم نیز برخوردار شوند.

رئیس هیئت اسکی همدان اظهار داشت: این منطقه از ایمنی لازم برخوردار بوده و تحت نظارت دست‌اندرکاران است و خانواده‌ها می‌توانند یک روز زمستانی را در این پیست سپری کرده و از امکانات آن بهره‌مند شوند.

با این تفاسیر و با توجه به حوادث اخیر که در تیوب سواری برای افراد به وجود آمده، مردم باید بیش‌ازپیش از انجام این تفریح و بازی پرخطر خودداری کنند چراکه تیوب سواری نمی‌تواند سرگرمی و تفریح مناسبی برای گذراندن ساعات خوش و شادی در کنار دوستان و خانواده باشد و شهروندان نباید نقاط شیب‌دار و ارتفاعات را برای انجام این بازی انتخاب کنند چراکه هیچ نظارتی بر آن نبوده و سلامت و جان آن‌ها را تهدید می‌کند.

منبع: مهر

نظرات
ADS
ADS
پربازدید