گردشگری سلامت نقش مهمی در ارتباط بین المللی و تبادل فرهنگی دارد | اتاق خبر
کد خبر: 302217
تاریخ انتشار: 24 آذر 1394 - 07:17
دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت گفت:گردشگری سلامت به نوعی ارتباط بین المللی و تبادل فرهنگی بالادستی را میسر می کند، بنابراین گردشگر سلامت به عنوان ابزار مهم فرهنگی برای کشور اعتبار به همراه می آورد.

دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت گفت:گردشگری سلامت به نوعی ارتباط بین المللی و تبادل فرهنگی بالادستی را میسر می کند، بنابراین گردشگر سلامت به عنوان ابزار مهم فرهنگی برای کشور اعتبار به همراه می آورد.

دکتر محمد پناهی عصر دوشنبه در همایش بررسی چالشها ،فرصتها و راهبردهای توسعه گردشگری سلامت در مشهد با بیان این که پایین بودن زمان انتظار درمان از مهمترین ویژگیهای گردشگری سلامت در کشور ایران است افزود: برای مثال زمان انتظار برای عملهای ماژور(بزرگ) در اغلب کشورها به دو تا سه سال می رسد اما در ایران طی کمتر از یک ماه انجام می شود.
وی ادامه داد: این امر از نقاط مثبت و قوت گردشگری سلامت و ظرفیتهای آن در ایران است.
پناهی با اشاره به پیشینه غنی طب در ایران و یافت شدن چشم مصنوعی در کاوشهای باستانشناسی ایران با قدمت بیش از هفت هزار سال ادامه داد: دانشمندانی مانند ابن سینا و ذکریای رازی بخشی از قدمت علم پزشکی ایران هستند.
دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت گفت: علاوه بر این ویژگی باید توجه داشت که گردشگری درمانی یا گردشگری سلامت ارزآوری بسیار فراوانی به همراه دارد.
وی گفت: هر گردشگر سلامت سه تا چهار برابر گردشگر معمولی ارزآوری دارد و حضور این نوع گردشگران نیز همراه با تکریم به کشور است در حالی که گردشگران معمولی همیشه از بالا به کشور مقصد نگاه می کند و انتظارات آنان جلوتر از خودشان پیش می رود.
پناهی ادامه داد: با توجه به ظرفیتهای گردشگری سلامت که به عنوان افتخارات این مرز و بوم محسوب می شود، می تواند در خودکفایی کشور نیز سهم عمده ای داشته باشد.
وی ادامه داد: تاکنون 25 موسسه (دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی) موفق به اخذ گواهینامه حرفه ای گردشگری سلامت در ایران شده اند.
پناهی گفت: شورای راهبری گردشگری سلامت متشکل از وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، وزارت امور خارجه، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سازمان نظام پزشکی است.
وی همچنین طب سنتی را نیز دارای جایگاهی مهم در این عرصه ذکر و بیان کرد: بخشی از مخالفان طب سنتی ناشی از ارائه خدمات غیراصولی و بخشی نیز به دلیل ناآگاهی است.
وی گفت: طب سنتی در کنار طب نوین به عنوان دو بال پیشرفت و سیاست های کلان کشور مطرح است لذا طب سنتی برای نهادینه شدن نیازمند قانونمندی است.
حوزه گردشگری سلامت شامل سه بخش گردشگری تندرستی (Wellness Tourism)، گردشگری درمانی(Curative Tourism) و گردشگری پزشکی(Medical Tourism) است.
مسافرت به منظور استفاده از منابع درمانی طبیعی(آبهای معدنی، نمک، لجن و غیره) برای درمان برخی بیماریها یا گذران دوران نقاهت تحت نظارت و مداخله پزشکی را گردشگری درمانی گویند. همچنین مسافرت به منظور درمان بیماریهای جسمی یا انجام نوعی از عملهای جراحی تحت نظارت پزشکان در بیمارستانها و مراکز درمانی را گردشگری پزشکی می گویند.
همچنین مسافرت به دهکده های سلامت و مناطق دارای چشمه های آب معدنی و آب گرم(اسپاها) برای رهایی از تنشهای زندگی روزمره و تجدید قوا بدون مداخله و نظارت پزشکی و در مواردی که گردشگر بیماری جسمی مشخصی نداشته باشد را گردشگری تندرستی گویند.
شورای راهبردی گردشگری سلامت دارای سه کارگروه شامل کارگروه بهداشت و درمان و آموزش با مسئولیت وزارت بهداشت و درمان، کارگروه زیرساختها و تسهیلات زیر نظر سازمان نظام پزشکی و کارگروه بازاریابی تبلیغات و تندرستی تحت مسئولیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است

منبع: ایرنا 

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید