ضرورت بکارگیری از توانمندی های بخش خصوصی در برنامه ششم | اتاق خبر
کد خبر: 302365
تاریخ انتشار: 24 آذر 1394 - 15:30
رئیس کمیسیون ارتباطات اتاق اصناف تهران در گفت و گو با اتاق خبر اعلام کرد
دولت به عنوان نهادی که با اقتصاد کشور از نزدیک در ارتباط نیست نمی تواند برنامه صحیحی برای تمامی بخش های آن تدوین کند بنابراین بهتر است تا تدوین آن را به اشخاص مرتبط با این حوزه یعنی فعالان صنفی بسپارند.

زئیس  تهران  با اشاره به پیش نویس برنامه ششم توسعه در خصوص بهبود شرایط کسب و کار اعلام کرد: دولت به عنوان نهادی که با اقتصاد کشور از نزدیک در ارتباط نیست نمی تواند برنامه صحیحی برای تمامی بخش های آن تدوین کند بنابراین بهتر است تا تدوین آن را به اشخاص مرتبط با این حوزه یعنی فعالان صنفی بسپارند.

علی توسطی در گفت و گو با اتاق خبر  در خصوص موفقیت دولت در برنامه ریزی اقتصادی اعلام کرد: دیدگاه های دولتی به دلیل اینکه مسئولان به صورت مستقیم با حوزه های وسیع اقتصاد در ارتباط نیستند و این حوزه را درک نکرده اند تا به امروز موفقیت آمیز نبوده است. مسئولان دولتی نمی توانند برای واردات و صادرات در بخش هایی مانند کشاورزی، تولیدات بنگاه های کوچک و متوسط توزیعی راهکارهای صحیحی ارائه کنند چراکه دغدغه اش را ندارند  بنابراین بهترین راه استفاده از افراد ذی نفع است که در این شرایط اصناف را شامل می شود.

وی تصریح کرد: اصناف علاوه براینکه ذی نفعان این حوزه اقتصادی هستند و علم زیادی در این خصوص دارند. اعضای اتحادیه ها و سندیکاها افرادی فعال هستند و می توانند در این قبیل مسائل کمک کنند و در ایجاد زیر ساخت های مناسب و فضایرقابتی سالم موثر باشند.

رئیس اتحادیه فروشندگان ماشین آلات کشاورزی با اشاره به لزوم بهبود شرایط سیاسی کشور برای مهیا شدن بسترهای اقتصادی عنوان کرد: اگر بخواهیم فضای کسب و کار را بهبود بخشیم تنها  فضای سیاسی و حمایت دولت در آن تأثیر گذار نیست بلکه جلوگیری از قوانین دست و پاگیر نیز می تواند در این زمینه موثر واقع شود. این مقررات دست و پا گیر باعث می شود که یک فعال اقتصادی برای وارد کردن کالای مورد نظر خود با رفتارهایی چندگانه مواجه می شود در کنار این موضوع کسب مجوز نیز مراحل زمانبری دارد بنابراین مقررات نیاز به بازنگری دارد.

وی با اشاره به ایجاد فضای رقابتی مورد نظردولت مطرح کرد: یک سری پیش فرض وجود دارد در هر علمی یکی از این قوانین انحصاری وجود دارد که ثابت شده و مورد تآیید هممگان است؛ در هر شرایطی  افزایش هزینه ها به کاهش کیفیت می انجامد و فضای رقابتی و افزایش فضای رقابت پذیری طبیعتا منجر به افزایش کیفیت و پایین آمدن هزینه ها می شود این یک فرمول اثبات شده در اقتصاد است.

وی در ادامه افزود: بسیاری از افراد قوانین علوم پایه را می پذیرند و از آن تمکین می کنند اما  در علوم انسانی معمولا اعمال سلیقه منجر به ایجاد مشکل می شود اما اگر ما فرمول ذکر شده در زمینه اقتصاد را به عنوان یک اصل بپذیریم بسیاری از مسائل را می توان حل کرد.

توسطی با تأکید بر الزام ایجاد افزایش فضای رقابتی، رقابت پذیری و دور شدن از فضای انحصاری یادآور شد: افزایش کیفیت، ارتقاء و تعالی کالا و خدمات و کاهش هزینه ها نتیجه این امر است که برای دستیابی به آن باید بخش خصوصی را به آن وارد کرد.

رئیس اتحادیه فروشندگان ماشین آلات کشاورزی تمام پیشرفت های اقتصادی ایران را در گرو بهبود روابط بین المللی دانست و با اشاره به نقش پر رنگ دولت کنونی در این زمینه عنوان کرد: در قوانین مربوط به اصناف به خصوص در بخش مرتبط با واردات و صادرات ما با حجم انبوهی از آیین نامه ها، بخش نامه ها و مسائلی مواجه هستیم که تجار را دچار  سردرگمی می کند، در تولید نیز این بسته های حمایتی و نحوه استفاده از آن ها جای بحث بسیاری دارد.

توسطی با اشاره به ضعفی که دولت های ایران در ایجاد زیر ساخت ها و بسترهای مناسب برای صادرات از خود نشان داده اند توضیح داد: در دوران صفویه ایران از صادر کنندگان بزرگ صنایع دستی در مقیاس های آن زمان بود اما در حال حاضر هنگاهی که در میدان نقش جهان قدم می زنیم کالاهایی مشابه تولید ایران اما ساخت کشورهایی هم چون چین آن جا دیده می شود.

عضو اتاق اصناف ایران به رغم تمام مشکلاتی که دولت های سابق برای اقتصاد کشور ایجاد کرده اند پس از ابراز امیدواری نسبت به دولت روحانی تأکید کرد: دولت کنونی توانسته است تورم را کاهش دهد بنابراین در رفع مشکل رکود نیز موفق عمل خواهد کرد

وی در ادامه افزود: در این شرایط بحث استفاده از افراد متعهد و آگاه در این زمینه مطرح است و درخصوص ترکیب اقتصادی کابینه روحانی باید گفت افراد مجرب و آگاهی در آن حضور دارند. انتخاب شخصی مانند نهاوندیان در این ترکیب بیانگر آن است که این دولت برای رسیدن به آمال و اهداف اقتصادی و بهبود شرایط برنامه ای مدون در نظر گرفته است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید