نقض آتش بس در یمن توسط کشتی های جنگی عربستان | اتاق خبر
کد خبر: 302531
تاریخ انتشار: 25 آذر 1394 - 12:20
سه کشتی جنگی عربستان امروز چهارشنبه آتش بس اعلام شده در یمن توسط سازمان ملل را که ارتش وکمیته های مردمی به آن پایبند هستند با شلیک آتش به جزایر نزدیک منطقه اللحیه در شهر الحدیده واقع درغرب یمن نقض کردند.

به گزارش اتاق خبر از شبکه خبری المسیره سخنگوی رسمی ارتش یمن گفت: ارتش وکمیته های مردمی یمن هنوزپاسخ نقض آتش بس توسط نظامیان عربستان را نداده اند اما در مقابل این نقض ها هم دست به سینه نخواهند نشست.
وی قاطعانه به کشورهای متجاوز به یمن نسبت به نتیجه تداوم نقض آتش بسی که ارتش وکمیته های مردمی تا این لحظه به آن پایبند هستند هشدار داد.
جنگنده های متجاوز عربستان شب گذشته با چندین حمله هوایی به منطقه عسیر ، الحدیده، صعده، ذمار پس از اعلام برقراری آتش بس اقدام به نقض آن همزمان با حمله هوایی وزمینی به منطقه مرزی حرض وتجاوزهای مکرر مزدوران خود در چندین جبهه کردند.
مزدوران عربستانی امروز چهارشنبه با حمله به مناطق الماس والنجد در استان مارب با کمک نظامیان عربستانی اقدام به نقض صریح آتش بس اعلام شده از سوی سازمان ملل از روز گذشته کردند.
آتش بس موقت یمن از روز سه شنبه همزمان با مذاکرات صلح یمن، اجرایی شد.
این آتش بس درحالی آغاز شد که بمب افکن های عربستان صبح سه شنبه یک روستا را در منطقه حرض در استان حجه بمباران کردند که در اثر آن دستکم 15 غیرنظامی کشته و بیش از 20نفر زخمی شدند.
گفت و گوهای سه روزه گروه های مختلف یمنی عصر سه شنبه با حضور نمایندگان دولت عبدربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری، جنبش مردمی انصارالله یمن و گروه کنگره ملی در سوییس آغاز شد.
جنبش انصارلله یمن هدف از شرکت در این گفت وگوها را برقراری آتش بس و قطع تجاوزهای ائتلاف عربی- آمریکایی به فرماندهی عربستان به یمن اعلام کرده است.
دو تلاش قبلی سازمان ملل در مذاکرات تاکنون ناکام مانده و آتش بس برقرار شده در جریان این تلاش ها نادیده گرفته شده و یکی از بدترین بحران های انسانی در یمن بوجود آمده و این کشور را به سمت هرج و مرج کامل سوق داده است.
عربستان به همراه برخی کشورهای عربی و با پشتیبانی آمریکا از ششم فروردین سال جاری حملات گسترده ای را علیه یمن آغاز کرد تا «عبد ربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور را به حاکمیت بازگرداند و از قدرت گرفتن انقلابی های یمن که امنیت شهرهای این کشور را تأمین می کنند، جلوگیری کند.
تاکنون بیشتر تاسیسات زیربنایی، خدماتی، بیمارستان ها و مدارس و حتی منازل مردم این کشور مورد حملات جنگنده های کشورهای ائتلاف قرار گرفته که بر اثر آن هزاران یمنی از جمله صدها زن و کودک کشته، زخمی و آواره شده اند
برخی از این کشورهای عضو ائتلاف مثل پاکستان و مصر از اعزام نیرو به یمن خودداری کردند که خشم ریاض و ابوظبی را به همراه داشته است.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید