خطری به‌نام عامل نارنجی | اتاق خبر
کد خبر: 302577
تاریخ انتشار: 29 آذر 1394 - 08:41
آمریکا مقصر رنج‌ کودکان هیولایی است
کارگردان مستند «نسل سوم» درباره فیلم خود که به تاثیر عامل نارنجی در نسل سوم کودکان ویتنام و اینکه این کودکان با همه رنج و مشکلاتی که دارند امیدوار هستند، صحبت کرد.

به گزارش اتاق خبر، محمدعلی رخشانی  درباره فیلم مستند «نسل سوم» که امروز سه‌شنبه ۲۴ آذرماه ساعت ۱۶ در جشنواره «سینما حقیقت» نمایش داده می‌شود، گفت: این فیلم درباره نسل سوم کودکان ویتنام است که هنوز از عامل نارنجی که در جنگ آمریکا علیه ویتنام استفاده شد رنج می برند. من ابتدا هیچ آشنایی با «عامل نارنجی» نداشتم و موضوع این اثر را مرکز مستند سوره حوزه هنری به من سفارش داد و بعد از آن تلاش کردم تا درباره این موضوع اطلاعاتی کسب کنم.

وی ادامه داد: من پیش از این بیشتر در فضای مستندهای شاعرانه و قوم‌نگارانه فعالیت داشته‌ام و زمانی که این موضوع پیشنهاد شد، کمی احساس دلهره پیدا کرده بودم، با این حال تحقیقات علمی کوتاهی داشتم و از اینترنت هم بهره گرفتم. با اینکه پیش از آن فیلمی با موضوع جنگ یا با موضوع سیاسی نساخته بودم ولی احساس کردم سفارش ساخت این فیلم نوعی انرژی به من داد و خواستم خود را محک بزنم.

رخشانی درباره مدت زمان تحقیق درباره این فیلم عنوان کرد: حدود پنج ماه برای این فیلم تحقیق کردم که این تحقیقات به صورت سه نفره انجام می‌شد و در این تحقیقات توانستم ارتباط بیشتری با موضوع عامل نارنجی پیدا کنم. یک سفر تحقیقاتی هم به ویتنام داشتم که در آن متوجه شدم نسل سوم مردم ویتنام که اکثر آنها در هوشی مین و هانوی حضور دارند، دچار مشکلاتی در سلامتی خود شده‌اند. این دو شهر مرکز عمده نگهداری از کودکان درگیر با عامل نارنجی است.

روایت گوآنگ از «خانه صلح» و حمایت از کودکان نسل سوم ویتنام

وی با اشاره به موسسه «خانه صلح» که در شهر هوشی مین ایجاد شده است، عنوان کرد: این موسسه به مدیریت گوآنگ و با هزینه شخصی وی ایجاد شده است. او ۲۰ کودک را که بر اثر عامل نارنجی معلول شده اند در این موسسه سرپرستی و هزینه های آن را براساس کمک های مردمی اداره می کند. من در موسسه و زندگی این کودکان نوعی امید به زندگی را دیدم. این کودکان صنایع دستی می سازند و موسسه شب های موسیقی را برگزار می کند. من بعد از این سفر و آشنایی با «خانه صلح» احساس کردم نگاه ترس و دلهره ای که نسبت به این کودکان وجود داشته است در حال تغییر است. بنابراین به مرکز مستند سوره طرحی را ارایه دادم تا مستندم را براساس این مرکز بسازم.

رخشانی عنوان کرد: این فیلم مستند به زندگی اعضای موسسه می پردازد که با روایت آقای گوآنگ شکل می گیرد و او از داستان شکل گیری موسسه و نگهداری کودکان سخن خواهد گفت. آمریکا در جنگی که به ویتنام داشت ۲۰ میلیون گالن ماده شیمیایی برای خشک کردن جنگل ها استفاده کرد و باعث شد منطقه هوشی مین سم پاشی شود. این مواد شیمایی اول گیاهان و مراتع را خشک کرد و به مرور زمان وارد خاک شد. در طی سال ها حیواناتی که در این مراتع زندگی می کردند به نابودی رسیدند و تاثیر مواد شیمیایی روی نسل های بعد خود را نشان داد.

این مستندساز با اشاره به عواقب مواد شیمیایی که آمریکا در جنگ ویتنام استفاده کرد، توضیح داد: کودکان نسل های دوم و سوم بر اثر مواد شیمیایی و عامل نارنجی با مشکلاتی متولد می شوند. این کودکان یا چشم ندارند و یا از دست و پاهای ناقص برخوردارند و به دلیل نقص های موجود در بدن هایشان به کودکان هیولایی معروف شده اند.

کودکانی که بابت جنگی که در آن نبوده اند تقاص می دهند

کارگردان مستند «نسل سوم» با تاکید بر اینکه ساخت این فیلم برایش یک رسالت بوده است یادآور شد: من احساس کردم این رسالت را دارم که فجایع این جنگ را به تصویر بکشم و عواقب مخرب آن را نمایش دهم. سعی کردم در این فیلم مستند به سمت حقوق بشر و صلح حرکت کنم و این هدف را با نمایش زندگی این کودکان، جشن تولد آنها و تلاششان برای امید تحقق بخشم. این کودکان با تمام مشکلاتی که دارند برای زندگی امیدوار هستند و دیدن زندگی آنها مرا به زندگی خود امیدوار کرد. آنها با همه مشکلاتی که دارند منتظر غرامت آمریکایی ها نیستند با وجود اینکه آمریکا باید بابت ماده شیمیایی که به کار برده است به مردم ویتنام غرامت بپردازد.

وی با اشاره به اینکه قصد داشته فضای مخرب جنگ را به نمایش بگذارد، عنوان کرد: کودکانی که در نسل سوم ویتنام متولد می شوند امروز از عواقب این جنگ رنج می برند درحالیکه حتی پدرهایشان هم در جنگ حضور نداشته اند و تاریخ جنگ به پدربزرگ های آنها می رسد و مساله اینجاست که حالا این کودکان باید تقاص این جنگ را بپردازند.

رخشانی درباره فضای بین المللی که سعی دارد در مستندهایش به کار بگیرد، یادآور شد: من تمام فیلم هایم را براساس یک اندیشه بین المللی می سازم، این فیلم هم در حوزه صلح و حقوق بشر است. ما همیشه شاهد جنگ هایی بوده ایم که عواقب آنها بعد از سال ها مشخص می شود و این فیلم می خواهد به نوعی درباره اقدامات آمریکا که سال هاست تمام شده است آگاهی سازی و اطلاع رسانی کند.

وی در پایان بیان کرد: امیدوارم این فیلم بتواند به موسسات و نهادهایی که می توانند به این کودکان و به نسل سوم ویتنام که از ماده عامل نارنجی رنج می برند کمک کند. این کودکان در فقر زاده می شوند و رنج می کشند اما باز هم به زندگی امید دارند.   

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید