قم در شب شهادت امام حسن عسکری غرق در عزا و ماتم است | اتاق خبر
کد خبر: 303286
تاریخ انتشار: 29 آذر 1394 - 06:56
شهر مقدس قم در شب شهادت یازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت امام حسن عسکری(ع) غرق در عزا و ماتم شده است.

اتاق خبر: شهر مقدس قم در شب شهادت یازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت امام حسن عسکری(ع) غرق در عزا و ماتم شده است.

بنابراین گزارش شیفتگان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در شب شهادت امام حسن عسکری(ع) با برپایی آیین های عزاداری، در سوگ شهادت آن امام همام اشک ماتم ریخته و بر سرو سینه زدند.
حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) نیز سیاه پوش شده و برنامه های عزاداری در این مکان مقدس برپا و دسته های عزاداری در حالی که پرچم های سیاه بر دست داشته و بر سر و سینه می زدند سوگواری کردند.
در بیوت آیات عظام تقلید نیز آیین هایی به همین مناسبت برپا شده و سخنرانان در خصوص زندگانی آن حضرت مطالبی را بیان کردند.
مسجد مقدس جمکران و مقابر امامزادگان نیز در این شب غم بار شاهد برگزاری آیین های عزاداری و سخنرانی با حضور زائران و مجاوران می باشد.
مسلمانان خارجی مقیم قم نیز با برگزاری آیین های سوگواری به شیوه سنتی عشق و علاقه خود را به آن امام همام نشان دادند.
در عصر حکومت و خلافت متوکل سفاک ترین خلفای بنی العباس، ابومحمد حسن بن علی، امام یازدهم از ائمه(ع) و سیزدهمین معصوم از چهارده معصوم(ع)، در شهر تاریخی و پایگاه نشر اسلام مدینه در خانه امام هادی دهمین پیشوای جهان اسلام و از یک مادر دانشمند و پرفضیلت دیده به جهان گشود، مادرش بانویی صالحه و عارفه به نام سوسن یا حدیثه یا سلیل بود که بانوان مدینه از محضر پر فیض او بهره های علمی می بردند.
دوران زندگی کوتاه امام حسن عسکری بر سه دوره مشخص تقسیم می شود که شامل پنج سال در حجاز در شهر زادگاه خود در حضور و مراقبت پدر بزرگوارش، 16 سال در عراق قبل از دوران امامت وپیشوایی و هفت سال دوران کوتاه و پربار امامت و زعامت در عراق.
امام حسن عسکری بیانی شیرین و جذاب و شخصیتی الهی، باشکوه و وقار و مفسری بی نظیر برای قرآن مجید بود. راه مستقیم عترت و شیوه صحیح تفسیر قرآن را به مردم و به ویژه برای اصحاب بزرگوارش در ایام عمر کوتاه خود روشن کرد.
امام حسن عسکری در هشتم ماه ربیع الاول سال 260 هجری به شهادت رسید و مزار مطهر این امام بزرگوار در سامرای عراق است.

منبع: ایرنا 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید