وزیر خارجه عراق وساطت آمریکا را برای دیدار با همتای ترک نپذیرفت | اتاق خبر
کد خبر: 303379
تاریخ انتشار: 29 آذر 1394 - 12:48
یک منبع بلندپایه وزارت خارجه عراق روز شنبه گفت: ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه عراق میانجیگری آمریکایی ها را در نیویورک برای دیدار با مولود چاووش اغلو همتای ترکیه ای خود نپذیرفت.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از پایگاه السومریه نیوز عراق، به گفته این منبع عراقی که خواست نامش فاش نشود، «ابراهیم الجعفری میانجیگری آمریکا را پیش از خروج کامل نیروهای ترکیه از خاک عراق نپذیرفت.»
ابراهیم الجعفری وزیر خارجه عراق در سخنان خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد، ورود نیروهای ترکیه به خاک عراق را نقض جدی حاکمیت کشورش توصیف کرد و از شورای امنیت خواستار صدور قطعنامه ای در محکومیت اقدام نظامی ترکیه شد.
وی همچنین از شورای امنیت خواسته است تا به مسئولیت قانونی خود به موجب منشور ملل متحد جهت صدور قطعنامه ای واضح و روشن که متضمن خروج فوری و بی قید و شرط نظامیان ترکیه ای باشد، عمل کند.
جعفری دفاع عراقی ها، بصورت فردی و جمعی از خود در برابر هرگونه تجاوز را به موجب ماده 51 منشور ملل متحد حق طبیعی مردم کشورش دانست و افزود: ارتش ترکیه با تانک و توپ و ادوات نظامی سنگین در عمق 110 کیلومتری خاک عراق و بدون اجازه رسمی حکومت، مستقر شده است و آنچه مقامات ترکیه درباره نقض حاکمیت عراق عنوان می کنند، توجیهاتی بی اساس است.
وی اقدام نظامی ترکیه در عراق را عملی خصمانه و ناقض هنجارهای بین المللی دانست و گفت: عراق هرگونه حرکات نظامی در مبارزه با تروریسم را بدون اطلاع و موافقت دولت مرکزی باطل می داند.
اما سفیر ترکیه در سازمان ملل در سخنانی در نشست شورای امنیت در شامگاه جمعه، مدعی شد که بغداد با طرح شکایت از ترکیه به خاطر حضور نیروهای این کشور در خاک عراق، جنگ علیه داعش را در دایره ای بسته محدود کرده و با شکایت در شورای امنیت و پیگیری موضوع از طریق مجامع بین المللی، همبستگی بین المللی علیه داعش را تضعیف کرده است.
به گزارش رسانه های عراقی، هالیت جیفیک، با بیان اینکه عراقی ها دچار سوء برداشت شده اند، ادعا کرد: نیروهای ترکیه ای که به تازگی وارد خاک عراق شده اند، هدفشان تامین امنیت و حفاظت از سربازان ترکیه در پایگاه بعشیقه بوده که در معرض تهدیدهای فزاینده قرار داشتند.
عراق پس از پاسخ رد مقامات ترکیه جهت خروج نیروهایشان از خاک این کشور، به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کرده است که این شکایت در نشست روز جمعه این شورا مورد بررسی قرار گرفته است.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید