نبود شایسته سالاری در بدنه دولت | اتاق خبر
کد خبر: 303388
تاریخ انتشار: 29 آذر 1394 - 12:16
در جلسه کمیسیون کشاورزی خانه اقتصاد مطرح شد

 

در نهمین جلسه کمیسیون خانه اقتصاد ایران بر انحلال سازمان حمایت و شایسته سالاری در بدنه دولت تأکید شد.

به گزارش اتاق خبر، در ابتدای این جلسه محمد فربد یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی خانه اقتصاد با بیان این که سوء مدیریت هایی در بخش های مختلف دولت وجود دارد گفت: مسئله ای که این روزها درگیر آن هستیم بحث سرانه مصرف شیر است.

وی با ارائه آمارهایی اظهار داشت که نه تنها مصرف سرانه شیر در سال جاری افزایشی پیدا نکرده بلکه براساس افزایش قیمت در دولت قبل، این مهم کاهش نیز یافته است و همین افزایش قیمت آسیب هایی را به حوزه اقتصاد و به تبع آن به مصرف کننده وارد کرده است.

وی ادامه داد: مشکل ما نبود بالانس در وضعیت درآمدی مردم و هزینه های آنان است.

فربد در ادامه سخنان خود اظهار داشت: مصرف لبنیات به خصوص شیر کاهش پیدا کرده و علت اصلی آن حذف یارانه این محصول است که این امر جز فساد دستاوردی نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: سهم هزینه های خوراکی در سبد هزینه های خانوار 30 درصد است و از این 30 درصد حدود 10 درصد به لبنیات اختصاص دارد بنابراین نوسان قیمت در این بخش بسیار تحریک پذیر است.

وی در راستای صحبت های خود ادامه داد: در مملکت ما شایسته سالاری وجود ندارد و تا زمانی که اساس انتخاب مسئولان بر همین اساس باشد مشکلات ادامه خواهد داشت.

فربد ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته دامداران و صنعت فرآوری منافع مشترک دارند، امری که در ایران وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: باید دولت ها بپذیرند کسانی را که تجربه دارند به عنوان متصدیان امر جذب کنند، در ایران منافع گروهی گاهی اوقات باعث نادیده گرفتن منافع ملی می شود. وی اظهار داشت: منافع ملی ما امروزه این گونه اقتضا می کند که سرانه مصرف شیر افزایش پیدا کند و مسائلی از قبیل پوکی استخوان، پوسیدگی دندان، از کار افتادگی زود هنگام که گریبان گیر  نسل بعدی کشور خواهد شد به مراتب بار هزینه ای بیش تری را برای دولت در پی خواهد داشت. وی افزود: اگر دولت مانع سوء تغذیه نشود این بحران ها در سال های آتی خود را نشان خواهد داد.

مجید افلاکی دیگر عضو کمیسیون کشاورزی خانه اقتصاد با بیان این که ما هیچ گاه گوش شنوایی در سیستم دولتی نداشته ایم گفت: در سیستم اقتصاد کلان کشور هنوز تصمیم نگرفته ایم که آیا اقتصاد ما دولتی است یا خصوصی.

وی ادامه داد: تولید در کشور فدای نوعی تفکر واردات شده است که  این امر بر تفکری که می تواند تولید و اشتغال کشور را سر و سامان دهد غلبه پیدا کرده است.

افلاکی خاطرنشان کرد: متأسفانه به یک نرخ رشد GDP و قیمت ثابت 6 یا 7 درصد منفی خواهیم رسید که ابعاد خطرناکی در پی دارد.

وی ادامه داد: وقتی در قرن بیست و یکم به نرخ رشد اقتصاد 6 درصد منفی می رسیم یعنی زمان را از دست داده ایم و جبران این چند سال در سیستم کلان بین المللی به راحتی ممکن نخواهد بود و این طور می شود که می شنویم افغانستان به  WTO (سازمان تجارت جهانی) می پیوندد.

در ادامه منصور تهرانی رئیس کمیسیون کشاورزی خانه اقتصاد در پاسخ به پرسش یکی از میهمانان درباره جایگاه خانه اقتصاد گفت: خانه اقتصاد یک تشکیلات خصوصی، غیرانتفاعی است که تمام بنگاه های اقتصادی می توانند در آن شرکت کرده و در کمیسیون های مختلف عضو شوند و اظهارنظر کنند، زمانی که کار کارشناسی و تخصصی انجام شد مسائل از طریق خانه اقتصاد با کمیسیون های مشابه در مجلس و دولت مطرح می گردد به امید آن که گوش شنوایی باشد.

شاهرخ ظهیری عضو کمیسیون کشاورزی خانه اقتصاد  اظهار داشت: این سازمان جز جلوی صنعت را گرفتن کارایی ندارد و باید منحل گردد.

وی ادامه داد: دولت در همه زمینه ها و سازمان ها حضور دارد و تمام گرفتاری ها از جایی شروع می شود که دولت صنایع را رها نمی کند.

وی در واکنش به سخنان یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: وزارت کشاورزی باید سطح کشاورزی را ارتقاء دهد و در قیمت گذاری میوه شب یلدا ورود نکند.

ظهیری تصریح کرد: در هیچ کجای دنیا قیمت گذاری دستوری وجود ندارد و این عرضه و تقاضاست که به بازار جهت می دهد.

ورود ایران به سازمان تجارت جهانی

ظهیری ادامه داد: پیش بینی می شود تا آخر سال جاری ایران وارد سازمان تجارت جهانی شود اما با وضعی که در سطح تعرفه ها شاهد هستیم شاید این مهم به تعویق بیفتد.

در ادامه مجید افلاکی دیگر عضو کمیسیون کشاورزی خانه اقتصاد اظهار داشت: قیمت گذاری دولتی مفسده ترین نقطه اقتصاد کشور است.

وی تصریح کرد: از سال 72 یعنی از زمان ریاست جمهوری آیت الله رفسنجانی تا کنون ما یک تورم 50 درصدی را تجربه کرده ایم که فشار آن روی تولیدکننده های کوچک به وضوح قابل درک است و نتیجه آن چیزی جز کاهش شدید کیفیت تولیدات داخلی نخواهد بود.

واردات اصولی پایه تولید است

کاظم کریمی یکی دیگر از اعضای کمیسیون کشاورزی خانه اقتصاد در واکنش به سخنان آقای افلاکی گفت: نمی توان واردات را نقطه مقابل تولید دید و اگر واردات اصولی باشد پایه تولید نیز خواهد بود.

وی ادامه داد: باید ریشه ای عمل کرد. در جامعه ای که سیاست مداران در همه عرصه ها دخالت می کنند بهتر این است که ما نیز نماینده ای را در مجلس داشته باشیم که بتوانیم از طریق وی درسیاست های اقتصادی دولت اثرگذار باشیم.

کریمی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: یکی از دلایل مشکلات توسعه نیافتگی ما آشنا نبودن عموم مردم با شاخص های اقتصادی است.

وزیر کشاورزی نباید مهندس ساختمان باشد

در ادامه محمد فربد عضو کمیسیون کشاورزی خانه اقتصاد نیزگفت: مسائل باید در دست متخصصان امر باشد.

حسین کیایی دیگر عضو کمیسیون کشاورزی خانه اقتصاد خاطرنشان کرد: بروکراسی موجود در کشور همه را کلافه کرده است. وی افزود: باید تمامی مطالب و خواسته ها را در بدو امر رسانه ای کرد و سپس به متولیان امر تحویل داد چرا که در غیر این صورت تمامی پیشنهادها و راه کارها بایگانی خواهد شد بدون این که عملی مثبت و کارساز صورت گیرد.

در پایان کاظم کریمی به عنوان جمع بندی این جلسه عنوان کرد که بی ثباتی در سیاست گذاری ها ما را با مشکل رو به رو می کند و باید این مهم رفع گردد.

 

 

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید