توان مناظره‌کنندگان به شدت تضعیف شده است/ ما سخنور استدلال‌گر قدرت بیان‌دار نداریم | اتاق خبر
کد خبر: 303749
تاریخ انتشار: 30 آذر 1394 - 19:22
مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور با بیان اینکه نیاز داریم توان مناظره‌کنندگان را افزایش دهیم، گفت: این توان به شدت در طول این سال‌ها تضعیف شده و ما سخنور استدلال‌گر قدرت بیان‌دار نداریم.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور در اختتامیه چهارمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان ایران «نشان خواجه‌نصیرالدین طوسی که عصر امروز در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، گفت: اگر مناظره نباشد محاکمه جای آن را می‌گیرد. وقتی به تاریخ مناظره در جهان برخورد می‌‌کنیم گفته می‌شود دوره شکوفایی مناظرات گفت‌وگوهای سقراط و افلاطونی بوده اما جامعه آتن آن روز قدرت گفته‌های سقراط را برنتابید و او را محاکمه کرد.

وی تاکید کرد: در تمدن اسلامی، اسلام با دعوت و اندیشیدن و گفت‌وگو آغاز شد. در سیره رسول و ائمه هم فرهنگ گفت‌وگو و مناظره را می‌بینیم اما وقتی کار به نفوذ و قدرت رسید در دعوای میان عقل و شر کار به کشتار و محاکمه و نابودی رسید.

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما دوران انقلاب را با گفت‌وگو آغاز کردیم، گفت: بعد از آن وقتی مسیر گفت‌وگو بسته شد ترور ادامه پیدا کرد و این ترور باعث بسته‌تر شدن فضای گفت‌وگوها شد.

آشنا ادامه داد: اگر از سال 67 تا 88 فرهنگ مناظره در کشور ما آموزش داده می‌َد. مناظرات سال 88 تبدیل به محاکمات سال 88 و 89 نمی‌شد.

وی ادامه داد: اگر مدیر مناظره ما در سال 88 آموخته بود مناظره را اداره کند و می‌دانست کسانی که در مناظره از حد خود تجاوز می‌‌کنند را چگونه باید متوقف کرد شاید بسیاری از اتفاقات در هر دو طرف رخ نمی‌داد.

آشنا تصریح کرد: مناظره یعنی تبادل نظر و استدلال و واگذار کردن حق قضاوت به دیگران. حال این دیگران می‌توانند عموم مردم باشند. وقتی که مناظرات انتخاباتی اتفاق می‌افتد.

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور تاکید کرد: مردم هم در سال 88 و هم در سال 92 انتخاب کردند و ما می‌دانیم مناظره نقش بسیار مهمی برای داوطلب پیروز داشت.

آشنا اظهار داشت: قضاوت‌کننده مناظره می‌تواند عموم مردم، منتخبان آنها و یا متخصصان باشند و در هر سه حالت نیاز داریم توان مناظره‌کنندگان را افزایش دهیم که این توان به شدت در طول این سال‌ها تضعیف شده و ما سخنور استدلال‌گر قوت بیان‌دار نداریم.

وی گفت: نه نظام آموزشی ما نه نظام دانشگاهی ما و نه نظام حوزوی ما افرادی را که هم قوت استدلال و هم قوت بیان داشته باشند را تربیت نمی‌کند.

مشاور فرهنگی رئیس‌‌جمهور اضافه کرد: چقدر کم شده‌اند استادانی که می‌توانند 50 یا 100 دقیقه دانشجویان را سر کلاس نگاه دارند. پس فرهنگ تصویر از روی پاورپوینت قدرت سخنوری اساتید ما را به شدت کاهش داده است و فقدان نشاط علمی در کلاس اجازه نمی‌دهد استان خودش را مجبور کند تا دانشجویان را اغنا نماید.

آشنا افزود: این جهت به شدت باید تقویت شود و همه کسانی که می‌خواهند رای‌شان به عنوان نظر غالب شناخته شود باید یاد بگیرند استدلال مناسب جمع را فراهم کنند.

وی تاکید کرد: اگر ما یاد بگیریم استدلال لازم نیست و تنها اقتدار کافی است استدلال را یاد نمی‌گیریم زیرا مطمئن هستیم جرات مخالفت با ما وجود ندارد.

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور یادآور شد: اینکه مقام معظم رهبری نسبت به کرسی‌های آزاداندیشی تاکید می‌کنند ناشی از تفکر ایشان نسبت به یک واقعیت است. اگر در دانشگاه‌های ما فضای آزاد گفت‌وگو وجود داشت هیچ لزومی برای تاکید رهبری نسبت به آزاداندیشی نبود.

آشنا گفت: رهبری یک آسیب را شناسایی کرد و از خودشان برای رفع آسیب هزینه کردند. ایشان موانع خودساخته را برداشتند اما چه اتفاقی بر سر کرسی‌های آزاداندیشی افتاد. آیا ما امروز واقعا کرسی آزاداندیشی داریم؟

وی تصریح کرد: مناظره به مثابه هنر سخن گفتن بسیار مهم است و صرفا قدرت استدلال نیست. مناظره هنر سخنوری و زیبایی بیان هم هست و این دانش را ما در مدارس و دانشگاه‌ها نمی‌آموزیم. البته در حوزه‌ها این را یاد می‌گیریم اما به معنای خطابه نه به معنای استدلال و مناظره.

آشنا افزود: در مناظره باید وجه دومی را تقویت کرد و آن توانمندی مخاطبان در قضاوت است. ما در مناظره باید سواد و توقع مخاطبان خود را در فهم استدلال و هنر بالا ببریم و این بسیار مهم است که سلیقه و ذوق مخاطبان بالا برود.

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور گفت: اگر ما در میان مردم دانش فهم، استدلال، نقد و مناظره را بالا نبریم آن وقت کسانی خواهند بود که می‌توانند از طریق شبهه استدلال‌های عامه‌پسند میلیون‌ها رای جمع کنند و می‌توانند با قهرمان‌نمایی، سیاه‌نمایی و منجی‌نمایی پادمان کشور را خائن نشان دهند و خود را که هیچ عمق، سابقه و ریشه‌ای ندارند را به عنوان منجی نشان دهند.

آشنا اظهار داشت: اگر ما بتوانیم با حمایت رسانه‌ها مخصوصا صدا و سیما موضوع مناظره را به عنوان یک امر مستمر تبدیل کنیم و یک مسابقه مناظره درست داشته باشیم می‌توانیم مطمئن باشیم که در سال 96 سطح مناظره‌ها از سال 88 تا 92 بسیار بالاتر خواهد بود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید