اعلام دستور‌العمل رتبه‌بندی شرکت‌ها معطل لغو تحریم‌ها/ افزایش مشارکت خارجی‌ها از طریق بازار صکوک | اتاق خبر
کد خبر: 303756
تاریخ انتشار: 30 آذر 1394 - 20:37
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، بازار صکوک را مهم‌ترین گزینه برای تامین مالی و پرداخت بدهی‌های دولت دانست و گفت: این مسیر، دروازه اصلی ورود سرمایه‌گذاران خارجی خواهد بود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس؛ محمد فطانت در همایش حسابداران و حسابرسان و مدیران ملی، گفت:‌ توسعه بازار معاملات صکوک اسلامی برای هم‌سنگ شدن با بازار سهام از اهداف اصلی متولیان بازار سرمایه است و تلاش می‌شود، با تعریف و راه‌اندازی ابزارهای معاملاتی مختلف، امکان پاسخگویی به همه سلایق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه به دلیل مشکلات بانک ها،‌ باید نقش بازار سرمایه در تامین مالی تقویت شود، تصریح کرد: در سال جاری تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصاد از طریق ابزارهای مختلف بازار سرمایه به 50 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

فطانت اظهار داشت: هم اکنون معضل اساسی به نام بدهی‌های دولت به بخش‌های مختلف اقتصادی مثل پیمانکاران و بانک‌ها و صندوق‌های تامین اجتماعی وجود دارد که چشم انداز روشنی در مورد بازپرداخت آن از طریق بودجه‌های سالانه وجود ندارد. بنابرابن لازم است سازوکارهایی را فراهم کنیم تا مردمی کردن اقتصاد و مشارکت دادن مردم در قالب ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه مثل بازار صکوک یا انواع اوراق بدهی شکل بگیرد.

به گفته سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار، اگر امروز و در شرایط پسا تحریم بحث سرمایه‌گذاری خارجی مطرح می‌ شود، بخش اندکی از آن مربوط به بازار ثانویه سهام و بخش اصلی در مشارکت دادن خارجی‌ها در پروژه‌هایی است که در قالب بازار صکوک شکل می‌گیرند.

وی ادامه داد: کشورهای منطقه از طریق صکوک، منابع بسیاری را برای فعالیت های عمرانی و کسب سود جمع آوری کرده اند و ما نیز باید در این باره این موضوع را مد نظر داشته باشیم که در ایران به کارگیری صکوک تا چه حد موفق بوده است.

فطانت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: افزایش شفافیت مالی، لازمه جذب سرمایه‌گذاران خارجی است که در‌ آن حسابداران نقش موثری دارند.

وی افزود: به کارگیری استانداردهای حسابداری، برقراری نظام حاکمیتی شرکتی و گسترش زبان گزارشگری بین‌المللی از مواردی است که باید در ایجاد زمینه‌های جدید برای توسعه اقتصادی به آن تکیه و توجه کنیم.

به گفته فطانت، در هفته های آتی و بعد از لغو تحریم ها دستور‌العمل رتبه‌بندی شرکت ها و موسسات هم اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان خاطر نشان کرد: در این الگو، هر چقدر شفافیت بنگاه‌ها افزایش یابد از رتبه اعتبار بالایی برخوردار خواهند شد؛ ضمن اینکه مکانیسم‌های بازار و مکانیسم‌هایی که صورت‌های مالی را شفاف‌تر کند، به صورت دائمی وجود دارد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید