فضای متفاوت ستاد انتخابات کشور با گرایش های مختلف سیاسی | اتاق خبر
کد خبر: 304010
تاریخ انتشار: 2 دی 1394 - 08:13
حاشیه نام نویسی داوطلبان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری:
در چهارمین روز نام نویسی داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین روز نام نویسی داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری حضور چهره های شناخته شده با گرایش های مختلف سیاسی فضای ستاد انتخابات کشور را متفاوت از روزهای گذشته کرده بود.

به گزارش اتاق خبر ، چهارمین روز نام نویسی از داوطلبان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با ششمین روز از نام نویسی داوطلبان نمایندگی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از ساعت هشت صبح امروز(سه شنبه) در ستاد انتخابات کشور و فرمانداری های حوزه های انتخابیه اصلی آغاز شد.

** حضور وزرای دولت پیشین
*سیدمحمد حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد عباسی وزیر سابق ورزش و جوانان امروز همزمان برای مجلس شورای اسلامی هر دو از حوزه تهران نام نویسی کردند.
وقتی که عکاسان از این دو وزیر دولت پیشین خواستند تا شناسنامه های خود را بالا نگه دارند تا عکسبرداری کنند حسینی وزیر پیشین ارشاد به جای شناسنامه کارت ملی خود را رو به روی لنز دوربین عکاسان نگه داشت.
حسینی پس از نام نویسی در انتخابات دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات کشور افزود: به عنوان جریان اصولگرایی و در قالب جبهه یکتا در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت می کنم و صیانت از حقوق ملت، پاسداری از قانون اساسی و انجام وظیفه قانونی نمایندگی از اهداف من است.
وی اضافه کرد: اغلب وزرای دولت های نهم و دهم برای حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی نام نویسی خواهند کرد.
حسینی ادامه داد: شاید رابطه فردی با احمدی نژاد داشته باشم اما رابطه تشکیلاتی با او ندارم و در قالب ائتلاف اصولگرایان فعالیت داریم.
* لطف الله فروزنده معاون رییس جمهوری سابق داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران شد.

** حضور چهره های شاخص مجلس خبرگان
امروز تعدادی از اعضای مجلس خبرگان رهبری در دوره فعلی هم به ستاد انتخابات کشور آمدند.
*آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه و عضو خبرگان فعلی هم امروز از طریق نماینده خود در انتخابات مجلس خبرگان آتی نام نویسی کرد.
*حجت الاسلام هادی صادقی معاون قوه قضاییه نیز با حضور در ستاد انتخابات کشور، داوطلب انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه کرمانشاه شد.
*آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی نایب رئیس دوم مجلس خبرگان رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز با حضور در ستاد انتخابات کشور از حوزه تهران نامزد انتخابات پنجمین دوره خبرگان رهبری شد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص نظارت خبرگان بر رهبری هم گفت: وظیفه خبرگان این است ببیند شرایطی که رهبر باید داشته باشد ، ایشان دارا هستند یا آسیب دیده است و باید در این زمینه اطلاع داشته باشد.
موحدی کرمانی همچنین در خصوص حضور چهره های چون سیدحسن خمینی گفت: چون انتخابات مراحلی دارد تا ورود به مجلس، نمی دانم که ایشان این مراحل را گذرانده است یا خیر و یا لازم است بگذرانند یا خیر؟
امروز همچنین ستاد انتخابات کشور میزبان آیت الله محی الدین حائری شیرازی بود که از حوزه انتخابیه استان تهران داوطلب مجلس خبرگان رهبری شد.
زمانی که عکاسان از این عضو فعلی مجلس خبرگان رهبری خواستند شناسنامه خود را به آنان برای عکس گرفتن نشان دهد از این کار امتناع کرد که یکی از همراهانش به عکاسان گفت آیت الله اهل این کارها نیستند.
* حجت الاسلام علی فلاحیان عضو فعلی مجلس خبرگان رهبری نیز امروز متفاوت از دوره های پیش برای مجلس از حوزه تهران و خبرگان رهبری از حوزه استان خوزستان نام نویسی کرد.
وزیر اسبق اطلاعات و نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری پس از نام نویسی در جمع خبرنگاران گفت: همگان باید برای برگزاری انتخابات پرشور و سالم تلاش کنند تا افراد اصلح انتخاب شوند.
وی افزود: امیدواریم در این انتخابات بتوانیم تا جای ممکن انتخابات پرشور و سالم برگزار شود چرا که نماد حکومت ما حضور مردم در انتخابات است.
فلاحیان ادامه داد: ما به عنوان داوطلب انتخابات باید در کنار رسانه ها تلاش کنیم در شرایط فعلی کشور و منطقه که در پیچ های خطرناک قرار داریم انتخاباتی پرشور و سالم برگزار شود.
* امروز همچنین مرتضی اشراقی نوه امام خمینی با حضور در ستاد انتخابات کشور از حوزه انتخابیه تهران داوطلب نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شد.
*آیت الله روح الله قرهی با حضور در ستاد انتخابات کشور از حوزه انتخابیه تهران داوطلب نمایندگی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری شد.
* آیت الله محمد رضا ناصری امام جمعه یزد هم به ستاد کشور آمد تا نام خود را در فهرست داوطلبان خبرگان رهبری از حوزه تهران ثبت کند.

** داوطلبان دو انتخابی
امروز حضور افرادی که برای هر دو انتخابات نام نویسی کردند هم چشمگیر بود همانند روزهای گذشته اما امروز متفاوت تر.
* مرتضی آقا تهرانی هم داوطلب دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه تهران شد.

** حضور چشمگیر جریان های سیاسی در ستاد انتخابات کشور
امروز ستاد انتخابات کشور متفاوت تر از روزهایی که سپری شد میزبان جمع کثیری از دبیران کل احزاب و اعضای جریان ها و طیف های مختلف سیاسی بود.
* مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردمسالاری پس از نام نویسی در جمع خبرنگاران آمد و گفت: یک شوخی با آقای لاریجانی(مجلس) کردم و گفتم اصلاح طلبان 290کرسی مجلس آینده را به دست خواهند گرفت اما بعد کوتاه آمدم و گفتم 90کرسی برای اصولگرایان و 200کرسی برای اصلاح طلبان است که به هیچ عنوان از این کوتاه نمی آیم.
دبیرکل حزب مردمسالاری گفت: بنای ما این است که لیست واحد اصلاح طلبان را در سراسر کشور داشته باشیم و دوستان اصولگرای معتدل ما از این طیف حمایت و خود را از هر گونه افراط گرایی جدا کنند تا مجلس معتدل در فراز انقلاب اسلامی شکل گیرد.
*علی کیهانیان دبیرکل جمعیت حامیان انقلاب اسلامی با حضور در ستاد انتخابات کشور از حوزه انتخابیه تهران داوطلب نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شد و به خبرنگاران گفت: مجلس بعد باید از سیاسی کاری دوری کند و به سمت کارهای تخصصی برود بنابراین ما به دنبال آن هستیم تا رویکرد مجلس را از سیاسی به علمی و تخصصی تغییر دهیم.
* محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان هم پس از نام نویسی برای مجلس شورای اسلامی از حوزه تهران در جمع خبرنگاران گفت: خوشحالم انتخابات در سالی برگزار می شود که سال همدلی و همزبانی است و باید تقویت همدلی و انسجام کشور توسط همه جریان های سیاسی دنبال و همگی پیشرفت کشور را دنبال کنند و برگزاری انتخابات پرشور با مشارکت مردم در دستور کار ما است.
وی افزود: باید اجازه دهیم در انتخابات حرف آخر را رای مردم و صندوق های رای بزند نه تریبون ها و جریان ها تا یک انتخابات با رقابت جدی با رعایت همه قوانین و مقررات داشته باشیم.
عارف خطاب به رسانه ملی هم گفت: رسالت رسانه ملی ترغیب همه گروه ها است و اجازه دهد تفکرهای مختلف داخل نظام فرصت ارایه نقطه نظرات خود را داشته باشند چرا که نیاز به مشارکت حداکثری داریم برای اینکه تاثیرگذاری در مجامع جهانی و بین المللی داشته باشیم.
وی این را هم خطاب به رسانه ملی افزود که برخوردهای یکسویه جواب نمی دهد و مردم هوشیارند.
عارف این را هم گفت که جریان های تند نمی توانند با افراط به اهداف خود برسند، همانگونه که برخوردها در چند برنامه به نتیجه نرسید؛ تلاش می کنیم با آرامش انتخابات را دنبال کنیم و توصیه ما به چنین جریانی آن است که در چارچوب قانون عمل و تمام افراد و گروه ها نظرات خود را در فضای صمیمی ارائه کنند.
*همچنین محمدرضا غفوری فرد رئیس خانه احزاب پس از نام نویسی در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: یکی از مولفه های اقتدار مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران حضور و مشارکت مردم در انتخابات است.
وی افزود: این انتخابات اولین انتخاباتی است که بعد از یک دیپلماسی طولانی مدت بعد از یک چالش بسیار جدی و مذاکرات بین المللی و نقش آفرینی ایران در روابط بین الملل بویژه بعد از برجام برگزار می شود و باید انتخابات مثال زدنی برای تمام ملت های منطقه باشد.
* محسن مهرعلیزاده رییس اسبق سازمان تربیت بدنی نیز پس از نام نویسی در انتخابات مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: امیدواریم با توجه به پیروزی تفکر دولت تدبیر و امید در سال 92 که در دوسال گذشته نیز عملکرد خوبی داشت و مردم نتیجه رای به حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی را مشاهده کردند بتوانیم در انتخابات سال جاری نیز نتیجه خوبی بگیرم.
وی ادامه داد: انتخابات سال جاری انتخاباتی خاص است که با نتیجه انتخابات، شاهد توسعه عقلانیت و برنامه ریزی و کارهای مدیریت به خصوص در زمینه های اقتصادی در کشور باشیم.
* پرویز کاظمی وزیر کار، تامین و رفاه اجتماعی دولت نهم هم در جمع خبرنگاران گفت: تصمیم های هیجانی در چند سال اخیر باعث وارد آمدن آسیب های بسیاری به کشور شد، اگر افراد واجد شرایط تصمیم گیری بوده و تجربه های خوبی دارند به دور از هیاهو شرکت کنند.
وی افزود: استحقاق مردم بیش از آن چیزی است که وجود دارد و جایگاه ملت بالاتر از این است.
*صادق خرازی رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان هم دقایقی پس از حضور در جایگاه نام نویسی برای مجلس شورای اسلامی به جمع خبرنگاران آمد و گفت: هنوز معلوم نیست از قم یا تهران در انتخابات شرکت کنم.
وی افزود: امروز جوانان حزب ندای ایرانیان در سراسر کشور با حضور در ستاد های نام نویسی داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی می شوند.
مسوولان حراست ستاد انتخابات کشور به دلیل اینکه خرازی در انتخابات نام نویسی نکرده بود از گفت و گو او با خبرنگاران ممانعت کردند.
البته خرازی امروز نام نویسی نکرد و این کار را به روز دیگری موکول کرد.
* عارف در ستاد انتخابات همراه با همسرش و الهه کولایی و تعدادی از اعضای بنیاد امید ایرانیان و شورای اصلاحات در ستاد حضور یافته بود.
* حضور مجید فراهانی دبیرکل حزب ندای ایرانیان به همراه تعدادی از اعضای شورای مرکزی در ستاد چشمگیر بود که تعدادی از آنها هم نام نویسی کردند.
*حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه هم که امروز از حوزه تهران برای خبرگان رهبری نام نویسی کرد در جمع خبرنگاران گفت: در قانون اساسی وظیفه اصلی مجلس خبرگان رهبری تعیین رهبری و نظارت بر باقی ماندن اوصاف رهبری است.
وی افزود: این نظارت یک نظارت خاص است و با نظارت عملکردی دیگر دستگاه ها تفاوت دارد.
* حضور زوجی میانسال در ستاد انتخابات
امروز همچنین یک زوج میانسال با هم به ستاد انتخابات کشور آمده بودند که مرد خانواده که روحانی بود داوطلب نمایندگی پنجمین دوره خبرگان رهبری شد و زن او نیز برای انتخابات مجلس شورای اسلامی نام نویسی کرد.
*سیدضیاء مرتضوی استاد خارج از فقه که امروز داوطلب خبرگان رهبری از حوزه یزد شده بود در لحظات پایانی حضور خبرنگاران در جمع آنان حاضر شد و گفت: خبرگان تنها نهاد بالادستی رهبری جمهوری اسلامی ایران است.
وی افزود: مجلس خبرگان رهبری نظارت غیر مستقیم بر روند کلی امور نظام اسلامی را بر عهده دارد.

*آخرین آمار ثبت نامی ها
بر اساس آخرین آمار رسمی اعلام شده از سوی رئیس ستاد انتخابات کشور، تا ساعت 16 روز سه شنبه، چهار هزار و 384 نفر داوطلب در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نام نویسی کرده اند.
به گفته محمد حسین مقیمی از این تعداد سه هزار و 910 نفر در انتخابات مجلس شورای اسلامی و 474 نفر در انتخابات خبرگان رهبری نام نویسی کرده اند.
از تعداد سه هزار و 910 داوطلب سه هزار و 344 نفر مدارک خود را تکمیل کرده اند و مابقی در حال تکمیل مدارک هستند.
مقیمی گفت: همچنین از تعداد داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی 286 نفر زن و از تعداد داوطلبان مجلس خبرگان رهبری فقط شش نفر زن هستند.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید