اعطای تسهیلات با سود 3 درصد برای طرح‌های تولیدی روستایی | اتاق خبر
کد خبر: 304180
تاریخ انتشار: 2 دی 1394 - 20:35
معاون روستایی نهاد ریاست جمهوری خبر داد
معاون روستایی و توسعه مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: برای ایجاد اشتغال پایدار در روستاها دولت تسهیلات بسیار مناسبی با نرخ سود 3 درصد برای اجرای طرح‌های تولیدی اختصاص داده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، حسین دلیری عصر امروز در کارگروه اشتغال شهرضا با اشاره به تسهیلات روستایی، اظهار کرد: موضوع توسعه روستایی در برنامه‌ریزی‌ها مورد توجه قرار گرفته است که این امر منجر به تثبیت جمعیت و توسعه روستاها می‌شود.

وی با بیان اینکه خالی شدن روستا از جمعیت و مهاجرت به شهرها باعث ایجاد آسیب‌های فراوان شده است، افزود: برای رسیدن به توسعه پایدار توسعه روستایی اهمیت فراوان دارد.

معاون روستایی و توسعه مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: ما از توسعه روستایی به خصوص توسعه اقتصادی روستایی غافل شده ایم؛ زیر ثروت‌های ما در روستاها است و روستاها ظرفیت بالایی از لحاظ اقتصادی دارند.

وی با بیان اینکه متاسفانه چهره روستاها را محرومیت و فقر فرا گرفته است بیان کرد: طرح‌هایی در زمینه اقتصاد درون روستایی با همکاری دولت اجرا شده است که این طرح ها با مشارکت اهالی خود روستاها اجرا می شود زیرا یک برنامه توسعه درون‌زا و درون‌نگر است.

دلیری تصریح کرد: با توجه به محدودیت منابع مالی دولت و شرایط فعلی تحریم‌ها و قیمت پایین نفت، دولت توان سرمایه گذاری در روستاها را ندارد.

معاون روستایی و توسعه مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: طرح تسهیلات روستایی با مشارکت مردم توسعه روستا را افزایش می‌دهد و این طرح تاکید بر مشارکت و کار جمعی است.

وی با اشاره به دلایل تاکید بر مشارکت در این طرح، گفت: چون منابع مالی روستاییان پایین است و قدرت سرمایه‌گذاری ندارند این مشارکت توان روستاییان را برای سرمایه‌گذاری افزایش می‌دهد.

دلیری اضافه کرد: در این طرح اولویت اول سرمایه‌گذاری توسط شخص روستاییان است زیرا منافع این طرح به خود روستاییان برمی‌گردد.

معاون روستایی و توسعه مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: دلیل دیگر مشارکت در این طرح این است که کنترل و نظارت درونی است و از هدر رفتن منابع مالی و خرج شدن منابع در روستاها جلوگیری می‌شود زیرا این مشارکت کمک می‌کند تا توزیع ثروت عادلانه‌تر شود.

وی با تشریح طرح تسهیلات اشتغال‌زایی روستائیان اظهار کرد: 80 درصد منابع اعتباری ویژه طرح‌های مشارکتی و 20 درصد مختص طرح‌های غیرمشارکتی است و این 20 درصد منوط به این است که طرح‌های مشارکتی شکل گیرند.

دلیری افزود: این مشارکت با هدف فعال‌سازی ظرفیت‌ها در روستاها است که شامل همه بخش‌ها می‌شود در این طرح 25 عضو سرپرست خانه‌وار باید یک شرکت تعاونی را تشکیل دهند و ضمانت بازپرداخت این تسهیلات، یارانه سرپرست خانوار است.

وی با بیان اینکه طرح‌هایی که زیر 25 نفر عضو دارند طرح‌های غیرمشارکتی محسوب می‌شوند، اظهار کرد: طرح‌های مشارکتی از شرایط و تسهیلات ویژه‌تری برخوردارند که این شرایط بسته به تعداد عضوشدگان است.

معاون روستایی و توسعه مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: برای طرح های 25 تا 50 خانوار تا سقف 750 میلیون تومان تسهیلات 3 درصد و آورده 40 درصد توسط شرکت سهامی یا تعاونی و 60 درصد آورده توسط دولت اعطا می‌شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید