شرکت‌های دانش بنیان موثرترین مولفه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی | اتاق خبر
کد خبر: 304362
تاریخ انتشار: 4 دی 1394 - 00:40
رئیس دفتر توسعه فناوری و سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شرکت‌های دانش بنیان موثرترین مولفه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی هستند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، دکتر حسین وطن پور در اولین گردهمایی مسؤولان دانشکده علوم پزشکی ساوه با مدیران کارخانجات شهر صنعتی کاوه با موضوع ضرورت ارتباط صنعت با دانشگاه و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان افزود: جهت دهی به پروژه‌های دانش بنیان و برنامه ریزی دقیق با تشکیل کمیته های تخصصی پژوهشی از زیرساخت های لازم برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

وی با بیان اینکه بحث شرکت‌های دانش بنیان از مباحث کلانی است که در دنیا مطرح است، افزود: مهم‌ترین هدف برگزاری این گردهمایی توسعه فرهنگ تاسیس شرکت‌های دانش بنیان در دانشکده علوم پزشکی ساوه است.

وطن پور گفت: در بحث دانش بنیان تلاش می‌کنیم ببینیم چگونه می‌توانیم از دانش به نفع اقتصاد استفاده کنیم تا نتیجه آن متوجه صنعت و اقتصاد کشور شود.

به گفته وی، برای این منظور باید کارهای پژوهشی صورت گیرد چرا که پژوهش یکی از اساسی‌ترین نیازها برای نیل به توسعه همه جانبه کشور است.

وطن پور تصریح کرد: در دهه گذشته براساس تاکیدات مقام معظم رهبری و با هدف کسب ثروت‌ از دانش، حرکت‌های خوبی به منظور جلوگیری از مهاجرت‌ها، حفظ غرور ملی و توجه به نیروی انسانی انجام شده و در حوزه سلامت به جایگاه فناوری و تولید ثروت از علم، توجه ویژه‌ای شده است.

وی با بیان تفاوت بین طرح‎های پژوهشی و طرح‌های فناوری، به دشواری انجام طرح‌های فناوری اشاره و با تاکید بر حمایت از طرح‌های فناور سودآور تصریح کرد: دفتر توسعه فناوری سلامت با اهداف تعیین شده از سوی وزارت بهداشت در سه گروه شامل گروه‌های فناوری‌های تخصصی، برنامه‌ریزی و زیرساخت و پشتیبانی و پایش طرح‌های پیشنهادی را برای تأیید و تصویب در کمیته‌های تخصصی بررسی می‌کند و با تشکیل چهار صندوق در حوزه‌های مختلف، ضمن حمایت از طرح‌های فناور تجاری، سرمایه‌گذاری لازم را انجام می‎دهد.

وطن پور از مشکلات تولید محصول، دریافت استاندارد، سرمایه‌گذاری، بازاریابی و خدمات پس از فروش به عنوان دشواری‌های طرح‌های فناوری نسبت به طرح‎های پژوهشی یاد کرد.

به گزارش ایسنا، رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه نیز با اشاره به اهمیت این گردهمایی گفت: بیشتر پیشرفت‌های امروز جهان بر گرفته از ارتباط صنعت با علم بوده است و این ارتباط در حوزه سلامت اهمیت بیشتری دارد.

جلیل کوهپایه زاده افزود: در کشور ما شرکت‌های دانش بنیان زیادی در حوزه سلامت تأسیس شده است که ما هم در دانشکده علوم پزشکی ساوه تلاش می‌کنیم تا در کنار شما بتوانیم ارتباط درستی را بین صنعت و حوزه سلامت برقرار کنیم تا بتوانیم افزایش بهره‌وری اقتصادی و افزایش سطح سلامت را بیش از پیش به ارمغان بیاوریم.

رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه در ادامه گفت: شهر صنعتی کاوه که بزرگترین شهر صنعتی کشور است از پتانسیل بالایی در صنایع مختلف برخوردار است و این امتیاز مثبتی برای دانشکده علوم پزشکی ساوه است تا ارتباط تنگاتنگ و هر چه بیشتر برای توسعه فناوری در حوزه سلامت با آنان را برقرار کند.

دکتر کوهپایه زاده در ادامه با اشاره به راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت کارگران افزود: تمام تلاشمان این است که با حمایت شما مدیران صنایع، بتوانیم سلامت خانواده کارگری را که تعدادی بالغ بر 60 هزار نفر هستند را با اجرای این برنامه بهتر رصد کنیم.

وی تصریح کرد: توسعه صنایع ما در گرو سلامت روانی اجتماعی کارگرانی است که در مجموعه‌های صنعتی فعالیت می‌کنند.

در ادامه این گردهمایی، طرح یکی از دانشجویان دانشکده علوم پزشکی ساوه که ثبت نیز شده است، جهت تولید مورد حمایت یکی از شرکت‌ها قرار گرفت.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید