سیاست‌های تک بعدی در مناطق روستایی باعث افزایش مهاجرت شده است | اتاق خبر
کد خبر: 304598
تاریخ انتشار: 5 دی 1394 - 05:34
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم دفتر ریاست جمهوری گفت: ابلاغ سیاست‌های تک بعدی در مناطق روستایی و حمایت از طرح‌های زیر بنایی نه تنها مشکلات مناطق روستایی را حل نکرده بلکه باعث افزایش آمار مهاجرت روستاییان و تخلیه این مناطق از سکنه فعال شده است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، حسین دلیری در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان شهرضاعنوان کرد: یکی از سیاست‌های دولت یازدهم، ابلاغ تسهیلات کم بهره برای ایجاد عرصه های خود اشتغالی در مناطق روستایی بوده است.

وی تصریح کرد: ابلاغ این تسهیلات که تا پایان کار دولت یازدهم ادامه خواهد داشت اقدام مؤثری برای کاهش آمار مهاجرت روستاییان به شهرها و در نتیجه تثبیت جمعیت در این مناطق بوده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم دفتر ریاست جمهوری اضافه کرد: طرح‌های حمایتی دولت با عنوان مشارکت روستاییان در توسعه مناطق روستایی به فرمانداری ها و بخشداری ها و متعاقب آن به دستگاه های مسئول ابلاغ شده است.

دلیری در خصوص نحوه توزیع این تسهیلات عنوان کرد: 80 درصد از تسهیلات این بخش به طرح‌های مشارکتی و 20 درصد به طرح های غیر مشارکتی اختصاص می یابد، طرح های مشارکتی طرح هایی است که با مشارکت حداقل 25 و حد اکثر بیش از 200 سرپرست خانوار ایجاد شده باشد.

وی در ادامه افزود: در طرح هایی که با مشارکت 25 تا 50 نفر از روستاییان ایجاد شده باشد تسهیلات تا سقف 750 میلیون تومان تعلق می گیرد در این بخش 40 درصد از مجموع اعتبارات هر طرح باید از سوی سرمایه گذار و 60 درصد از سوی دولت تأمین شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم دفتر ریاست جمهوری گفت: در طرح هایی که با مشارکت 50 تا 100 نفر از روستاییان ایجاد شده باشد تسهیلات تا سقف یک میلیارد تومان تعلق می گیرد و در این بخش 35 درصد از مجموع اعتبارات هر طرح باید از سوی سرمایه گذار و 65 درصد از سوی دولت تأمین شود

دلیری اظهار کرد: در طرح هایی که با مشارکت 100 تا 150 نفر از روستاییان ایجاد شده باشد تسهیلات تا سقف 2 میلیارد تومان تعلق می گیرد و در این بخش 30 درصد از مجموع اعتبارات هر طرح باید از سوی سرمایه گذار و 70 درصد از سوی دولت تأمین شود.

وی عنوان کرد: در طرح هایی که با مشارکت 150 تا 200 نفر از روستاییان ایجاد شده باشد تسهیلات تا سقف 3 میلیارد تومان تعلق می گیرد در این بخش 25 درصد از مجموع اعتبارات هر طرح باید از سوی سرمایه گذار و 75 درصد از سوی دولت تأمین شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم دفتر ریاست جمهوری گفت:طرح های با مشارکت بیش از 200 نفر از سرپرستان خانوار تسهیلات بدون در نظر گرفتن سقف پرداخت تعلق می گیرد، در این طرح ها تنها 20 درصد از کل هزینه طرح از سوی متقاضیان و 80 درصد از طریق منابع دولتی تأمین می شود.

دلیری تأکید کرد: تمامی این تسهیلات با کارمزد 3 درصد با در نظر گرفتن مهلت دو ساله برای آغاز مشارکت و تنفس، جهت آغاز پرداخت اولین قسط واگذار می‌شود.

وی تصریح کرد: دوره بازپرداخت این تسهیلات 4 ساله بوده و یارانه روستاییان متقاضی به عنوان ضمانت بانکی اعطاء آن در نظر گرفته می شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید