لابی نهادهای معاف از مالیات با مجلس فعال می شود؟ | اتاق خبر
کد خبر: 304745
تاریخ انتشار: 5 دی 1394 - 13:55
بررسی یک قانون پیشنهادی برنامه ششم توسعه در اتاق خبر:
در برنامه ششم توسعه آمده که نهادهای معاف از مالیات پس از این باید مالیات پرداخت کنند، به نظر می رسد این پیشنهاد سبب شود نهادهای معاف از مالیات به صورت گسترده با مجلس لابی کنند تا این قانون از برنامه ششم خارج شود.

اتاق خبر: همین روزها لایحه برنامه ششم توسعه به همراه بودجه سال ۹۵ به مجلس شورای اسلامی ارسال می شود تا برنامه میان مدت اقتصادی کشور برای 5 سال نهایی شود.


 به موجب این برنامه برقراری هرگونه تخفیف، ترجیح یا معافیت مالیاتی و حقوق ورودی جدید در برنامه ممنوع و دولت مکلف است از طریق هدفمندسازی و بازنگری معافیت‌های مالیاتی و حقوق ورودی موجود، مجموع آنها را به میزان ۵۰درصد تا پایان برنامه کاهش دهد. به گفته دولت، این پیشنهاد به منظور اصلاح نظام درآمدی دولت و همچنین قطع وابستگی بودجه به نفت تا پایان برنامه ششم مطرح شده است.

همچنین در این برنامه آمده است استان‌های مقدس و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و قرارگاه‌های سازندگی و شرکت‌ها و موسسه‌های وابسته به این اشخاص از سال نخست برنامه ششم نسبت به تمامی فعالیت‌های اقتصادی خود، مشمول پرداخت مالیات می‌شوند.

در این لایحه یک پیشنهاد مناقشه برنگیز مطرح شده است که مربوط به کاهش ۵۰درصدی معافیت‌های مالیاتی است؛ دولت در برنامه ششم توسعه پیشنهاد کاهش ۵۰درصدی معافیت‌های مالیاتی برای  برخی نهادها را داده است که این پیشنهاد با انتقاد نهادهای فعال اقتصادی که تا کنون مالیات پرداخت نمی کنند مواجه شده و آن را مقایر با اهداف بالادستی در توسعه زیر ساختها عنوان می کنند

انتظار می رود این نهادها و ارگان ها به صورت گسترده با مجلس لابی کنند تا همچنان از معافیت مالیاتی برخوردار باشند به همین جهت دولت باید همه توان خود را بسیج کند تا نمایندگان مجلس قانع شوند که این ارگانها موظف هستند در مقابل فعالیت های اقتصادی خود مالیات پرداخت کنند

این ارگان‌ها و نهادها همواره  بنا به دلایلی همچون رشد سازندگی، ایجاد زیرساختها و نیز اجرای پروژه های عمرانی مالیات پرداخت نکرده یا از معافیت‌های مالیاتی بیش از اندازه برخوردار هستند که تعداد آنها به حدود ۳۷ تا ۳۸ نهاد می‌رسد؛ این در حالی است که به اعتقاد کارشناسان معاف از مالیات این نهادها در زمان جنگ توجیه داشته و در حال حاضر که بخش خصوصی حاضر به سرمایه گذاری در بخشهای مختلف کشور است  اگر این نهادها همچنان مالیات پرداخت نکنند مشکلات بسیاری برای اداره کشور ایجاد می شود؛  چنانچه قرار باشد با اخذ مالیات بیشتر از  بنگاه‌های اقتصادی عدم پرداخت مالیات توسط این نهادها جبران شود برای تولید مشکل اساسی ایجاد خواهد شد.

در این میان انتظار می رود این نهادها و ارگان ها به صورت گسترده با مجلس لابی کنند تا همچنان از معافیت مالیاتی برخوردار باشند به همین جهت دولت باید همه توان خود را بسیج کند تا نمایندگان مجلس قانع شوند که این ارگانها موظف هستند در مقابل فعالیت های اقتصادی خود مالیات پرداخت کنند.

در شرایط فعلی کشور که قیمت نفت تا 30 دلار افت کرده و انتظار می رود تا 20 دلار سقوط کند هر معافیت مالیاتی می تواند گره ای به مشکلات اقتصادی کشور بیفزاید در عین حال اخذ مالیات از نهادهایی که فعالیت های اقتصادی گسترده دارند و تا کنون مالیات نمی دادند می تواند منجر به  افزایش رفاه ‌شود.

در این میان از دولت انتظار می رود با شناسایی بخش‌های مالیات‌گریز راههای فرار مالیاتی را مسدود کند تا درآمد دولت افزایش یافته و هزینه ها به درستی مدیریت شود. 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید