تخفیف نفت ایران پس از رفع تحریم ها بر اساس عُرف بازار خواهد بود | اتاق خبر
کد خبر: 304887
تاریخ انتشار: 6 دی 1394 - 12:22
زنگنه:
وزیر نفت درباره ادعای ارائه تخفیف های جذاب توسط ایران برای پس گرفتن بازار در پساتحریم، گفت: پس از رفع تحریم ها، براساس عُرف بازار نفت تخفیف می دهیم.

اتاق خبر: بیژن زنگنه افزود: اولویت ایران پس از رفع تحریم ها، افزایش صادرات نفت است و قصد دارد میزان آن را به پیش از دوران تحریم برساند.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ در روزهای گذشته برخی منابع خبری از برنامه ایران برای ارائه تخفیف های زیاد به مشتریان نفت خود خبر داده بودند.
زنگنه پیش از این نیز گفته بود: در نخستین روزهای بعد از لغو تحریم ها 500 هزار بشکه نفت خام اضافه تولید می کنیم و تا پایان سال نیز 500 هزار بشکه نفت دیگر را به بازار عرضه خواهیم کرد.

قیمت نفت، نصف رقم کنونی باشد ضرر نمی کنیم
وی افزوده بود: اگر یک میلیون بشکه به ظرفیت تولید ایران اضافه شود صادرات ایران دو برابر خواهد شد؛ حتی اگر قیمت جهانی نفت، نصف میزان کنونی شود ما ضرر نمی کنیم بلکه کشورهایی که سهم ایران را گرفتند متضرر خواهند شد.

** برای بازگشت به بازار جهانی، یک روز هم درنگ نمی کنیم
وزیر نفت با بیان اینکه ما را به زور و ستم از بازارهای جهانی خارج کردند و برای بازگشت حتی یک روز هم درنگ نمی کنیم، تاکید کرده بود: «اعتقاد داریم باید سهم خود را بدست بیاوریم تا در روزهای بعد مجبور به سرخَم کردن مقابل برخی اعضای اوپک برای جاباز کردن برای افزایش صادرات نفت ایران نشویم.»
به گزارش ایرنا، ایران تا پیش از تشدید تحریم ها، روزانه بیش از دو میلیون بشکه نفت خام صادر می کرد، اما پس از رفع تحریم ها ناچار شد که میزان صادرات را به یک میلیون بشکه در روز کاهش دهد.
در سال هایی که حضور ایران در بازار جهانی نفت کمرنگ شده بود، سایر تولیدکنندگان مانند عربستان، روسیه و عراق سهم ایران در بازار را تصاحب کردند.
اما در هفته های گذشته و پس از موفقیت مذاکرات هسته ای و با نزدیک شدن به زمان لغو تحریم ها، وزیر نفت به شرکت های تولیدکننده نفت دستور آمادگی برای افزایش تولید و صادرات نفت پس از لغو تحریم ها را صادر کرده است.
در عملیات رکوردگیری که چندی پیش در شرکت مناطق نفتخیز جنوب انجام شد، در کمتر از یک روز، میزان تولید نفت 500 هزار بشکه افزایش یافت.
علاوه بر این، پایانه صادراتی خارگ نیز خود را برای افزایش 500 هزار بشکه ای صادرات نفت خام آماده می کند به گونه ای که زیرساخت لازم برای این افزایش صادرات فراهم شده است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید