حواشی تاخیر در بودجه 95 | اتاق خبر
کد خبر: 304927
تاریخ انتشار: 6 دی 1394 - 10:44
گر چه تاخیر ایجاد شده در ارائه لایحه بودجه 1395 به مجلس توجیحات خاص خود را دارد، اما به هرحال این عدم رساندن به موقع لایحه به مجلس می‌تواند آن را درگیر برخی حواشی و یا حتی برخی تغییرات کند.

اتاق خبر: در حالی که حدود 21 روز از مهلت قانونی ارائه‌ لایحه بودجه به مجلس گذشته، اما هنوز زمان مشخصی برای بردن لایحه از سوی دولت اعلام نشده است، البته تاخیر ایجاد شده موضوع عجیب و تازه‌ای در تاریخ بودجه ایران به ویژه در چند سال اخیر نیست، اما به هرحال می‌تواند موجب ایجاد تغییراتی در روند تصویب آن شود.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ ارائه همزمان لایحه بودجه سال 1395 و لایحه برنامه ششم توسعه موجب شده تا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نتواند آن طور که در دو سال گذشته لایحه بودجه را در نیمه آذرماه به مجلس تقدیم کرد، این کار را برای بودجه سال آینده نیز در زمان مشخص انجام دهد.

این در حالی است که آخرین اخبار از وضعیت تدوین لایحه بودجه حاکی از آن است که با وجود این‌که سقف‌ها و ارقام کلی در هفته گذشته در هیات دولت نهایی شد، اما هنوز برخی جزئیات کامل نشده و بعید به نظر می‌رسد که برخلاف برخی اخبار منتشره مبنی بر این‌که لایحه بودجه در یکی دو روز آینده به مجلس می‌رود این موضوع محقق شود.

از سوی دیگر اگر لایحه بودجه سال 1395 در هفته جاری به مجلس تقدیم نشود ممکن است با تاخیر حدود 10 روزه مواجه شده چرا که هفته آینده مجلس تعطیل خواهد بود. این در حالی است که اگر شرایط به همین روال پیش برود بعید نیست که دولت و مجلس تصمیم به تصویب بودجه چند دوازدهم بگیرند.

این موضوع اخیرا نیز از سوی نمایندگان مجلس مطرح شده و عنوان کردند که اگر لایحه به زودی ارائه نشود باید پیشنهاد بودجه دو دوازدهم طرح و برای سال آینده تصویب شود. در بودجه دو دوازدهم که تقاضای اعتبار برای دو ماه ابتدایی سال خواهد بود، براساس دو دوازدهم بودجه مصوب سال قبل اعتبارات تصویب و در اختیار دولت قرار می‌گیرد.

مساله‌ی دیگری که اکنون دولت را در ارائه‌ به موقع بودجه 1395 دچار مشکل کرده همزمانی آن با لایحه برنامه ششم توسعه است، آن‌طور که برخی منابع آگاه اعلام کردند هنوز بحث درباره لایحه برنامه ششم با وجود این‌که در ستاد اقتصادی دولت بررسی شده در هیات دولت آغاز نشده است. بر این اساس اگر قرار باشد که لایحه بودجه و لایحه برنامه ششم طبق تاکید نمایندگان مجلس و دولت به‌طور همزمان به مجلس برود، ممکن است تا بهمن‌ماه نیز به طول بینجامد.

با این حال اخیرا برخی خبرها حاکی از آن بود که دولت لایحه بودجه را برخلاف آنچه که از قبل عنوان شده زودتر از برنامه ششم به مجلس تقدیم کند، با این حال در سویی دیگر نمایندگان معتقدند که باید ابتدا لایحه برنامه ششم توسعه به تصویب رسیده و بودجه سال 1395 بر اساس آن مصوب شود.

باید یادآور شد که تاخیر هرچه بیشتر در ارائه‌ لایحه بودجه سال 1395 و همچنین برنامه ششم توسعه به مجلس ممکن است آن را به زمان انتخابات اسفند‌ماه نزدیک‌تر کرده و خود مشکلات و حواشی بررسی و تصویب بودجه سال بعد و همچنین برنامه ششم توسعه را آن هم در زمان افزایش حجم کاری مجلس و درگیری نمایندگان در حوزه‌های انتخابی بیشتر کند.

در حالی سقف کلی بودجه سال آینده و جزئیات آن هنوز مشخص نیست که با نهایی شدن ارقام کلی در هیات وزیران در هفته گذشته آن‌طور که نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام کرده است در لایحه سال 1395، 267 هزار میلیارد تومان منابع عمومی در نظر گرفته شده که 66 هزار میلیارد آن از محل فروش نفت و 201 هزار میلیارد تومان دیگر از سایر منابع تامین می‌شود.

در عین حال در زمانی که قیمت فروش نفت در بازار جهانی در یک دهه گذشته به حداقل خود و تا مرز 33 دلار کاهش یافته بودجه‌نویسان قیمت هر بشکه نفت برای سال آینده را بین 35 تا 40 دلار پیش‌بینی کرده‌اند. با این حال اخیرا برخی نمایندگان اعلام کردند که در شرایط موجود مناسب‌تر آن است که دولت به جای تعیین قیمت نفت برای هر بشکه سقف کلی برای درآمد‌های نفتی پیشنهاد و مصوب کند.

این در حالی است که نرخ تبدیل درآمدهای ارزی به ریال برای هر دلار 2997 تومان در بودجه سال 1395 در نظر گرفته شده که این رقم کمتر از نرخ فعلی دلار مبادله‌ای در مرکز مبادلات ارزی است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید