قرارداد فروش نفت ایران به چین تمدید شد | اتاق خبر
کد خبر: 304975
تاریخ انتشار: 6 دی 1394 - 20:10
در ادامه جنگ سهم خواهی نفت در بازار، ایران قراردادهای جدیدی فروش نفت به پالایشگاه‌های چینی را تمدید کرد و مذاکرات با سینوک و پتروپاینا برای امضای قراردادهای جدید آغاز شده است.

اتاق خبر: با کاهش جهانی قیمت نفت، رقابت میان اعضای اوپک بر سر تصاحب بیشتر سهم بازار شدت گرفته است و در این میان رقابت فزآینده ای میان تولید کنندگان نفت حاشیه خلیج فارس کلید خورده است. در همین حال، رقابت اصلی در اوپک میان ایران، عراق و عربستان سعودی بر سر تصاحب بیشتر سهم بازار است.

بنا بر این گزارش به نقل از مهر؛ در حال حاضر عربستان سعودی و عراق سهم بازار خود را حفظ کرده اند و اگر ایران هم بخواهد سهم بازار خود را با رفع تحریم‌ها بدست آورد، باید شرایط بهتری را در شکل تخفیف و شرایط پرداخت نفتی به مشتریان خود ارائه دهد که از آن به عنوان جنگ بی امان بر سر تصاحب بازار نفت در میان تولید کنندگان خلیج فارس یاد می شود.

همچنین هدف گزاری ایران، بیشترین صادرات نفت به چین است، این درحالی است که واردات نفت چین در ماه گذشته میلادی به ۶.۷ میلیون بشکه در روز رسید.

 مقامات ایرانی با مسئولان شرکت‌های نفتی  «پترو چاینا» و «CNOOC» چین بر سر امکان قرار دادهای جدید وارد مذاکره شده اند، این در حالی است که دو شرکت «سینوپک» و «ژوهای» چین به عنوان بزرگترین مشتریان نفتی ایران هستند که قرارداد خود را تا سال آینده میلادی تمدید کرده اند.

تا قبل از اعمال تحریم‌های غرب علیه ایران، کشور چین به عنوان سومین مشتری بزرگ نفتی ایران محسوب می شد، حال با رفع تحریم‌ها از ایران و نقش آفرینی مجدد این کشور در بازار جهانی نفت، باید برای رقابت با عراق و عربستان سعودی تخفیف‌های بیشتر نفتی و شرایط ویژه ای را برای نفت خود پیشنهاد دهد.

همچنین چندی پیش مقامات نفتی ایران با مسئولان پالایشگاه های هند ملاقاتی داشتند که از آنها خواستند شرایط خود را بیان کنند تا ایران طبق آن، صادرات نفت خود به هند را انجام دهد که این یعنی رقابت تنگاتنگ ایران با رقبای اصلی خود به‌ویژه عربستان سعودی است که می تواند به طور طبیعی به عنوان اهرم فشار بر روی عربستان سعودی که پیش از این هم با روسیه در حال رقابت بود، عمل کند.

بر همین اساس، کشوری برنده اصلی است که بتواند در دوران کاهش قیمت جهانی نفت، استراتژی خود را پیش ببرد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید