مجلس دهم تفاوت چندانی با مجلس فعلی نخواهد داشت | اتاق خبر
کد خبر: 305041
تاریخ انتشار: 7 دی 1394 - 14:06
عباس فلاحی باباجان
عده ای خود را اصولگراتر می دانستند و دیگران را تحویل نمی گرفتند و نسبت به سایر اصولگرایان غفلت و بی توجهی داشتند و خود را صاحب نظام، تنها مدافع نظام و بقیه را هیچ می دانستند

  اتاق خبر: عباس فلاحی باباجان از نماینده مردم اهر در مجلس شورای اسلامی از معدود نمایندگان فعلی در مجلس است که برای انتخابات آتی که در اسفندماه برگزار می شود ثبت نام نکرده است، این عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت و گویی اختصاصی با اتاق خبر ضمن برشمردن دلایل عدم ثبت نام مجددش در انتخابات، به بررسی عملکرد و جو حاکم بر مجلس نهم پرداخت، فلاحی بطور کلی تفاوت چندانی میان مجلس فعلی و مجلس آینده قائل نیست. مشروح گفت و گو در ادامه خواهد آمد:  

 بطور کلی مجلس نهم را چگونه ارزیابی می کنید؟ این مجلس چه نقاط ضعف و چه نقاط قوتی داشت؟

قبل از ورود به مجلس ترسیمی والاتر و بالاتری از مجلس داشتم و فکر می کردم با توجه به قدرتی که مجلس دارد دولت ها پاسخگوتر خواهند بود و نمایندگان هم افرادی خواهند بود که اگر خواست مردم را مطرح کردند دولت توجه ویژه ای به خواسته آنها خواهند کرد. البته در حیطه خود بطور نسبی آنها را با عوامل مختلفی عملیاتی تر کردم و برای بیان نیازهای مردم کارهایی را انجام دادم.

ولی بطور کلی می توانم بگویم که در این دوره قدرت و توان حداکثری و پاسخگویی دولتها را در مقابل مجلس را ندیدم، که یک سوی احتمال این قضیه مربوط به نمایندگانی بود که باید پیگیر قضایا و مسائل می شدند.

مورد دیگر در خصوص نظم و انسجام و جدیت مجلس و مدیریت مجلس بود که مقداری از موضوع آن به هیات رئیسه مجلس نیز مربوط می شد؛ که توانمندی عمیقی در بین آنها دیده نمی شد همچنین در موضوع انتخاب مقام هیات رئیسه عوامل مختلفی دخیل بود که انتظار آن را نداشتم و الگویی که نمایندگان برای انتخاب هیات رئیسه به کار می گرفتند تا اینکه افرادی توانمند و دلسوز انتخاب شوند نیز کارساز نبود. همینطور افرادی را که در هیات رئیسه که بتوانند حقوق نمایندگان را به شکل برابر و عدالت محورانه تری پیگیر باشند ندیده ام و یا کمتر دیده ام و قاعدتا نسبت به آن نگرانی داشتم.

همچنین توجه ویژه ای که به افراد خاصی انجام می گرفت و نیز وجود نوعی بی عدالتی که بعضاً از سوی هیات رئیسه و سیستم مجلس که در میان چند صد نماینده وجود داشت، غیر قابل تحمل بود. علاوه بر این، موضوع کارایی، مدیریت، تخصص، تعهد، اخلاص و تقوایی که از یک سردمدار و مسئول نظام جمهوری اسلامی  می توان توقع داشت، وجود نداشت و رعایت پیش شرط هایی در بحث تقوا، تعهد و اخلاص و صداقت و مردمداری در میان اکثریت نمایندگان دیده نمی شد و این موضوع باعث نگرانی من بود و در نتیجه آن فضایی را که من توقع داشتم و قانون آنرا پیش بینی کرده بود نبود.

 برخلاف انتظارات، شما  یکی از معدود نمایندگان حال حاضر مجلس هستید که برای انتخابات دوره دهم ثبت نام نکرده اید، آیا این کار دلایل شخصی دارد و یا به دلایل سیاسی صورت می گیرد؟

در بحث شرکت نکردن من در این دوره مواردی که گفتم هم دخیل بودند. چپ و راست تراشی ها، گروه تراشی ها، باند تراشی ها، اعمال سلایق، اعمال نفوذ در پاره ای از مسائل، بخصوص در بحث کمیسیون ها نگاه نکردن به تخصص و درایت و جسارت و شعور و علم و ایمان در بحث کمیسیون ها و مدیریت و ریاست آنها را خیلی ملموس نمی دیدم و چه بسا افرادی در راس کمیسیون ها قرار می گرفتند که آنچه را که نمایندگان و مردم انتظار آنرا داشتند و لازم بنظر می رسید نبودند.

با تمام این اوصاف پیش بینی و تحلیل شما از فضای مجلس دهم چیست؟

من حرکت مجلس و نمایندگان را حرکتی رو به جلو نمی دانم. با توجه به ثبت نام هایی که برای دوره جدید صورت گرفته است ارزیابی من  این است که افرادی که در دوره های قبل مجلس حضور داشتند افرادی کارسازتر و متخصص تری بودند، به این دلیل که  این  افراد در ضمن داشتن عملکرد صحیح حرفهای دهن پرکنی را نمی زدند و بر همین اساس نتوانستند تا در دوره های بعد رای کسب کنند و بدین ترتیب مجلس و مردم از نعمت وجود بهره مند نشدند.

مقام معظم رهبری تعبیری در مورد مجلس متعهد داشتند، که من  رعایت این فضا را در دوره آینده بدتر از دوره نهم پیش بینی می کنم و فکر می کنم ثبت نام تعداد زیادی از افراد در این دوره از مجلس و داشتن این فکر از سوی کاندیداها که من هم می توانم سبک شمردن موضوع نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است.

بسیار لازم است که هر نماینده قبل از ورود، سیستم مجلس را بشناسد و نیز به سیستم مدیریت، بودجه، منابع بودجه کشور، قوانین مجلس، قوانین دولت و وظایف دولت آشنا باشد تا پس از گذشتن از 7 خان رستم دچار سردرگمی در مورد نحوه ی انجام و گرفتن ردیف اعتباری و پیگیری کارها و وظایف نباشد.

باید گفت که یک نماینده بایستی درجه ای از شناخت را داشته باشد که نیازی به گذراندن دو سال تجربه و یکسال کار و یکسال فکر کردن و انتخاب آینده نباشد.

 شکل ایده آل و هوشمندانه این است که یک نماینده بایستی دو سال را سکوت و چه بسا آموزش و سال سوم را سال شناخت و سال چهارم را برگشت به قبل و فکر به انتخاب شدن مجدد قرار دهد و حرکت وی در مسیری باشد که بتواند با حرف و تخصص توانایی کسب رای مجدد را داشته باشد بدیهی است که نمایندگان بایستی از ابتدا وظایف قانونی خود را بدانند که در هر زمان بتوانند به دولت تذکر بدهند و یا سوال و استیضاح کنند. نمایندگان همچنین باید قوانین را بدانند و لایحه و طرح را بشناسند و بتوانند مسیر را از مبادی قانونی پیگیری کنند تا در زمان محدود دوران نمایندگی بهترین عملکرد را داشته باشند.

برنامه شما برای بعد از دوران نمایندگی در مجلس نهم چیست؟

من هیچ برنامه ای را ندارم و حتی با وجود سختی ها سعی خواهم کرد تا به کار و زندگی کشاورزی آبا و اجدادی گذشته بپردازم.

وزن جبهه پایداری در دور فعلی و آینده مجلس را به چه میزان می دانید؟

من همیشه همه نمایندگان را اصولگرا می دانستم و اینها در سخت ترین شرایط همگی دلسوز نظام بودند. ولی عده ای خود را اصولگراتر می دانستند و دیگران را تحویل نمی گرفتند و نسبت به سایر اصولگرایان غفلت و بی توجهی داشتند و خود را صاحب نظام، تنها مدافع نظام و بقیه را هیچ می دانستند، که نباید اینگونه باشد و همه با هر سلیقه ای سرباز و مدافع نظام و امنیت ملی کشور هستند. باید گفت سفارش مقام معظم رهبری نیز این بوده است که همه اصولگرایان بایستی اصلاح طلب و همه اصلاح طلبان نیز باید اصول گرا باشند. و تندروی هایی که در جناح چپ یا راست صورت میگرفت هیچ کدام مورد تائید نظام نبوده و نیستند و هیچ کس نباید نقش خود را پررنگ تر ببینند.

گفت و گو از فواد محمدی آذری

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید