سطح آب های زیر زمینی استان تهران سالانه یک تا دو متر کاهش می یابد | اتاق خبر
کد خبر: 305276
تاریخ انتشار: 7 دی 1394 - 21:37
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: مصرف بیش از اندازه از ظرفیت های آبخوان ها، منجر به کاهش سالانه یک تا دو متری سطح آب های زیر زمینی استان می شود.

 

اتاق خبر: از شرکت مزبور، خسرو ارتقایی در نشست ' طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی ' اظهار داشت: امسال 650 حلقه چاه غیرمجاز در حوزه شرکت آب منطقه ای تهران ، پُر و از چرخه بهره برداری خارج شد که مطابق برنامه، این رقم باید به دو هزار حلقه چاه غیرمجاز برسد.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ به گفته کارشناسان،پُرشدن دو هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان تهران ، سالیانه از برداشت 90 میلیون متر مکعب آب های زیرزمینی زیرپوشش شرکت آب منطقه ای تهران جلوگیری می کند.
این مقام مسئول افزود: تعداد 300 کنتور نیز در مدت مزبور بر روی چاه ها نصب شده که این آمار در مقایسه با متوسط سال های گذشته افزایش دو برابری را نشان می دهد .
ماده 12 قانون توزیع عادلانه آب بر تجهیز چاه ها به وسایل اندازه گیری سطح آب و میزان آبدهی تاکید دارد. به منظور جلوگیری از اضافه برداشت آب از چاه های مجاز بخش کشاورزی و صنعتی، نصب کنتور هوشمند آب و برق روی چاه ها در دستور کار قرار دارد.
به گفته ارتقایی، کسری آبخوان سالانه دشت های استان تهران 150 میلیون مترمکعب است؛ یعنی سالیانه بیش از استاندارد، آب برداشت می شود و مصرف آن هم فراتر از ظرفیت آبخوان است.
وی تصریح کرد: مطابق این آمارها، سالانه سطح آب منابع زیرزمینی استان بین یک تا دو متر پایین تر می رود و با اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی می توان در یک دوره 10 ساله کسری سالانه آب را به حدود صفر رساند.
طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی، با توجه به مصوبه شورای عالی آب اقدام های مشترک وزارتخانه های کشور، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را به دنبال دارد که به همراه وزارت نیرو در خصوص مدیریت مصرف آب باید پیاده شود.
بر اساس این طرح، امسال به میزان 475 میلیون مترمکعب، در پنج سال به میزان 5.7 میلیارد مترمکعب و پس از 20 سال به میزان 110 میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی کنترل خواهد شد.
تقویت گروه های گشت و بازرسی، تجهیز چاه های کشور به ابزار اندازه گیری و جایگزینی پساب از محورهای عملیاتی این طرح به شمار می رود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید