عربستان سعودی به دلیل اعدام های گروهی با داعش برابر شده است | اتاق خبر
کد خبر: 306004
تاریخ انتشار: 12 دی 1394 - 23:46
رسانه روسی:
یک تارنمای روسی نوشت: عربستان سعودی به دلیل اعدام های گروهی و علنی با گروه تروریستی داعش برابر شده است.

به گزارش اتاق خبر، تارنمای روسی «پروندرا» روز شنبه در گزارشی نوشت: عربستان سعودی در سال 2015 دست کم 157 نفر را اعدام کرد که در 20 سال اخیر بی سابقه و بالاترین شاخص اعدام های این کشور بوده است.
پروندرا افزود: انتقاد کنندگان از رژیم عربستان سعودی، آن را با گروه تروریستی داعش برابر می دانند که گروگان های خود را گردن می زند.
«سازمان عفو بین الملل اعلام کرده است که فقط در رابطه با جرایم قاچاق مواد مخدر در عربستان سعودی 63 نفر اعدام شده اند.»
در این گزارش گفته شده است: در عرستان سعودی محکومان به جرایم مختلف حق داشتن وکیل و حتی مترجم را در دادگاه ندارند و این امر حقوق خارجیان را که به زبان عربی یا قوانین قضایی عربستان آشنایی کامل ندارند، نقض می کند.
تارنمای روسی «پروندرا» نوشت: با توجه به این که بخش عمده اعدامی ها در عربستان سعودی گردن زده می شوند و در برخی موارد حتی در ملاء عام این اقدام مشمئزکننده انجام می گیرد، بسیاری حکومت عربستان سعودی را با افراط گرایان و تروریست های داعشی برابر می دانند که به همین گونه رفتار می کنند و ادعا دارند که این اقدام آنها با شریعت اسلام مطابقت دارد.
در گزارش آمده است: اما ریاض این مقایسه را نمی پذیرد و مقام های سعودی می گویند تروریست های داعشی دلیل رسمی برای اعدام ها ندارند و افراد را بدون محاکمه به قتل می رسانند، در حالی که عربستان سعودی بر اساس احکام دادگاه افراد را اعدام می کند.
این گزارش تارنمای روسی بامداد امروز و پیش از انتشار خبر شهادت آیت الله نمر توسط رژیم سعودی منتشر شده است.
به گزارش روز شنبه خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، وزارت کشور عربستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد 47 نفر از شهروندان عربستانی صبح امروز (شنبه) در 12 منطقه این کشور اعدام شدند.
در میان اسامی اعدام شدگان، نام شهید شیخ نمر النمر روحانی برجسته و رهبر شیعیان عربستان به چشم می خورد.
شهید شیخ نمر یکی از برجسته ترین زندانیان سیاسی عربستان است که در تاریخ 23 مهر 1393 به اتهام انتقاد از حکومت عربستان به اعدام محکوم شد.
دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی عربستان چندی پیش حکم اعدام شهید شیخ نمر باقر النمر را تائید کردند که این مساله مورد اعتراض علما، اندیشمندان و سازمان های اسلامی و بین المللی قرار گرفت.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید