آغازگر دوبله ي كارتون در ايران+فيلم و تصاوير | اتاق خبر
کد خبر: 306126
تاریخ انتشار: 25 دی 1394 - 12:06
راوي سالهاي دور از خانه
ژاله علو از نخستین بازیگران سینمای ایران است. وی کار خود را در سال ۱۳۲۷ در رادیو آغاز کرد و در همان سال وارد سینما شد و سال بعد نیز کار خود را در تئاتر آغاز کرد.اثر آخر تلویزیونی وی، سریال مختارنامه است.او در هنر دوبله نیز مطرح است. ژالۀ علو آغازگر دوبلۀ

به گزارش اتاق خبر، وي فارغ التحصیل دانش سرای مقدماتی تهران و هنرستان هنرپیشگی تهران است. او از سال ۱۳۲۷ با تئاتر فعالیت خود را آغاز کرد.وی از برگزیدگان هشتمین همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۹ می باشد.

ژاله علو حضور هنری‌اش در رشته‌های مختلف را مدیون دبیر ادبیاتش ،خانم طوسی حایری می‌داند. او که همیشه از انشای شاگردانش تعریف می‌کرد، صدای علو را پسندید و او را به رادیو معرفی کرد.استعداد خاصی که در وجود علو بود باعث تداوم کار رادیویی اش شد.آن وقت‌ها رادیو فقط دو ساعت ، حدود ظهر برنامه داشت و گاهی هم موسیقی پخش می‌کرد. ژاله علو با گویندگی و اعلام برنامه‌های رادیو کار خود را شروع کرد.

پس از اجرای برنامه به همراه حمید قنبری در رادیو بود که نام ژاله را برای خود برگزید و از آن پس ژاله جای شوکت (نام قدیمی‌اش) را برایش گرفت. در اوایل دهه ۳۰ دکتر اسماعیل کوشان به خانم ژاله پیشنهاد بازی در نقش اول فیلم «افسونگر» را داد که در واقع یک نقش منفی بود. او پذیرفت و به خوبی آن را اجرا کرد. پس از آن به عنوان نخستین ستاره بازیگری در دهه ۳۰ سینمای ایران شناخته شد و برای نقش‌های مشابه دعوت شد.
در فیلم‌های «طلسم شکسته»، «ماجرای زندگی» و «اتهام» ، بازی‌های قابل توجهی ارائه داد.
او توانست در « داستان شب» رادیو جای خود را باز کند.اولین نمایشنامه‌ای که برای داستان شب کار کرد، «دختر خورشید» نام داشت که نصرالله محتشم کارگردان، عزیزالله حاتمی نویسنده آن بودند.

آثاري كه ژاله علو مديريت دوبلاژ آنها را به عهده داشت

کارتون های والت دیزنی:

گربه های اشرافی

سیندرلا

زیبای خفته

صدو یک سگ خالدار

پینوکیو

سفیدبرفی

تام بند انگشتی


    سینمایی جادوگر شهر زمرد
    سریال زن اتمی
    سینمایی یوزپلنگ
    سریال سویینی
    سینمایی پسری روی دلفین
    سینمایی دُن آرام
    سینمایی شنیدم که جغدی مرا به نام می خواند
    سریال کارتونی رامکال
    سریال کارتونی سرندی پیتی
    سریال کارتونی الفی اتکینز
    سریال کارتونی پت پستچی
    سریال سال های دور از خانه (اُشین)
    سینمایی بادبادک آبی

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید