افزایش قیمت نفت در پی تنش بین ایران و عربستان | اتاق خبر
کد خبر: 306491
تاریخ انتشار: 14 دی 1394 - 18:55
بهای نفت در بازار‌های جهانی در اولین روز معاملات سال 2016 در پی تنش در روابط بین ایران و عربستان افزایش یافت.

اتاق خبر: در پی تنش در روابط بین ایران و عربستان که نگرانی‌ها را درباره اختلالات احتمالی در عرضه نفت افزایش داده قیمت طلای سیاه در بازار‌های جهانی در معاملات امروز (دوشنبه) افزایش یافت. اگرچه آمار ضعیف تولید در آسیا مانع از افزایش شدید قیمت‌ها شد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ در پی اعدام شیخ نمر، روحانی برجسته شیعه در عربستان، این کشور روز یکشنبه در واکنش به اتفاقات سفارت خود در تهران روابط دیپماتیک با ایران را قطع کرد.

قیمت جهانی نفت برنت در معاملات امروز با بیش از یک دلار افزایش به 38 دلار و 50 سنت رسید و نفت سبک آمریکا با 77 سنت افزایش 37 دلار و 81 سنت در هر بشکه داد‌وستد شد.

تنش بین ایران و عربستان در شرایطی است که ایران که بخشی از بزرگ‌ترین ذخایر اثبات شده نفت جهان را در اختیار دارد، امیدوار است تا صادرات نفت خود را پس از لغو تحریمها افزایش دهد.

موسسه واسطه نفتی فیلیپ فیوچرز اعلام کرد: با توجه به افزایش تنشهای ژئوپلتیک بین ایران و عربستان، قیمتها در بازار در اولین روز معاملات سال 2016 افزایش یافت.

به رغم جهش قیمت نفت در معاملات امروز، قیمت‌ها همچنان نسبت به اواسط سال 2014 دو سوم کمتر هستند چرا که تولید‌کنندگان از جمله سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت (اوپک)، روسیه و آمریکا روزانه بین 500 هزار تا دو میلیون بشکه بالاتر از تقاضای جهانی تولید دارند.

آلیانس برنشتین تحلیلگر نفتی می‌گوید: اوپک، روسیه و آمریکا از انتظارات اولیه ما در خصوص عرضه فراتر رفته‌اند و این امر بر فشارهای کاهشی موجود ناشی از پرشدن ذخایر افزوده‌ است. ما سال 2016 را سال تعادل مجدد بازار می‌دانیم اما این اتفاق صرفا از نیمه دوم سال رخ خواهد داد.

برنشتین افزود: انتظار دارد متوسط قیمت نفت برنت از بشکه‌ای 53 دلار در سال گذشته به 50 دلار در سال 2016 تنزل پیدا کند، اما در سال 2017 به 70 دلار در هر بشکه و در سال 2018 به 80 دلار در هر بشکه برسد.

موسسه مورگان استنلی اعلام کرد: احتمال رسیدن رشد تقاضای جهانی نفت و به سطح رشد عرضه جهانی تا پایان سال 2016 و تحریک متعادل شدن اولیه بازار وجود دارد.

این بانک افزود: قبل از اینکه این اتفاق رخ دهد ممکن است قیمت‌ها بدون توجه به کاهش حاشیه سود تولید‌کنندگان کاهش بیشتری یابد.

این موسسه خاطرنشان کرد: در یک بازار اشباع شده هیچگونه ارزش ذاتی برای نفت خام وجود ندارد و سطح قیمت طبق اشتهای سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان برای خرید تعیین می‌شود.

ایران قصد دارد عرضه نفت خود را پس از لغو تحریمها روزانه 500 هزار تا یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد اگرچه مقامات ایرانی می‌گویند اگر تقاضایی وجود نداشته باشد قصد ندارند بازار را با نفت پر کنند.

صادرات نفت ایران به حدود یک میلیون بشکه در روز رسیده که از دوران اوج تقریبا سه میلیون بشکه‌ای در سال 2011 بسیار کمتر است.

در روسیه تولید نفت این کشور در سال 2015 به متوسط روزانه 10 میلیون و 730 هزار بشکه رسید که بالاترین سطح پس از دوران شوروی سابق است.

در زمینه تقاضا نگرانی‌ها درباره‌ رکود اقتصاد‌های آسیا افزایش یافته چرا که فعالیت کارخانه‌های چین در ماه دسامبر برای دهمین ماه متوالی کاهش یافت چرا که بررسی‌ها در آسیا نشان‌ میدهد صنایع با مشکل کمبود تقاضا مواجه اند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید