پایانه نفتی شمال آماده اجرای طرح سوآپ نفتی شد | اتاق خبر
کد خبر: 306527
تاریخ انتشار: 14 دی 1394 - 16:04
رئیس پایانه نفتی شمال گفت: پایانه نفتی شمال کشور برای اجرای طرح سوآپ نفتی کشورهای حاشیه دریای خزر تجهیز و آماده شد.

اتاق خبر: حمیدرضا شاه دوست در ساری اظهارکرد: پایانه نفتی شمال با داشتن سه جایگاه اسکله پهلوگیری کشتی های با آبخور 5.4 متری و با ظرفیت هفت هزار تنی در شرایط فعلی با 9 مخزن آمادگی تخلیه روزانه 80 هزار بشکه نفت کشورهای حاشیه خزر را دارد.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ وی افزود: اکنون سه مخزن این پایانه نفتی در دست تعمیر و رسوب زدایی قرار دارد که با پیوستن این سه مخزن روزانه تخلیه نفت در این پایانه به طور میانگین به 120 هزار بشکه می رسد.
شاه دوست یادآور شد: این پایانه نفتی تخلیه روزانه 225 هزار بشکه نفت را به ثبت رسانده است.
رئیس پایانه نفتی شمال افزود: همچنین این پایانه برای گسترش فعالیت سوآپ نفتی در این منطقه از کشور کار ساخت حوضچه نفتی را برای افزایش گنجایش ظرفیت از سال 90 در دست اجرا دارد که با تکمیل این حوضچه نفتی میزان سوآپ به 2.5 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.
شاه دوست افزود: مرحله نخست ساخت این حوضچه در بخش ساختمانی با 95 درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست و عملیات سنگی آن تکمیل شد.
به گفته وی مرحله بتن ریزی کف نیز متناسب با برنامه ریزی درحال انجام است.
رئیس پایانه نفتی شمال گفت: با اجرای طرح سوآپ نفتی در مرحله جدید پیش بینی می شود، پیمانکاران بتوانند حداقل در یک مدت زمان سه ساله این پروژه را با پیش بینی قبلی تکمیل کنند.
وی اظهارکرد: در طرح افزایش ظرفیت سوآپ نفتی در پایانه شمال کشور تعداد اسکله های پهلوگیری کشتی ها به 17 جایگاه افزایش و بستر برای پهلوگیری کشتی هایی با آبخور 14 متری نیز فراهم شده بود.
شاه دوست مهمترین مزیت سوآپ نفتی را برای کشورمان برد سیاسی آن در منطقه دانست و گفت : اجرای این طرح در منطقه به معنای وجود امنیت در کشورمان و به رخ کشیدن توانمندی های مهندسی و سیاسی ایران در منطقه در کنار مزیت های اقتصادی آن است.
به گفته وی نفت خام سوآپ در پایانه نفتی شمال کشور از طریق لوله به پالایشگاه های تهران و تبریز منتقل می شود که در برنامه آینده نگری این امکان برای ارسال محموله به پالایشگاه های اصفهان و اراک نیز وجود دارد.
رئیس پایانه نفتی شمال مشکلات سوآپ نفتی را در شرایط فعلی فرسودگی ناوگان نفتی کشورهای حاشیه خزر بجز روسیه و زمان بر بودن تخلیه نفت با این ناوگان ها دانست.
شاه دوست اظهارکرد : با وجود این مشکلات پایانه نفتی شمال کشور توانمندی تخلیه 820 متر مکعب نفت خام را در هر ساعت در هراسکله دارد و نشست های مقدماتی برای آمادگی بیشتر اجرای این طرح نیز انجام شده است و ما آماده سوآپ نفتی هستیم.
سوآپ در لغت به معنای پایاپای و مبادله و جانشین کردن است؛ برخی برای سهولت تعریف این اصطلاح این گونه گفته اند: قراردادهای متفاوتی برای تجارت سوآپ وجود دارد که نوع متداول آن، دریافت کالا در یک نقطه و تحویل معادل آن در نقطه دیگری از جغرافیای موردنظر است.
پایانه نفتی شمال کشور در 20 کیلومتری شمال شهرستان نکا در شرق مازندران قرار دارد که در سال 82 استارت عملیات سوآپ نفتی کشورهای حاشیه خزر از این پایانه زده شده بود و تا مرداد سال 91 نیز این کار ادامه داشت که به دلیل نامعلوم این طرح در دولت گذشته متوقف شد و همچنان ادامه دارد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید