شرکت نکردن دعوت‌شدگان به آزمون خبرگان، به مثابه عدم احراز صلاحیت آنهاست | اتاق خبر
کد خبر: 306539
تاریخ انتشار: 14 دی 1394 - 17:41
سخنگوی شورای نگهبان بر عدم احراز صلاحیت کاندیداهایی که برای شرکت در آزمون خبرگان دعوت شده اما فردا در آزمون شرکت نکنند، تاکید کرد.

اتاق خبر - نجات الله ابراهیمیان درباره آزمون اجتهاد فقهای شورای نگهبان برای نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان، در پاسخ به سوالی درباره اینکه نزدیکان برخی داوطلبین از جمله حجت الاسلام سید حسن خمینی، آیات محمود امجد و محمد موسوی بجنوردی می گویند دعوت نامه آزمون به دست آنها نرسیده است، اظهار کرد: من درباره اشخاص به طور مشخص نظری نمی دهم، اما به طور کلی وضعیت این است که از حدود 500 نفر از کاندیداها برای شرکت در آزمون دعوت شده است که ممکن است برخی از آنها خودشان نخواهند در آزمون شرکت کنند.
عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره نحوه دعوت کاندیداها به آزمون اجتهاد که به گفته سيامک ره پيک از طريق سامانه پيام کوتاه بوده است، اظهار کرد: نحوه دعوت باید به نحوی باشد که قابل اثبات و بررسی باشد؛ اما من اطلاع دقیقی ندارم که دعوت ها چگونه صورت گرفته است.
وی درباره کسانی که می گویند دعوتنامه به دستشان نرسیده است نیز بیان کرد: چنین ادعایی تاکنون به دست ما نرسیده است، اما اگر به دست ما برسد، در خور بررسی است.

گفتني است 802 نفر برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس خبرگان ثبت‌نام کرده‌اند اما به گفته سیامک ره‌پیک، دیگر عضو شورای نگهبان تنها از 537نفر برای آزمون فردا دعوت شده است. ابراهیمیان درباره اینکه به جز کسانی که در اطلاعیه شورای نگهبان آمده بود نیازی به شرکت در آزمون ندارند، آیا افراد دیگری هستند که به آزمون دعوت نشده باشند، اظهار کرد: افرادی که اکنون عضو خبرگان هستند یا قبلا عضو بوده اند، یا کسانی که قبلا در آزمون پذیرفته شده‌اند، حتي اگر عضو خبرگان نشده باشند، نیازی به حضور در آزمون فردا ندارند. علاوه بر اینها اگر کسی هیچکدام از این ویژگی‌ها را نداشته باشد، اما اقتدار علمی داشته باشد، به طوری که این اقتدار توسط فقهای شورای نگهبان بدون آزمون قابل احراز باشد، به گفته آقای مومن تایید صلاحیت علمی ایشان منتفی نیست.
ابراهیمیان در پاسخ به این سوال که اگر داوطلبی شرایط ذکر شده در اطلاعیه شورای نگهبان را نداشته باشد و در آزمون فردا نیز شرکت نکند، به منزله انصراف او از کاندیداتوری است، تصریح کرد: اگر کسانی در آزمون شرکت نکنند، منصرف تلقی نمی‌شود، اما چون ابزار کنترل صلاحیت از فقهای شورای نگهبان گرفته می‌شود، به منزله عدم احراز صلاحیت محسوب می‌شود.

بر اساس اطلاعیه شورای نگهبان، تمامی كساني كه براي شركت در انتخابات مجلس خبرگان رهبري ثبت‌نام کرده اند بايد در آزمون علمي شركت کنند. اعضاي فعلي مجلس خبرگان، كساني كه در گذشته در آزمون خبرگان كه از طرف شوراي نگهبان برگزار شده شركت نموده و از نظر علمي تأييد شده‌اند و كساني كه در آزمون پانزدهم شهريور 1394 شركت نموده‌اند أعم از آنان كه تأييد شده‌اند يا خير، از شرکت در آزمون معاف هستند. همچنین كساني كه فاقد تحصيلات حوزوي بوده و ثبت‌نام نکرده‌اد نمي‌توانند در آزمون شركت کنند.
آزمون خبرگان فردا ساعت هشت صبح در قم برگزار می شود.

منبع: خبرآنلاین

نظرات
ADS
ADS
پربازدید