الجبیر برای توجیه سیاست های ضد ایرانی عربستان به سفر دوره ای می رود | اتاق خبر
کد خبر: 306828
تاریخ انتشار: 16 دی 1394 - 12:31
وزیرامورخارجه عربستان برای توجیه سیاست های ضد ایرانی حاکمان آل سعود وتلاش های فرافکنانه، سفری دوره ای را به چند کشور آسیایی آغاز می کند.

اتاق خبر - «عادل الجبیر قراراست سفر چهار روزه خود را برای تشریح آنچه منابع سعودی ازآن به عنوان نقش منفی ایران درمنطقه یاد کرده اند ونیز بررسی آخرین تحولات یمن وسوریه آغاز کند.
منابع آگاه درریاض به خبرگزاری المانی 'د پ آ' گفتند: عادل الجبیر دراین سفر ازکشورهای پاکستان، چین، کره جنوبی وژاپن دیدن خواهد کرد وهمتایان خود را ازعلل قطع روابط با جمهوری اسلامی ایران وجزئیات حمله تظاهرات کنندگان به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور درمشهد، آگاه سازد.
عربستان سعودی روز شنبه آیت الله نمر باقر النمر روحانی برجسته این کشور را به همراه 46 نفر دیگر اعدام کرد. این جنایت آل سعود انتقاد شدید مقام های جمهوری اسلامی و بسیاری از کشورهای دیگر و حتی دبیرکل سازمان ملل را برانگیخت که آن را به شدت محکوم کردند.
زمانی پس از اعلان این خبر، بسیاری مقابل سفارت عربستان سعودی درتهران وکنسولگری این کشور درمشهد تجمع کردند وخشم خود را نسبت به این اقدام عربستان اعلام کردند.
دراین میان عده ای نیزبه صورت خودسرانه از وضعیت پیش آمده سوء استفاده کردند و به سفارت و کنسولگری عربستان حمله کردند.
درهمین راستا، وزیرامورخارجه عربستان اعلام کرد که روابط سیاسی کشورش را با ایران قطع می کند. به همین دلیل، دیپلمات های عربستان از تهران فراخوانده شدند و از سفیر ایران در عربستان نیز خواسته شد خاک این کشور را ترک کند.
اقدام عربستان سعودی وبرخی کشورهای دیگرعربی درقطع مناسبات سیاسی باایران را می توان تلاشی فرافکنانه با هدف مدیریت فضای رسانه ای، افکار عمومی وفشارهای سیاسی ناشی از اعدام شیخ نمر دانست که بهانه آنرا حمله به نمایندگی های دیپلماتیک سعودی درتهران ومشهد فراهم ساخت.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید