تجلیل صابر ابر از«متاستاز»+عكس | اتاق خبر
کد خبر: 307306
تاریخ انتشار: 25 دی 1394 - 13:26
صابر ابر نمایش متاستاز را نمایشی عالی توصیف کرد و از مردم خواست همپاها یعنی همراهان بیماران سرطانی را فراموش نکنند.

به گزارش اتاق خبر، صابر ایر با انتشار یک پست اینستاگرامی از نمایش متاستاز تقدیر کرد.

صابر ابر نوشت:

«عالیه_متاستاز یعنی همپا را فراموش نکنیم. به ازای هر بیمار مبتلا به سرطان حداقل یک نفر خود را فراموش میکند. به او همپا گفته میشود. همراهشان باشیم.»

در توضیح پروژه«متاستاز » آمده است:

الف: پروژه متاستاز نتیجه ورک شاپی است که بر پایه بدن و با رویکرد "عواطف معاصر" کار خود را شروع کرد و در طول تمرینات به تدریج موضوعی که دغدغه مشترک دو نفر از اعضای گروه بود، سمت و سوی آن را مشخص کرد.

در شب آخر ورک شاپ به تاریخ ششم آذرماه 93، همه اعضای گروه با توجه به موضوع انتخاب شده سرطان و نسبت آن با فرد نزدیک به بیمار مبتلا به سرطان از طریق قطعات اجرایی متکی بر بدن و با بیان یک تک گویی، رابطه و تجربه خود را با موضوع سرطان اطرافیانشان بیان کردند. این اجرا به نوعی مستند سازی آن شب و عواطف بیان شده یا شکل گرفته بعد از آن است. عواطفی که به تدریج از نمونه های مثالی ( مستند موجود در تمرین) به کنشی از عواطف معاصر جمعی بدل شد. در واقع آخرین شب ورک شاپ منبعی شد تا براساس آن و با تمرکز بر اطرافیان و همپاهای بیماران مبتلا به سرطان، اجرای «متاستاز» شکل بگیرد.

با پیش رفتن و پرورش ایده اجرا، به دلیل قابل تعمیم بودن موضوع در ایران این روزها، پروژه به سمت شکل گیری کمپینی پیش رفت که به مرور اجرای تئاتر را بخشی از خود کرد.

ب: به ازای هر بیمار مبتلا به سرطان، حداقل سه نفر به شکل مستقیم درگیر هستند و از این سه نفر، یک نفر تمام قوا و وقت خود را وقف بیمار می کند. بر اساس آمار در حال حاضر حدود 400 هزار بیمار مبتلا به سرطان در ایران وجود دارند و اگر برای هر بیمار سه همپا در نظر بگیریم در نتیجه حداقل یک میلیون و 200 هزار ایرانی، همپای بیمار مبتلا به سرطان هستند. با توجه به افزایش سالانه 90هزار بیمار مبتلا به سرطان در ایران، سالانه 270 هزار همپا به جمع همپاهای بیماران مبتلا به سرطان اضافه می شود.

ج: موضوع پروژه متاستاز سه اصل مهم "بیماری و راه های پیشگیری"، "بیمار مبتلا" و "خیریه" نیست؛ بلکه یادآوری اصلی است که مورد غفلت قرار گرفته است. یک میلیون و 200 هزار نفر همپای بیماران مبتلا به سرطان که زندگی خود را وقف عزیزشان کرده‌اند.

د: ما گسترش یافتن، از جایی به جای دیگر رفتن، تکثیر شدن و ... را از سرطان یاد گرفته ایم؛ از متاستاز. فرض ما این است که برای روبه رو شدن با پدیده ای به قدرت سرطان، باید با او به روش خودش رفتار کنیم. ما متاستاز می‌کنیم اما نه بیماری را، نه بی توجهی و انکار را، ما عواطفمان را نسبت به یکدیگر و توجه مان را به جامعه متاستاز می‌کنیم تا شاید وجه دیگری را از این پدیده دیده و درک شود.

متاستاز چیست؟ متاستاز به انتقال سلول های سرطانی به بافت های دیگر بدن اطلاق می شود که در مراحل خیلی پیشرفته سرطان ایجاد می شود. گاهی سلول های سرطانی از بافت اولیه ای که در آن ایجاد شده اند جدا شده و از راه جریان خون با سیستم لنفاوی خود را به دیگر اعضای بدن می رسانند و در محل جدیدی لانه گزینی و تکثیر کرده و کانون سرطانی جدیدی را می سازند.

فیبو ناچی: دنباله‌ای از اعداد که دو جمله اول آن صفر و یک هستند و هر جمله از حاصل جمع دو جمله قبل از خود به دست می‌آید. اعداد 1،1،2،3،5،8،13،21،34، چند جمله اول این دنباله هستند، چیدمان و اجرای "متاستاز" بر اساس دنباله فیبوناچی در سالن‌های تهران گسترش می‌باید.

شیما مهدوی، ایلناز شعبانی، یاسمن ادیبی، مهتاب پرنیان، فاطمه صادقی، ملیکا روح انگیزی اجراگران این اثر نمایشی هستند، ضمن اینکه فرشاد فزونی موسیقی و اجرا، فرهاد فزونی مدیری هنری، ندا نصر طراح لباس، صبا کسمایی طراح نور، عباس حبیبی مدیر تولید، مهران جلیلوند، نغمه معنوی گروه کارگردانی، پریناز طیب دستیار تهیه کننده، کاملیا غزلی امور بین‌الملل، رئوفه رستمی، عکاس، مهدی باقرپور مدیر صحنه بخشی از عوامل اجرایی پروژه نمایشی «متاستاز» را تشکیل می دهند.

منبع:خبرآنلاين

 
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید