بی تاثیر بودن روابط دیپلماتیک با عربستان بر بازار فرش | اتاق خبر
کد خبر: 307541
تاریخ انتشار: 19 دی 1394 - 12:41
رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف تاکید کرد: قطع رابطه با کشورهای عربی از جمله عربستان یا بحرین با توجه به رکودی که در سال‌های اخیر در صادرات فرش دستباف به این کشورها داریم تاثیری در این بخش نخواهد داشت.

اتاق خبر: رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف تاکید کرد: قطع رابطه با کشورهای عربی از جمله عربستان یا بحرین با توجه به رکودی که در سال‌های اخیر در صادرات فرش دستباف به این کشورها داریم تاثیری در این بخش نخواهد داشت.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ سید مجتبی عراقچی با بیان اینکه قطع رابطه بحرین یا عربستان تاثیری در میزان صادرات فرش دستباف ایرانی نمی‌گذارد، گفت: بعد از جنگ عراق و کویت بازار فرش کشورهای عربی نیز از بین رفت و راکد شد. کشورهای عربستان و بحرین در سالهای گذشته مشتری فرش‌های دستباف ایرانی به ویژه سایز بزرگ بودند، ولی در سال های اخیر این بازار راکد شد.

فرش دستباف ایرانی بیشتر به کشورهای اروپایی صادر می‌شود

عراقچی در عین حال بیان کرد: در حال حاضر فرش دستباف ایرانی بیشتر به کشورهای اروپایی صادر می‌شود، البته آمریکا هم یکی از کشورهای هدف صادراتی ما بود که فعلا در تحریم قرار دارد، همچنین در سال‌های جدید کشور چین به عنوان بازار جدید صادراتی ما تبدیل شده که تعداد زیادی ثروتمند در این کشور فعالیت می‌کنند و علاقه‌مند به فرش های دستباف ایرانی هستند.

بازارهای جدید صادرات فرش دستباف در سال های اخیر

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف افزود: کشور روسیه و همچنین بازارهای جدیدی در آمریکای جنوبی مثل برزیل و برخی کشورهای آفریقایی نیز از جمله بازارهای صادراتی ما هستند.

وی در عین حال بیان کرد:‌البته نمی‌توان گفت قطع رابطه ایران با کشورهای عربی بی‌تاثیر است، ولی تاثیر چندانی در بازار ندارد.

ساماندهی واحدهای فروش فرش دستباف

عراقچی در بخشی از سخنان خود با تاکید بر ساماندهی واحدهای فروش فرش دستباف در تهران تاکید کرد: واحد‌های صنفی که جواز ندارند باید هرچه زودتر در جهت دریافت مجوز اقدام کنند و ما با تسهیلاتی که برای آنها فراهم کردیم می‌توانند از بخشودگی مالیاتی نیز بهره‌مند شوند.

بخشودگی مالیاتی فقط برای واحدهای مجوزدار است

وی با بیان اینکه کسانی که مجوز فروش فرش دستباف را ندارند، نمی‌توانند از بخشودگی مالیاتی بهره‌مند شوند، افزود: در حال حاضر در تهران حدود 4000 واحد فروش فرش دستباف داریم که از این تعداد 1700 واحد دارای مجوز هستند و مشغول ساماندهی واحدهای بدون مجوز هستیم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید