گاز شهرها و روستاها این هفته قطع نخواهد شد | اتاق خبر
کد خبر: 307631
تاریخ انتشار: 19 دی 1394 - 16:24
با ورود جبهه جدید هوای زمستانی و احتمال افت فشار و یا قطعی گاز در برخی از شهرها، مدیرعامل بزرگترین پالایشگاه گاز کشور از افزایش ظرفیت تولید و نبود نگرانی برای تامین گاز مردم خبر داد.

اتاق خبر: مسعود حسنی با اشاره به تولید و پالایش روزانه ۳۸۷ میلیون مترمکعب گاز در پالایشگاه های پارس جنوبی، گفت: هم اکنون حدود ۵۷ درصد گاز کشور از محل تولید فازهای پارس جنوبی تامین می شود و هیچ مشکلی برای تامین گاز مورد نیاز مردم نداریم.

بنا بر این گزارش به نقل از مهر؛ مدیرعامل پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی با اعلام اینکه هم اکنون تمامی پالایشگاه های پارس جنوبی با تمام توان در حال فرآورش گاز هستند، تصریح کرد: در این میان سهم پالایشگاه‌های اول، دوم، سوم، پنجم و نهم که گاز شیرین تولید می‌کنند، به ترتیب ۲۷، ۵۷، ۴۸، ۵۵ و ۷۵ میلیون استاندارد مترمکعب در روز است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در حال حاضر سهم پالایشگاه‌های ششم و هفتم از تولید کل مجتمع پارس جنوبی به ترتیب ۴۳ و ۱۱ میلیون استاندارد مترمکعب گاز است، اظهار داشت: علاوه بر این، هم اکنون روزانه ۵۲۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۸ هزار و ۵۰۰ تن گاز مایع و یکهزار و ۲۰۰ تن گوگرد دانه‌بندی شده در سطح پالایشگاه‌های مجتمع تولید می‌شود.

وی همچنین با اشاره به کاهش ۷۵ درصدی گازهای ارسالی به مشعل در پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی از ابتدای سال ۹۴ تاکنون، اظهارداشت: میزان مشعل‌سوزی مجتمع پارس جنوبی براساس طراحی ۱۷.۱ درصد بوده که با فعالیت‌های انجام شده این میزان به ۸.۱ کاهش یافته است که پیش بینی می شود با تداوم تمهیدات و اقدامات اثربخش کاهش حداکثری مشعل‌سوزی را در سطح پالایشگاه‌های در حال بهره‌برداری مجتمع شاهد باشیم.

به گفته حسنی، کاهش ۹۸ میلیون متر مکعبی(در هفته) مشعل‌سوزی واحد مرکاپتان‌زدایی پالایشگاه اول از طریق اجرای طرح اصلاحی، کاهش ۶.۲۱ میلیون متر مکعب(در هفته) مشعل‌سوزی مربوط به شبکه‌ی مشعل پس از شبیه‌سازی و اجرای طرح اصلاحی در پالایشگاه‌های اول تا پنجم، بخشی از طرح‌های اجرا شده در زمینه‌ی کاهش مشعل‌سوزی در سطح مجتمع است.

این مقام مسئول با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در پالایشگاه‌های سوم و پنجم بیان کرد: کاهش ۹۱ میلیون متر مکعب در هفته مربوط به گاز فلش واحدهای شیرین‌سازی گاز پالایشگاه‌های سوم و پنجم با تنظیم دمای گاز ورودی و تنظیم نقطه‌ی شبنم و کاهش ۵ میلیون متر مکعبی گاز فلش واحدهای تصفیه‌ی اتان پالایشگاه سوم و پنجم و همچنین کاهش ۷ میلیون مترمکعبی مشعل‌سوزی مربوط به گاز دی‌اکسید کربن واحدهای تصفیه‌ی اتان پالایشگاه سوم و پنجم با تنظیم شرایط فرایندی واحدهای شیرین‌سازی گاز از دیگر طرح‌های اجرا شده در زمینه‌ی کاهش میزان گازهای ارسالی به مشعل است.

مدیرعامل پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی در مورد میزان کاهش گازهای ارسالی به مشعل با تفکیک پالایشگاهی خاطرنشان کرد: در هفت ماه ابتدایی سال ۹۴، کاهش گازهای ارسالی در پالایشگاه‌های اول تا پنجم مجتمع به ترتیب پالایشگاه اول ۳۷ درصد، پالایشگاه دوم ۱۰ درصد، پالایشگاه سوم ۵۳ درصد، پالایشگاه چهارم ۶۲ درصد و پالایشگاه پنجم ۵۹ درصد است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید