جزئیات عملکرد پاییزی بورس تهران | اتاق خبر
کد خبر: 307640
تاریخ انتشار: 19 دی 1394 - 16:27
شاخص کل بورس در پایان آذرماه سال جاری به ۶۱.۵۱۹ واحد رسید که در مقایسه با پایان شهریورماه ۰.۰۹ درصد کاهش داشت و ارزش بازار هم حدود ۵.۳۹ درصد افت کرد.

اتاق خبر: مدیریت تحقیق و توسعه‌ بورس اوراق بهادار تهران «گزارش تحلیل بازار» مربوط به سه ماهه‌ سوم سال ۱۳۹۴ را منتشر کرد. این گزارش به بررسی و تحلیل روند آمار و اطلاعات و اخبار بازار سرمایه از ابتدای سال تا تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۹۴ در مقاطع سه ماهه و ۹ ماهه می‌پردازد. گزارش از دو بخش آمار و اطلاعات و عوامل موثر بر بازار (عوامل کلان و عوامل موثر بر صنایع) تشکیل شده است.

بنا بر این گزارش به نقل از مهر؛ شاخص کل بورس در پایان آذرماه سال جاری به ۶۱ هزار و ۵۱۹ واحد رسید که در مقایسه با پایان شهریورماه ۰.۰۹ درصد کاهش داشته است. شاخص کل بورس، فصل پاییز را با ورود برجام به مرحله اجرایی شدن، بسته ضد رکود دولت، برخورد قیمت‌های جهانی کالاها به کف و جذابیت قیمت سهام با روند رو به رشد شروع کرد و تا پایان مهر ماه به رقم ۶۳.۱۷۵ واحد (معادل ۲.۶۹ درصد رشد نسبت به پایان شهریور ماه) رسید.

پس از آن با توجه رکود موجود در صنایع داخلی، افزایش نرخ دلار، کاهش سودآوری شرکت‌ها با متورم شدن هزینه‌های مالی، اداری و پرسنلی و عدم رشد فروش متناسب با رشد هزینه‌ها، علی‌رغم انجام تلاش‌های مختلف مسئولان برای شروع رونق در بازار، روند باثباتی را تا آذر ماه طی کرد. در این ماه با توجه به افت قیمت نفت و تاثیر آن بر برخی از صنایع و همچنین نگرانی از وضعیت درآمد ارزی و افق درآمدهای دولت در سال آینده، شاخص کل روند کاهشی یافت.

در این دوره، ارزش بازار نسبت به پایان شهریورماه سال ۱۳۹۴ حدود ۵.۳۹ درصد کاهش داشت. میانگین ارزش هر معامله‌ نرمال در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۴ حدود ۲۵ میلیون ریال بوده است. در این دوره ۳ ماهه، تغییر ارزش بازار صنعت محصولات شیمیایی ۱۷.۱ درصد، صنعت بانک‌ها موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی ۹.۳- درصد، صنعت فلزات اساسی ۲۶.۶- درصد، صنعت شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی ۱۲.۲- درصد، صنعت مخابرات ۸.۷- درصد، صنعت فرآورده‌های‌ نفتی، صنعت کک و سوخت هسته‌ای ۲۴.۸- درصد و صنعت استخراج کانه‌های فلزی ۲۵.۹- درصد بوده است.

در تاریخ ۳۰ آذرماه ۱۳۹۴، صنعت محصولات شیمیایی ۲۷.۶۵ درصد، صنعت بانک‌ها موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی ۱۲.۸۱ درصد، صنعت مخابرات ۸.۲۹ درصد، صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی ۸.۱۷ درصد، صنعت فلزات اساسی ۷.۶۴ درصد و صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای ۴.۶۴ درصد از ارزش بازار را در اختیار دارند. ارزش اسمی بازار در پایان شهریورماه ۱.۱۱۴.۹۸۷ میلیارد ریال بوده است که در مقایسه با پایان اسفندماه سال گذشته ۱۶.۹ درصد رشد داشته است.

در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۴، حجم کل معاملات حدود ۲۶.۴۶۰ میلیون سهم و ارزش کل معاملات در حدود ۴۶.۹۲۴ میلیارد ریال بوده است که نسبت به سه ماه دوم سال ۱۳۹۴، به ترتیب ۳۶.۴۱ درصد و ۴۷.۳۱ درصد کاهش داشته است.

بررسی ارزش کل معاملات سه ماهه سوم سال ۱۳۹۴ نسبت به سه ماهه سوم سال ۱۳۹۳، نیز کاهش ۵۹.۱ درصدی را نشان می‌دهد. در این دوره ارزش معاملات نرمال نیز حدود ۵۸.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است. در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۴، صنعت بانک‌ها، موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی با ارزشی معادل ۳۹,۵۸۷,۱۸۰ میلیون‌ریال ۱۷.۵۳ درصد از کل ارزش معاملات در این دوره را به خود اختصاص داده است.

پس از این صنعت، صنعت خودرو و ساخت قطعات با ارزشی بالغ بر ۳۱,۰۰۰,۲۱۵ میلیون‌ریال ۱۳.۷۳ درصد، صنعت محصولات شیمیایی ۱۱.۵۱ درصد، صنعت عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم ۷.۱۱ درصد و صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای ۶.۰۹ درصد از ارزش معاملات کل بازار این دوره را به خود اختصاص داده‌اند.

در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۴، سرمایه‌گذاران حقیقی ۴۸ درصد از ارزش خریدها و ۴۷ درصد از ارزش فروش‌ها را در اختیار داشته‌اند و در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۴، سرمایه‌گذاران حقیقی حدود ۳۷ درصد از ارزش کل خریدها و ۴۰ درصد از ارزش کل فروش‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

بررسی ارزش خرید و فروش سرمایه‌گذاران حقیقی در سه ماهه سوم نسبت به سه ماهه دوم سال ۱۳۹۴ نشان می‌دهد که این سرمایه‌گذاران بیشتر نقش فروشنده را داشتند.

علاوه بر آن، در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۴، از مهمترین اخبار و رویدادها در بازار سرمایه می‌توان به اقداماتی همچون نامه وزرا به رئیس جمهور و بسته خروج از رکود و اعلام شرایط جدید معافیت مالیاتی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی، لغو مالیات بر ارزش افزوده کارگزاران، بازدیدهای گروه‌های مختلف سرمایه‌گذاران خارجی از بازار سرمایه، انتشار صکوک سفارش ساخت (استصناع)، اعلام مصوبات هیأت دولت در خصوص بودجه سال ۱۳۹۵، انتشار مقررات مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی در صندوق‌های زمین و ساختمان و سفر رئیس‌جمهور روسیه به ایران اشاره کرد.

علاوه بر این موارد، عوامل دیگری نیز بر برخی از صنایع مهم بورس اثر‌گذار بودند. از آن جمله می‌توان به صنایع بانک‌ها و موسسات اعتباری، فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای، محصولات شیمیایی، فلزات اساسی، استخراج کانه‌های فلزی، خودرو و ساخت قطعات، لاستیک و پلاستیک، انبوه‌سازی، املاک و مستغلات، محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر، مواد و محصولات دارویی، خدمات فنی و مهندسی، صنعت استخراج زغال‌سنگ و صنعت بیمه اشاره کرد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید