وزیر جهاد کشاورزی: اسلوونی مسیر تجارت ایران به اروپا می شود | اتاق خبر
کد خبر: 308377
تاریخ انتشار: 21 دی 1394 - 23:47
وزیر جهاد کشاورزی بر گسترش همکاری های ایران و اسلووانی در بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی ویژه اسلوونی، همکاری با این کشور می تواند شرایط را برای توسعه تجارت مجدد به اروپا فراهم کند.

اتاق خبر: محمود حجتی در دیدار با «ازدراکوپوچیوالشک» وزیر توسعه اقتصادی و فن آوری جمهوری اسلووانی که در محل این وزارتخانه برگزار شد، افزود: اسلووانی بر سر راه اروپای شمالی و غربی قرار دارد که بدلیل دسترسی به دریا موقعیت ممتازی را به خود اختصاص داده است.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ وی ادامه داد: بنابراین به نظر می رسد خارج از محدوده مرزهای دو کشور می توانیم زمینه های همکاری جدی گسترده ای را در بخش های اقتصادی از جمله کشاورزی تعریف کنیم.
وی اظهارداشت: در گذشته بنا به دلایل مختلفی کمتر از این موقعیت ها استفاده می شد که امیدواریم با رفع موانع، همکاری دو کشور در زمینه های مختلف کشاورزی فراهم شود.
وزیر جهاد کشاورزی یادآورشد: براساس تاریخ، از گذشته در زمینه صادرات خشکبار، پسته، زعفران، خرما و کشمش با اروپا صادرات داشته ایم که همچنان ادامه دارد؛ هر ساله نیز این ارتباطات با اروپای شمالی و غربی گسترش می یابد.
حجتی افزود: دولت ایران خواستار گسترش روابط با جامعه جهانی به خصوص کشورهای حوزه بالکان است و امیدواریم با رفع تحریم های ظالمانه که در چند سال گذشته به مردم ایران تحمیل شد، روابط اقتصادی بین دو کشور گسترش یابد.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های کم نظیری که در کشور وجود دارد، برای توسعه منطقی تبادلات کالا در زمینه اقتصادی، سرمایه گذاری و تحقیقات و آموزش کشاورزی آمادگی داریم.
وی افزود: متاسفانه باوجود ظرفیت های همکاری های گسترده بین دو کشور، همکاری های کنونی قابل قبول نیست و در سال های اخیر کاهش نیز یافته است.
حجتی ادامه داد: با توجه به تنوع اقلیمی کشورمان، می توانیم در حوزه باغبانی، دام و طیور، اصلاح نژاد دام، تولید محصولات لبنی و صنایع پایین دست کشاورزی، کشت گیاهان دارویی و ماده موثره آنها، اصلاح بذر، کشاورزی مکانیزه و کشت ارگانیک همکاری داشته باشیم.

** احداث شهرک های گلخانه ای تا پنج سال آینده
وزیر جهاد کشاورزی در زمینه کشت گلخانه ای گفت: در حال حاضر ایران دارای 10 تا 11 هزار هکتار کشت گلخانه ای است و در برنامه پیش بینی کرده ایم
این میزان سالانه بین 2500 تا 3000 هزار هکتار توسعه پیدا کند.
وی ادامه داد: البته تمام این ها مربوط به کشت گل های زینتی و شاخه بریده نیست بلکه بخش عمده ای از سبزی و صیفی نیز در گلخانه ها تولید می شود.
حجتی افزود: طبق برنامه، ساخت شهرک های گلخانه ای را در دست اجرا داریم و امیدواریم بتوانیم در پنج سال آینده این شهرک ها را در کشورمان ایجاد کنیم.
وی اظهارداشت: با توجه به تنوع اقلیمی کشورمان در فصل سرما، در یک زمان در برخی مناطق کشور دمای هوا منفی 20 درجه و برخی مناطق 25 تا 50 درجه سانتیگراد است؛ بنابراین می توانیم تولیدات غیرفصلی با هزینه های کمتری داشته باشیم.
وی ادامه داد: ایجاد شهرک های گلخانه ای، برنامه ای برای تامین نیازها و تقاضاهای داخلی کشور است؛ اما با توجه به موقعیت شمال روسیه که در منطقه سردسیر قرار دارد می توانیم در فصل سرما، با افزایش تولید سبزی و صیفی و گل های شاخه بریده در گلخانه ها، محصولات مورد نیاز آنان را تولید و صادر کنیم.
وزیرجهاد کشاورزی با بیان اینکه مکانیزه کردن کشاورزی کشور در دستور کار قراردارد گفت: به طور قطع همکاری های شرکت های اسلووانی با ایران در زمینه ماشین آلات کشاورزی، افزایش بهره وری و نیروی محرکه می تواند گسترش یابد.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد که همکاری های ایران و اسلووانی در زمینه های فنی و انتقال تجربه ها باشد تا در سطح بین المللی در کنار یکدیگر فعالیت کنند.
حجتی با بیان اینکه در حال حاضر سالانه 70 هزار تن عسل در ایران تولید می شود، گفت: عرصه های وسیعی در کوهستان ها و حاشیه باغات و مزارع برای پرورش زنبور عسل وجود دارد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید