آغاز محاکمه جنرال موتورز در آمریکا | اتاق خبر
کد خبر: 308577
تاریخ انتشار: 22 دی 1394 - 15:46
جنرال موتور به دلیل یک شکایت مربوط به فراخوان میلیونها خودروی دارای سوییچ معیوب، به دادگاه رفت.

اتاق خبر: در این شکایت یک شهروند آمریکایی به نام رابرت شوئر مدعی است در تصادف ساتورن آیون مدل 2003 که در ماه مه سال 2014 اتفاق افتاد، مصدوم شد. به گفته وی، با وجود اینکه طبق دستورالعمل جنرال موتورز همه کلیدها بجز کلید خودرو را از دسته کلید خارج کرده بود، اما به دلیل معیوب بودن سوییچ احتراق، ایربگها در زمان تصادف باز نشدند.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ اما جنرال موتورز مدعی است هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند معیوب بودن سوییچ باعث تشدید صدمات وارده بر شوئر شده است.

این نخستین محاکمه از شش محاکمه ای است که امسال توسط قاضی جس فورمان در منطقه جنوبی نیویورک برگزار می‌شود. این قاضی به ادعاهای حقوقی قربانیان تصادفات سوییچ و مشتریانی که مدعی هستند ارزش خودرویشان به دلیل این نقص ایمنی ضربه خورده است، رسیدگی می‌کند. سوییچ معیوب در خودروهای قدیمی جنرال موتورز عامل تصادفاتی بوده اند که حدود 400 کشته و زخمی داشته اند.

این پرونده قوی بودن شواهد دو طرف را بارز خواهد کرد آنهم در شرایطی که جنرال موتورز تلاش می‌کند ادعاهای حقوقی باقی مانده را بدون سر و صدا حل و فصل کند. این خودروساز در حال حاضر موافقت کرده دو میلیارد دلار جریمه کیفری و مدنی و در توافقهای خارج از دادگاه پرداخت کند.

جنرال موتورز در فوریه سال 2014 فراخوان 2.6 میلیون خودروی دارای سوییچ احتراق معیوب را آغاز کرد. سوییچهای معیوب ممکن است در زمان روشن بودن خودرو در وضعیت غیرفعال قرار بگیرند و باعث متوقف شدن خودرو و از کار افتادن موتور و ایربگها شوند. شواهد فاش شده نشان داد بعضی از کارمندان جنرال موتورز از مدتها قبل از مشکل مذکور آگاهی داشتند.

شوئر که در شکایتش اظهار کرده در پی این تصادف دچار آسیب از ناحیه کمر و گردن شده است، از دادگاه درخواست کرده تایید کند معیوب بودن سوییچ خودرو مانع از باز شدن ایربگها شده است. وی همچنین جنرال موتورز را متهم کرده با به تاخیر انداختن فراخوان و عدم پشتیبانی کافی از مشتریانش، وی را به خطر انداخته است و خواستار خسارت به دلیل عملکرد آگاهانه این شرکت پس از دوران ورشکستگی اش شده است زیرا طبق حکم سال گذشته یک قاضی آمریکایی، جنرال موتورز به دلیل سازماندهی فعالیتش، از مسئولیتهای حقوقی دوران قبل از ورشکستگی مبراست.

 جنرال موتورز در سپتامبر گذشته برای فیصله دادن به تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا درباره خلافهای این شرکت 900 میلیون دلار پرداخت کرد و 594 میلیون دلار هم از طریق یک صندوق جبران خسارت مستقل برای 399 مورد کشته و مجروح مربوط به سوییچ معیوب پرداخت کرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید