ایجاد شبکه فاضلاب و معابر استاندارد در بافت‌های نابسامان | اتاق خبر
کد خبر: 308613
تاریخ انتشار: 22 دی 1394 - 18:27
عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن با بیان این‌که تا یکی دو ماه آینده در تمام کشور فاز مطالعاتی ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی تکمیل می‌شود گفت: ساکنان بافت‌های نابسمان مشمول خدمات‌رسانی شهری مانند خطوط فاضلاب، شبکه آبرسانی مدرن، معابر استاندارد، خدمات

اتاق خبر: محمدنادر محمدزاده اظهار کرد: تا یکی دو ماه آینده در تمام کشور فاز مطالعاتی آغاز و تکمیل می‌شود و در ۳۰ تا ۴۰ بافت شناسایی شده در ۱۰ تا ۱۵ شهر نیز می‌توانیم «معرفی ساکنان به شهرداری‌ها برای دریافت پایان کار»، «معرفی به ادارات ثبت برای دریافت سند» و سپس «معرفی به بانک برای دریافت تسهیلات نوسازی» را آغاز و عملیاتی کنیم. شهرداری‌ها هم در ارائه تخفیف لازم برای ارائه پایان کار با شرکت عمران و بهسازی شهری ایران کاملا هماهنگ بوده و توافقات لازم به امضا رسیده است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی با بیان اینکه قرار نیست در بافت‌های مشمول اجرای طرح ساماندهی شهری، صرفا یک سری مسکن‌سازی‌های جدید صورت گیرد، خاطرنشان کرد: انجام فرآیندهای خدمات‌رسانی شهری مانند احداث خطوط فاضلاب، شبکه آبرسانی مدرن، شبکه معابر استاندارد، خدمات آموزشی و مدرسه‌سازی، مراکز آتش‌نشانی و دیگر خدمات لازم شهری هم از اولویت‌های اصلی ما در بازسازی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد شهری است. ضمن اینکه قرار است در جریان مطالعات و شناسایی بافت‌ها، هم در حوزه زیرساخت‌ها و هم در بخش خدمات روبنایی این نکته نیز رعایت شود که نباید دوباره به محدوده شهر افزوده یا خیابان‌ها و کوچه‌های جدید تملک شود.

عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن تاکید کرد: قرار است یک کارگزار مشترک با تقبل هزینه‌های آن کارگزار از سوی دو دستگاه «سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران» اقدامات مورد نظر را انجام دهند. این کارگزار از مراحل اولیه شامل شناسایی، مطالعه و طرح دادن تا مراحل اجرایی مانند ایجاد دفاتر تسهیل‌گری، مذاکره با شهروندان و سرمایه‌گذاران، اخذ سند و همکاری با شهرداری‌ها را عملیاتی خواهد کرد.

محمدزاده با اشاره به اخذ مصوبات مربوط به همکاری دو دستگاه تابعه وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران) از مجامع عمومی این دو نهاد و در چارچوب قوانین جاری کشور گفت: نخستین عملیات برای اجرایی شدن این تفاهم، شناسایی دقیق «تعداد افراد مشمول»، «تعداد پلاک‌های ثبتی موجود در بافت‌های نابه‌سامان که در اراضی ملی ساخت و ساز کرده‌اند»، «قابلیت‌ها»، «طرح‌ها» و ... خواهد بود. گام دوم این است که بینیم آیا این مناطق دارای مطالعات شهری هستند یا نه که البته شرکت عمران و بهسازی درباره بسیاری از این مناطق مطالعات شهری را به پایان رسانده است.

وی با بیان اینکه گام سوم، استقرار دفاتر تسهیل‌گری در محدوده‌ها و محله‌های هدف احیا و بازسازی شهری است، تاکید کرد: کار نیروهای دفاتر تسهیل‌گری، آموزش دادن به مردم و آشنا کردن آنها به وضع فعلی و آتی محله در اثر بهسازی بافت است. تسهیل‌گران می‌توانند در خصوص رایزنی با سرمایه‌گذاران برای جلب مشارکت‌های آنها در بهسازی منطقه هم فعال باشند و به آنها درباره آینده اقتصادی منطقه در صورت بهسازی و بازسازی آن بافت، توضیحاتی ارائه دهند.

به گفته او همزمان با این اقدامات تسهیل‌گران باید بتوانند با مدیریت شهری و شهرداری‌های منطقه‌ای و ناحیه‌ای برای بازدید از فعالیت‌های اجتماعی بافت، لزوم ایجاد تغییرات کالبدی و ساماندهی محله، تسریع در اجرای اقدامات اصلاحی بافت که از وظایف شهرداری هاست مانند شبکه معابر و نیز تسریع در صدور پروانه‌های ساختمانی مذاکرات خود را به پیش ببرند.

قائم مقام سازمان ملی زمین و مسکن افزود: بر اساس قانون، رسیدگی به وضعیت بافت‌های نابه‌سامان شهری تحت هر عنوانی، از وظایف شرکت عمران و بهسازی شهری ایران است و از سویی دیگر عمده ساکنان این بافت‌ها در اراضی متعلق به دولت سکنی گزیده‌اند که متولی رسیدگی به این اراضی، سازمان ملی زمین و مسکن است. البته نباید متصرفان این اراضی را زمین‌خوار و کوه‌خوار دانست؛ ممکن است در برخی از مواردی که اراضی دولتی به محلی برای ساخت و ساز در سکونتگاه‌های غیر رسمی تبدیل شده، تعدادی از زمین‌خواران این روند را آغار کرده باشند و اقدام آنها مجوزی برای هجوم دیگران شده باشد؛ اما عموما اینها از روی ناچاری مجبور به ساخت و ساز در اراضی ملی شده‌اند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید