نصف تولیدکنندگان نفت در آمریکا ورشکست می‌شوند | اتاق خبر
کد خبر: 308634
تاریخ انتشار: 22 دی 1394 - 17:54
تحلیلگران می‌گویند نیمی از تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا قبل از اینکه بازار نفت به تعادل برسد احتمالا ورشکست خواهند شد.

اتاق خبر: فادل گیت، تحلیلگر بلندپایه نفت و گاز در شرکت اوپن هایمر می‌گوید: قیمت نرمال جدید نفت 50 تا 100 درصد بالاتر از سطوح کنونی است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی پیش‌بینی کرد که قیمت‌های نفت در نهایت نزدیک به سطح 60 دلار در هر بشکه ثبات پیدا خواهد کرد اما تا زمانی که این اتفاق رخ دهد احتمالا بیش از دو سال طول خواهد کشید.

تا آن زمان بسیاری از شرکت‌های حفاری نفت در آمریکا باید صخره‌های شیل را برای استخراج نفت و گاز از طریق حفاری هیدرولیک جست‌وجو کنند.

حفاری هیدرولیک به شکل قابل توجهی هزینه‌های بیشتری نسبت به استخراج نفت از چاه‌های متعارف دارد.

گیت به ان‌بی‌سی گفت:‌ در زمانیکه قیمت‌های نفت حتی در شرایط بهبود 50 تا 60 دلار پیش‌بینی می‌شوند نیمی از تولیدکنندگان کنونی حق مشروع برای حضور در یک فعالیت تجاری را ندارند. آنها برای بقا به نفت 70 دلاری احتیاج دارند.

گیت گفت: در قیمت‌های کنونی نفت، شرکت‌های بزرگ و کوچک از جمله اکسون موبیل و شورون باید درباره پرداخت سود سهام توسط خود تجدیدنظر کنند. شرکت‌های نفتی تاکنون در برابر فشارها برای کاهش سود سهام پرداختی مقاومت کرده‌اند.

بهای نفت سبک آمریکا در معاملات روز دوشنبه به کمتر از 31 دلار در هر بشکه (پایین‌ترین سطح 12 سال اخیر) رسید در حالیکه نفت برنت نیز در پایین‌ترین سطح از آوریل 2004 تاکنون معامله شد.

موسسه مورگان استنلی روز دوشنبه همانند بانک گلدمن ساش پیش‌بینی کرد که قیمت نفت احتمالا به 20 دلار در هر بشکه سقوط خواهد کرد.

جان لافورگ، تحلیلگر بازار نفت می‌گوید: چنین کاهش قیمتی کوتاه مدت خواهد بود چرا که عرضه و تقاضا در حال متعادل شدن است.

زمانی که نفت به پایین‌ترین سطح قیمت خود برسد به طور متوسط دو ماه طول می‌کشد تا ذخایر انرژی تمام شود.

وی با بیان اینکه تقریبا 25 درصد شرکت‌های اکتشاف و تولید نفت پس از سقوط قیمت نفت در سال 1986 ورشکست شده‌اند، گفت: تعدادی از تولیدکنندگان حتی با قیمت‌های نزدیک به 30 دلار در هر بشکه نیز ورشکست خواهند شد.

شرکت‌های حفاری آمریکایی اکنون بیشتر از آنچه که از فعالیت‌های خود درآمد دارند هزینه می‌کنند وضعیتی که به گفته گیت غیر قابل تحمل بوده و در نهایت باعث افزایش قیمت‌ها خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: صنعت نفت به حداقل مقدار سرمایه‌گذاری برای نگه داشتن عرضه در سطح تقاضا احتیاج دارد حتی اگر تقاضا در چین آنقدر که ما انتظار داشتیم بالا نباشد. سرمایه‌گذاری‌های کنونی اکنون آنقدر کافی نیست که تولید اضافی برای تقاضای جهانی تامین شود.

قیمت نفت از تابستان 2014 که بالای 100 دلار بود حدود 70 درصد کاهش یافته است. این روند پس از تصمیم اوپک مبنی بر عدم کاهش تولید برای دفاع از سهم بازار تشدید شد.

گیت خاطرنشان کرد که معتقد است عربستان تا زمانی که از کنترل تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا مطمئن نشود اجازه نخواهد داد قیمت‌ها بهبود پیدا کند.

تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا باعث مازاد عرضه جهانی نفت شده‌اند چرا که تولید آمریکا از سال 2008 تاکنون دو برابر شده است.

گیت گفت: سعودی‌ها همچنین در تقابل با روسیه و ایران هستند که هر دو در جبهه مخالف مناقشات منطقه‌ای با این کشور قرار دارند و به درآمدهای نفتی وابسته هستند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید