اهمیت تهران به نقش پکن درکاهش تنش های خاورمیانه | اتاق خبر
کد خبر: 310279
تاریخ انتشار: 29 دی 1394 - 09:33
سفیر ایران درچین:
«علی اصغر خاجی» سفیر ایران در چین گفت که تهران به نقش پکن در حل و فصل مسائل و کاهش تنش های منطقه ای بسیار اهمیت می دهد و از هر راه حلی در این زمینه استقبال می کند.

به گزارش اتاق خبر، وی در مصاحبه ای که نشریه «ساوت چاینا» هنگ کنگ از او نقل کرده، آورده است: «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین در حال سفر به ایران و دیگر کشورهای منطقه است و تهران از ورود فعالتر چین و نقش وسیعتر این کشور در منطقه خاورمیانه استقبال می کند و امیدوار است راه حل هایی نیز از سوی چین برای رفع تنش ها و حل مشکلات ارائه شود.
گزارش می افزاید: در جریان تشدید تنش ها در خاورمیانه از جمله میان ایران و عربستان، رئیس جمهور چین قرار است به این دو کشور که روابط راهبردی با پکن دارند، سفر کند اما «خاجی» تاکید دارد که عمده تمرکز این سفر بر مسائل اقتصادی استوار است.
سفیر ایران در چین گفت که پکن می خواهد روابط اقتصادی گسترده تری با تهران داشته باشد و ایران به دنبال امضای چند سند همکاری با پکن از جمله یک توافقنامه تجارت آزاد با چین است.
اولین سفرهای خارجی رئیس جمهور چین در سال جدید میلادی (2016) از امروز سه شنبه شروع می شود و او پس از دیدار از مصر و عربستان وارد ایران خواهد شد.
«ساوت چاینا» می نویسد: این سفر در شرایطی انجام می شود که چین به عنوان یک قدرت اقتصادی بزرگ در دنیا به دنبال ایفای نقش قوی تری در مسائل بین المللی بخصوص در منطقه خاورمیانه است.
خاجی در مصاحبه خود گفت که ایران وقایع مربوط به این کشور و عربستان را به طور کامل و با جزییات برای چین تشریح کرده است.
سفیر ایران در چین در این گفت وگو یادآور شد که هر تحولی در خاورمیانه بر همسایگان و دیگر کشورهای دنیا تاثیر می گذارد و ایران از راه حل های چین برای برون رفت از این تنش ها استقبال می کند.
او در عین حال تاکید کرد که ایران به هیچ وجه قصد ندارد تنش ها میان این کشور با عربستان افزایش یابد.
به گفته سفیر ایران در پکن، تهران از نقش بیشتر و قوی تر چین در منطقه خاورمیانه و حل بحران های منطقه ای بویژه مبارزه با تروریسم استقبال می کند.
وی با اشاره به اینکه بخش مهمی از سفر رئیس جمهور چین مربوط به همکاری اقتصادی دو کشور است، تاکید کرد که در همین ارتباط ایران یک بخش مربوط به طرح های جاده ابریشم را ایجاد کرده که قرار است اسنادی در این ارتباط در جریان سفر رئیس جمهور چین به تهران امضا شود.
سفیر ایران در چین گفت که یک یادداشت تفاهم نیز در باره ایجاد منطقه تجارت آزاد و یک سند سوآپ ارزی میان دو کشور در این سفر امضا خواهد شد.
بر اساس گزارش روزنامه هنگ کنگی، ارزش تبادلات ایران و چین در سال 2014 میلادی بالغ بر 52 میلیارد دلار بود اما به دلیل کاهش بهای نفت این رقم در سال 2015 تا اندازه ای کاهش یافته است.
رئیس جمهور چین دوم و سوم بهمن ماه سالجاری به تهران سفر می کند.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید