در طرح‌های انتقال آب پنهان‌کاری نداریم | اتاق خبر
کد خبر: 310690
تاریخ انتشار: 30 دی 1394 - 16:42
مشاور وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت منابع آب ایران گفت: در خصوص پروژه‌های انتقال آب هیچ اطلاعات پنهانی وجود ندارد.

اتاق خبر: محمد حاجی‌رسولی‌ها در حاشیه سمینار مهندسی رودخانه کارون که در اهواز برگزار شد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به این‌که پروژه‌های انتقال آب کارون پشت درهای بسته و بدون مجوزهای زیست‌محیطی و قانونی انجام می‌شود، اظهار کرد: این یک نظر است اما تمام اعداد و ارقام و نیاز مصارف در حوضه‌های آبریز ثبت، رصد و اندازه‌گیری می‌شود و هیچ‌چیز پنهانی وجود ندارد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی افزود: استانداران و نمایندگان بخش کشاورزی و آب و برق استان‌ها در جلسات حاضر هستند و از ارقام اطلاع دارند و این تنها مختص به حوضه خوزستان نیست بلکه در تمام حوضه‌های آبریز تابلوی منابع و مصارف روی میز است.

مشاور وزیر نیرو با اشاره به این‌که تمام طرح‌های انتقال آب اگر مجوز ارزیابی زیست محیطی نداشته باشند، اجرایی نمی‌شوند، تصریح کرد: اکنون طرح جدیدی برای انتقال از سرشاخه‌های کارون وجود ندارد و در پروژه انتقال آب بهشت‌آباد، تنها سد آن فعال است و سد بهشت‌آباد مجوز زیست‌محیطی دارد اما در خصوص تونل بهشت‌آباد، مطالعات در حال بازنگری است.

حاجی رسولی‌ها در خصوص خطوط انتقال آب به یزد و کرمان گفت: خطوط انتقال آب به یزد و کرمان در راستای طرح‌های آب‌رسانی و دارای مجوزهای زیست‌محیطی هستند.

وی خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت از محیط‌زیست عضو شورای عالی آب است و هر طرحی که مورد تائید سازمان محیط‌زیست قرار نگیرد را متوقف می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت منابع آب ایران با بیان این‌که نیازهای مصارف آب بر اساس مدلی که دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا ارائه داده، پیش‌بینی می‌شود، عنوان کرد: تصمیم گیری در خصوص نیازهای مصارف در حیطه مدیریت شرکت منابع آب نیست و خود ستاد وزارت نیرو در کمیسیون تخصیص به ریاست معاونت آب و آبفا، تخصیص‌ها را صادر می‌کند.

وی ادامه داد: مصارف آب تا افق سال 1425 در دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا برای آب شرب مشخص شده و سیاست وزارت نیرو در خصوص تامین آب موردنیاز بخش صنعت، جایگزینی پساب به جای آب است و هم‌اکنون در همین راستا نیروگاه همدان دارد از پساب تصفیه‌شده استفاده می‌کند.

مدیرعامل شرکت منابع آب ایران در خصوص مکاتبات وزارت نیرو با استانداری خوزستان مبنی بر عدم تامین کامل آب طرح کشاورزی 550 هکتاری گفت: مخالفتی با این طرح وجود ندارد بلکه مرحله‌به‌مرحله اجرا می‌شود و کارهای شناسایی زمین‌ها و حق آبه آن‌ها بر در حال انجام است و موافق تامین آب این طرح هستیم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید