9 سال زندان برای سیاستمدار صرب | اتاق خبر
کد خبر: 311135
تاریخ انتشار: 3 بهمن 1394 - 03:55
یک دادگاه بین‌المللی یک سیاستمدار صرب را به جرم ارتکاب جرایم جنگی علیه شهروندان آلبانی تبار به 9 سال زندان محکوم کرد.

اتاق خبر- یک دادگاه بین‌المللی یک سیاستمدار صرب را به جرم ارتکاب جرایم جنگی علیه شهروندان آلبانی تبار به 9 سال زندان محکوم کرد.

قضات هیات دادگستری اتحادیه اروپا "اولیور ایوانویچ" سیاستمدار صربی را در حکمی به جرم ارتکاب جرایم جنگی علیه شهروندان آلبانی تبار در جنگ کوزوو در سال 1999 گناهکار اعلام کرد.

در زمان جنگ، ایوانویچ عضو یک گروه شبه‌نظامی بود که در تعقیب آلبانی تبارها، در منطقه تحت کنترل صربستان آنها را مورد شکنجه قرار داده و دستکم چهار نفر از آنها را کشته است.

به گزارش ایسنا، در سال 1998 میان شبه‌نظامیان آلبانی کوزوو که در تلاش برای استقلال کوزوو بودند و نیروهای یوگسلاوی درگیری مسلحانه‌ای رخ داد. یک سال پس از آن ناتو بدون مجوز سازمان ملل متحد وارد این درگیری شد و یوگسلاوی را بمباران کرد. متعاقبا بلگراد کنترل کوزوو را از دست داد و دولت صربستان مجبور شد تا حضور مشروط نظامی ناتو در منطقه و نیز انتقال قلمرو تحت مدیریت سازمان ملل متحد را بپذیرد.

در سال 2008 دولت آلبانیایی کوزوو استقلال خود را از صربستان اعلام کرد. برخلاف آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی، روسیه که حامی بلگراد است، استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخت و باور دارد که آن منطقه‌ای از صربستان است.

منبع: ایسنا 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید