انسان‌ها زودتر از زمانی که تصور می‌شد به جان یکدیگر افتاده‌اند | اتاق خبر
کد خبر: 311503
تاریخ انتشار: 4 بهمن 1394 - 11:17
سه سال پیش بود که باستان‌شناسان در نزدیکی Lake Turkana کشور کنیا، بازمانده‌هایی قدیمی از ۲۷ نفر را پیدا کردند. ۱۲ نفر از آن‌ها، اسکلتی کامل داشتند، در صورتی که از بقیه‌ی آن‌ها تنها استخوان‌هایی باقی مانده بود.

اتاق خبر - باستان‌شناسان با بررسی اسکلت‌هایی که بهتر از دیگران باقی مانده بودند، به این نتیجه رسیدند که حداقل ۱۰ نفر از این افراد، مرگ خشنی داشته‌اند. پنج نفر از این اسکلت‌ها، به دلیل ضربه‌ی سنگینی به سرشان کشته شده بودند و پنج اسکلت دیگر به دلیل اصابت اشیای تیز به سر و گردن‌های‌شان. وضعیت دست‌ها و نحوه‌ی قرار گرفتن برخی از بدن‌ها هم به این موضوع اشاره می‌کرد که این افراد، قبل از اینکه کشته شوند، بسته شده بودند.

محققان پیش از این تصور می‌کردند که چون این انسان‌ها، زمین، غذا یا خانه‌ای نداشته‌اند، پس دلیلی هم برای جنگ بین آن‌ها وجود نداشته.

باستان‌شناسان به این نتیجه رسیده‌اند که این بقایای پیدا شده، مربوط به جنگ است. آن‌ها می‌گویند که گروهی در یک مبارزه، گروه دیگری را نابود کرده است. جنگ و مبارزه بین افراد موضوع عجیبی نیست، اما این کشف زمانی جالب می‌شود که به قدمت سایتی که اسکلت‌ها در آن کشف شده‌اند، توجه کنیم. بررسی اسکلت‌هایی که در سایت اکتشافی Nataruk پیدا شده است و اسلحه‌های مجاور آن‌ها، جنگی که روی داده را به حدود ده هزار سال پیش ربط داده است. ده هزار سال پیش، انسان‌های منطقه‌ی Naratuk شکارچی-گردآورنده بودند.

sn-warfare

یکی از جمجمه‌هایی که در کنیا پیدا شده است. علائم حمله به سر در این اسکلت پیدا است.

سوالی که برای محققان پیش آمده، دلیل جنگ و مبارزه بین این انسان‌ها است. محققان پیش از این تصور می‌کردند که چون این انسان‌ها، زمین، غذا یا خانه‌ای نداشته‌اند، پس دلیلی هم برای جنگ بین آن‌ها وجود نداشته.

بر اساس این تحقیقات که در نشریه‌ی Nature منتشر شده، محققان دو دلیل را برای جنگ این انسان‌ها مطرح کرده‌اند؛ یا انسان‌هایی که ده هزار سال پیش در Nataruk زندگی می‌کردند، یک‌جا نشین‌تر از آن‌چیزی بودند که دانشمندان تا پیش از این فکر می‌کردند، یا اینکه جنگ‌های بین گروه‌ها زودتر از تخمین‌های قبلی شروع شده‌اند.

منبع: دیجی کالا مگ

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید