ضعف خودباوری و تشکل یابی، سد راه زنان در تصمیم سازی های کلان | اتاق خبر
کد خبر: 311635
تاریخ انتشار: 4 بهمن 1394 - 14:15
میزگرد «زنان؛ خودباوری و مشارکت جویی» با محوریت انتخابات؛
درچهارمین میزگرد تخصصی ایرنا در خراسان شمالی بامحوریت انتخابات اسفندماه آتی که باعنوان «زنان، خودباوری و مشارکت جویی» برگزار شد، خواسته ها و انتظارات جامعه زنان ازمجلس آینده، هم چنین لزوم بهره گیری دوچندان از توانمندی آنان در حوزه های کلان مدیریتی به بحث

به گزارش اتاق خبر ،ضرورت افزایش روشنگری قوانین و همچنین ارتقای سطح آگاهی این قشر نسبت به مسائل حقوقی و ایجاد انجمن های صنفی بانوان از دیگر موضوعاتی بود که در این میزگرد تخصصی مطرح شد.
به گزارش ایرنا، در این میزگرد «مهستی آدینه زاده» عضو دوره چهارم شورای اسلامی شهر بجنورد، «رامش خسروی» یک فعال فرهنگی، «پروین همت افزا» استاد دانشگاه و فعال فرهنگی و «مریم رنجبر» فرهنگی و مدرس دانشگاه حضور داشتند.
علی اصغرافتاده رئیس خبرگزاری ایرنا در خراسان شمالی در ابتدای این میزگرد گفت: با توجه به اینکه بانوان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند، در انتخابات تاثیر زیادی دارند و لذا بر خود لازم دیدیم با برگزاری چنین نشستی، مطالبات این قشر را به اطلاع داوطلبان نمایندگی مجلس برسانیم.
وی بر اهمیت آگاهی بخشی به مردم برای پیگیری خواسته ها و مطالبات خود از نمایندگان هم تاکید کرد.
*** زنان بعد از انتخابات حاشیه نشین می شوند
در این میزگرد، ابتدا نظر حاضران درباره جایگاه زنان در انتخابات طرح شد که مدرس دانشگاه و فعال فرهنگی در این باره گفت: هر بار که نزدیک فصل انتخابات می شود، خواسته های زنان و حتی حضور آنان در جامعه پررنگ جلوه داده می شود و حتی از طرف ستاد های کاندیداها اصرار می شود که بانوان در جلسه ها شرکت فعال داشته باشند و در حوزه اجتماعی بیشتر ورود پیدا کنند، چرا که 50 درصد جمعیت را تشکیل می دهند، اما بعد از انتخابات زنان به حاشیه می روند.
پروین همت افزا اظهار کرد: خواسته های زنان بارها از تریبون های مختلف مطرح شده، اما برای رفع آنان از سوی دستگاه های مختلف تلاش زیادی نشده است و مشکلات باقی مانده اند.
وی اشاره ای نیز به تاریخ کرد و گفت: اگر خواسته های مهم زنان را در تاریخ کشورمان بررسی می کنیم، می بینیم که از زمان مشروطه و در مجلس اول زنان خواسته های خود را به صورت عریضه هایی به مجلس می آوردند و تمامی خواسته ها در بایگانی وجود دارد.
وی از جمله خواسته های زنان را افزایش نقش این قشر در تصمیم گیری ها و نیز ارائه راهکارهایی برای حل آسیب هایی دانست که دامن زنان را گرفته است.
وی مهم ترین مشکلات و چالش های پیش روی زنان را نگرانی در خصوص افزایش طلاق و تهدید خانواده ها دانست و گفت: طلاق زنان را از مردان بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد و این قشر بیشتر آسیب می بیند.
وی افزود: بیمه زنان سرپرست خانوار، توانمندسازی فکری، فرهنگی، اقتصادی و حتی مهارتی زنان دیگر مطالبات این قشر است اما هنوز اتفاق خاصی در این زمینه ها نیفتاده است، در حالی که حتی توانمندی مهارتی می تواند توان اقتصادی زنان را بالا ببرد که به رشد جامعه نیز کمک می کند.
وی با بیان اینکه جامعه را باید سمت سلامت محوری و پیشرفت محوری سوق دهیم، افزود: متاسفانه هم اکنون جامعه به سمت مرد محوری پیش می رود و تنها در زمان انتخابات، نقشی نزدیک مردان برای زنان ذکر می شود و در تمامی انتخابات مهم اجتماعی این شعار پیش کشیده می شود که زنان نقش مهمی دارند اما بعد از انتخابات آرام آرام به فراموشی می رود و دیگر کسی از نقش زن در هیچ تریبونی صحبتی نمی کند.
وی استفاده از زنان توانمند در مدیریت های کلان را از دیگر خواسته های زنان عنوان کرد و گفت: بعضی مدیریت ها با شعار استفاده از توان زنان پا به عرصه می گذارند اما استفاده از زنان را در کابینه یا نمی بینیم یا این که زنان بسیار کم رنگ در مدیریت های کلان استفاده می شوند.
وی در خصوص مسائل و مشکلات مختص زنان استان نیز گفت: در بحث استانی مسئله ای مثل مکان های تفریحی برای زنان نداریم، مجامع و حتی تشکل ها دیده نمی شوند و هر بار جایی از یک مجمع یا تشکل بانوان صحبت می کنیم در معرض فمینیست بودن قرار می گیریم و تا وقتی این نگاه جنسیتی کنار نرود، این مشکلات هم برطرف نمی شود.
وی اظهار داشت: ما زنان نباید درگیر بازی های جنسیتی شویم و زمانی به اهداف می رسیم که همه با هم یک فکر را داشته باشند.
همت افزا با بیان اینکه ما باید فکر را به مجلس بنشانیمِ افزود: باید در انتخابات مشارکت آگاهانه و هوشمندانه داشته باشیم.
وی با بیان اینکه زنان بیش از مردان رای خواهند داشت، گفت: زنان نقش محوری در خانواده دارند و حتی می توانند همسر و فرزند خود را نیز راهنمایی و هدایت کنند تا به فرد مورد نظر آنان رأی دهند.
***جای خالی انجمن صنفی مختص زنان
رامش خسروی دیگر فعال فرهنگی حاضر در این نشست هم با بیان اینکه ما به انسان آگاه رای می دهیم، گفت: دانایی باید برای ما معیار باشد.
وی با اظهار تاسف از اینکه زنان انجمن صنفی ندارند، افزود: زنان باید چنین انجمنی داشته باشند تا خواسته ها و مطالبات خود را از این جایگاه پیگیری کنند.
***بی اطلاعی زنان از حقوق خود
یک مدرس دانشگاه هم با بیان اینکه در حق زنان این استان بسیار اجحاف شده است، گفت: زنان این استان مطالبات زیادی دارند اما نتوانسته اند به خواسته های خود جامه عمل بپوشانند.
مریم رنجبر گفت: من از کاندیداها سوال خواهم کرد که به عنوان یک نماینده احتمالی چه طور می توانید خواسته های زنان را عملی کنید یا این که چگونه می توانید مطالبات زنان خانه دار، زنان کارمند و سایر اقشار را برآورده کنید و با کاندیداهایی هم که به دنبال جلب رأی از مطابات زنان هستند و این موضوع را پررنگ تر عنوان می کنند، باید خیلی جدی تر در این باره صحبت کرد.
وی یکی از مشکلات و چالش های پیش روی زنان به خصوص در خراسان شمالی را آگاهی نداشتن از مسائل حقوقی عنوان کرد و افزود: شما به عنوان یک نماینده چه طور می توانید کمک کنید که زنان در مراحل زندگی اگر با مشکلاتی مواجه شوند، از مسائل حقوقی خود مطلع شوند چرا که بیشتر زنان آسیب دیده حتی از حقوق خود اطلاعی ندارند و این امر باعث می شود تا بیشتر آسیب ببینند.
وی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست تا بیشتر به این موضوع توجه کنند و زنان نباید به علت شفاف نبودن قانون یا حتی نبود قانون دچار مشکل و چالش شوند بلکه باید به حق خود برسند و در جامعه به آنان اجحاف نشود.
وی نبود فضاهای ورزشی برای بانوان را یکی از مشکلات اساسی دانست و گفت: با وجود اینکه ورزش برای سلامتی و نشاط بانوان موثر است، اما زنانی که در شهرستان های استان سکونت دارند، از این امکانات برخوردار نیستند.
وی اظهار کرد: هم اکنون طلاق عاطفی در خانواده ها بیداد می کند و زن و شوهر در کنار هم زندگی می کنند اما در خانه سکوت وجود دارد و آنان تنها در کنار هم حضور فیزیکی دارند که در این زمینه باید انجمن ها و تشکل هایی فعال شود تا خدمات مشاوره ای به زنان و همچنین مردان ارائه شود تا بنیان خانواده ها تحکیم یابد که در غیر این صورت، بیشتر افرادی که آسیب می بینند، زنان و فرزندان هستند.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: خانواده های بی سرپرست، زنان بد سرپرست و هم چنین دختران بی سرپرست به خصوص در روستاها با مشکلات زیادی رو به رو هستند که نیاز است برای این قشر اقدام جدی برداشت تا سایر آسیب ها آنان را بیش از این درگیری نکند و حداقل بتوانند با ایجاد کاری مایحتاج زندگی خود را تامین کنند که در این راستا باید به مشاغل کوچک و خانگی اهمیت بیشتری داده شود؛ چرا که برخی از این زنان از توانمندیی بالایی نیز برخوردار هستند اما به علت اینکه حامی ندارند و یا نمی توانند هزینه اولیه اجرای یک طرح کوچک را تامین کنند، با مشکل مواجه خواهند شد.
وی نیز بر ایجاد تشکل و سمن های مردم نهاد در بین جامعه زنان تاکید کرد و گفت: بانوان و دختران می توانند علاوه بر کارهای خانه در عرصه های اجتماعی و سیاسی فعالیت داشته باشند که این امر علاوه بر اینکه توانمندی آنان را بالا خواهد برد، در آنان نشاط نیز ایجاد خواهد کرد.
***خودباوری و انتخاب آگاهانه
مهستی آدینه زاده عضو دوره چهارم شورای اسلامی شهر بجنورد نیز با بیان اینکه انتخابات باید بهانه ای برای با هم بودن باشد، گفت: زنان باید در اجتماع های عمومی حضور داشته باشند و خود در سرنوشت کشور موثر باشند که در این برهه از زمان می توانند علاوه بر مشارکت خواسته ها و مطالبات خود را نیز پیگیری کنند.
وی افزود: متاسفانه هم اکنون که در آستانه انتخابات هستیم، از زنان و مطالبات آنان زیاد صحبت می شود و همه به تکاپو می افتند و رفت و آمدها زیاد می شود اما بعد از نتیجه انتخابات فروکش می کند که این امر یک نقص و اشکال است چرا که باید جامعه همیشه پویا باشد و اقشار مختلف باید در اجتماعات حضور داشته باشند.
وی همچنین به ایجاد کمپین هایی در این ایام اشاره کرد و گفت: زنان می توانند با حضور در این کپمین ها فعالیت کنند و با هم در ارتباط باشند.
وی بر خودباوری زنان نیز تاکید کرد و افزود: متاسفانه خود زنان نیز در برخی از عرصه ها عقب می نشینند چرا که حضور در مجلس یک فرصت بود اما بانوان زیادی استقبال نکردند که این امر نیز نشان از این است که زنان به خوباوری نرسیده اند.
وی گفت: زنان همیشه در مشارکت در عرصه های اجتماعی در خط اول بوده و همیشه در برنامه های جمعی از جمله راهپیمایی ها و تظاهرات نقش اساسی داشته اند و باید همیشه این حضور خود را حفظ کنند چرا که نیمی از جمعیت هستند و تاثیر زیادی در سرنوشت کشور دارند.
وی بر خرد جمعی تاکید کرد و افزود: اگر مشارکت در انتخابات آتی بیشتر شود، افرادی آگاه تر به مجلس راه خواهند یافت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید