ورود نفتکش‌های چینی به پایانه‌های نفت ایران آزاد شد | اتاق خبر
کد خبر: 311654
تاریخ انتشار: 4 بهمن 1394 - 15:08
پس از نفتکش‌های ژاپنی، اولین کشتی‌های نفتکش چینی هفته جاری برای بارگیری و انتقال نفت صادراتی ایران در پایانه نفتی خارگ در خلیج فارس پهلوگیری خواهند کرد.

اتاق خبر: پس از پهلوگیری کشتی‌های نفتکش ژاپنی در پایانه‌های نفتی ایران در طول ۱۸ ماه گذشته تاکنون، هفته جاری اولین کشتی نفتکش چینی هم در پایانه‌های نفتی ایران در خلیج فارس پهلوگیری می‌کند.

بنا بر این گزارش به نقل از مهر؛ بر این اساس پیش بینی می‌شود سه شنبه هفته جاری ششم بهمن ماه اولین کشتی نفتکش چینی به منظور بارگیری و انتقال نفت خام صادراتی ایران در پایانه نفتی خارگ پهلوگیری کند.

از اسفند ماه دو سال قبل با توافق ایران و ژاپن و تامین پوشش بیمه نفتکش‌های ژاپنی توسط موسسه جی. پی. آی، بار دیگر کشتی‌های نفتکش ژاپنی به منظور حمل و صادرات دریایی نفت خام ایران به پایانه‌های نفتی ایرانی در خلیج فارس بازگشتند.

در حال حاضر توان عملیاتی و دریایی صادرات نفت ایران در حوزه خلیج فارس به حدود ۶ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است به طوری‌که ایران در قالب نظام سهمیه بندی اوپک می‌تواند تا سقف ۶ میلیون بشکه نفت در روز صادر کند.

علاوه بر این، در طول دوران تحریم، چهار مخزن جدید یک میلیون بشکه‌ای ظرفیت ذخیره سازی نفت ایران در پایانه خارگ به ۲۸ میلیون بشکه افزایش می‌یابد، علاوه بر این توان ذخیره‌سازی نفت ایران در پایانه خارگ به بیش از ۱۷ روز افزایش می‌یابد.

در همین حال، سید پیروز موسوی مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران پیش از این با بیان اینکه با موافقت دولت ژاپن نفتکش‌های غول پیکر ژاپنی در پایانه نفتی ایران پهلوگیری و نفت ایران را به سمت پالایشگاه‌های ژاپن حمل می کنند، تاکید کرده است: ایران آماده میزبانی نفتکش‌های خارجی در پایانه نفتی خود است.

غلامحسین گرامی رئیس اداره عملیات صادرت شرکت پایانه‌های نفتی هم اخیرا با بیان اینکه هم اکنون امکان پهلوگیری همزمان ۹ کشتی نفتکش در پایانه خارگ وجود دارد، گفته است: در خارگ حتی بزرگترین کشتی‌های نفتکش با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه هم می‌توانند پهلوگیری کنند.

از سوی دیگر همزمان با به پایان رسیدن طرح استراتژیک تعمیرات اساسی خطوط لوله زیرزمینی در پایانه خارگ، عباس اسددوز رئیس پایانه نفتی خارگ اعلام کرده است: بزرگترین پایانه نفتی ایران در خلیج فارس آماده لغو تحریم‌ها و اجرای برنامه‌های افزایش صادرات نفت کشور است.

رکن‌ الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هفته گذشته به طور رسمی دستور افزایش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید و صادرات نفت خام ایران در مرحله اول پساتحریم را صادر کرده است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید