آئین نامه مجلس ضمانت اجرایی ندارد | اتاق خبر
کد خبر: 311941
تاریخ انتشار: 5 بهمن 1394 - 17:09
نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی
احکام بودجه از سوی دولت ارائه شده است و تنها بررسی ردیف های مربوط به آنها باقی مانده است.

اتاق خبر- عزت اله یوسفیان مولا نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد علت تاخیر در ارائه بودجه سال 95 اعلام کرد که احکام بودجه از سوی دولت ارائه شده است و تنها بررسی ردیف های مربوط به آنها باقی مانده است.
یوسفیان مولا در گفت و گو با اتاق خبر ضمن بیان اینکه کمیسیون رسیدگی به احکام بودجه سال 95 تشکیل شده است گفت: رسیدگی به احکام بودجه سال 95 به اتمام رسیده اما دولت ردیف ها را با تاخیر به مجلس ارائه کرده و همین امر باعث بروز مشکل شده است. این در حالی است که زمانی که برای تدوین بودجه وجود دارد در قانون تعیین شده است و مجلس نمی تواند این زمان را کمتر یا بیشتر کند.
نماینده مردم آمل در ادامه با بیان روند تصویب بودجه در مجلس گفت: بعد از ارجاع بودجه از سوی دولت به مجلس، ده روز فرصت برای نمایندگان برای ارائه پیشنهادات خود در مورد بودجه در کمیسیون های مربوطه وجود دارد. این کمیسیون ها نیز 15 روز برای بررسی پیشنهادات نمایندگان فرصت دارند. در حقیقت 25 روز روند انجام این کارها طول خواهد کشید. در کنار این ها 15 روز برای اعلام نظر کمیسیون تلفیق بودجه زمان وجود دارد. در نتیجه در حدود 50 روز تصویب بودجه طول خواهد کشید و به طور حتم کار اتمام بررسی بودجه به سال آینده موکول خواهد شد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه دولت در مورد درآمد های خود در بودجه 95 بلاتکلیف بود، علت این امر را مسائل مربوط به برجام و برداشته شدن تحریم ها دانست و گفت: به هر حال این مجلس تا پایان وقت اداری هفتم خرداد 95 روی کار خواهد بود و در هر صورت بودجه 95 در این مجلس تصویب خواهد شد.
یوسفیان مولا در پایان راهکار خود برای جلوگیری از بروز چنین مسائلی گفت: مجلس برای آئین نامه بررسی بودجه پیشنهادی دولت ضمانت اجرایی ندارد. برای این کار مجلس باید با تصویب قوانینی دولت را ملزم به ارائه بودجه در ابتدای سال کند. در آئین نامه مجلس تاریخ 15 آذر به عنوان تاریخ ارائه بودجه به مجلس تعیین شده است. اما در این قانون برای تاخیر در ارائه بودجه از سوی دولت چیزی پیشبینی نشده است و این از نقاط ضعف آئین نامه داخلی مجلس است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید