مشخصات فنی هواپیماهای جدید خریداری شده از ایرباس | اتاق خبر
کد خبر: 312075
تاریخ انتشار: 6 بهمن 1394 - 10:22
دنیای اقتصاد نوشت: برخی از مدل‌های هواپیماهای خریداری شده از ایرباس به دلایل قابل‌تاملی در سطح جهان خواهان زیادی ندارد و قیمت برخی مدل‌ها بسیار بالاتر از سایرین است.

اتاق خبر - رفع تحریم‌های ایران فرصت‌ها و چالش‌های بسیاری را پیش روی اقتصاد کشورمان قرار داده است. دور بودن از بازارهای جهانی برای سال‌ها باعث شده تا تصمیم‌سازان کشورمان برای نخستین بار با بسیاری از فرصت‌ها و چالش‌های موجود در این بازارها مواجه شوند و همچون خلبانی که برای نخستین بار در مسیری پرواز می‌کند.

ناگزیر به عبور از چاله‌های هوایی زیادی خواهند بود. شناخت درست چاله‌های موجود در این مسیر با استفاده از دانش، اطلاعات و تجربه‌، می‌تواند منجر به فرودی موفق در چنین پروازی شود. در حوزه تجارت ایران برای نخستین بار پس از سال‌ها می‌تواند خریدهایی مهم را انجام دهد. نوسازی ناوگان هوایی کشور یکی از این اقدامات مهم است. به همین دلیل مقامات ایران از خرید 114 فروند هواپیمای نو برای کشورمان خبر داده‌اند، ضرورتی که سال‌ها بود مردم و مقامات آن را حس کرده بودند. برای اجرایی کردن یک خرید خوب اما دانستن مختصری از کارنامه کاری شرکت ایرباس که گفته می‌شود قرار است ایران هواپیماهای خود را از آن خریداری کند می‌تواند در حفظ منافع کشورمان بسیار مفید باشد.


شرکت هواپیماسازی ایرباس در سال 2015 تعداد 635 فروند هواپیمای سفارش داده شده را به مشتری‌های خود تحویل داد که توانست در این زمینه رکورد خود را بشکند. این شرکت در همین سال اولین نقطه عطف درآمدی را در فروش هواپیماهای مدل A350XWB شاهد بود. در سال 2015 با نسبت 3 سفارش به ازای 2 تحویل، سفارش‌های این شرکت از تعداد هواپیماهای تحویل داده شده پیشی گرفت. در سال گذشته میلادی ایرباس 1036 سفارش جدید برای ساخت هواپیما داشت که غالب آنها مربوط به هواپیمای A320neo بود. به علاوه، 100 سفارش جدید برای هواپیمای مدل A330 در فهرست‌ سفارش‌های این شرکت ثبت شد. این سفارش‌های جدید بر مجموع سفارش‌های پیشین ایرباس افزوده شد به نحوی که در انتهای سال مالی قبل، شرکت ایرباس در مجموع 6787 سفارش داشته است. در همان سال تعداد هواپیماهای تحویل داده شده بر اساس مدل آنها به قرار زیر است:

خانواده هواپیماهای A320؛ 491 فروند

خانواده هواپیماهای A330؛ 103فروند

خانواده هواپیماهای A350؛ 14فروند

خانواده هواپیماهای A380: فروند

خالص سفارش‌ها یعنی مجموع سفارش‌ها منهای مجموع موارد تحویل داده شده بر اساس مدل هواپیماها به قرار زیر بوده است:

خانواده هواپیماهای A320؛ 879فروند

خانواده هواپیماهای A330؛ 150فروند

خانواده هواپیماهای A350؛ 16فروند

خانواده هواپیماهای A380؛ 27فروند

جدول شماره یک فهرست قیمت مدل‌های مختلف ایرباس را در ژانویه 2015 نشان می‌دهد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید