دولت کانادا درباره نقض حقوق بومیان این کشور مجرم شناخته شد | اتاق خبر
کد خبر: 312556
تاریخ انتشار: 7 بهمن 1394 - 13:33
رسوایی مدعیان کانادایی حقوق بشر؛
در حالی که دولت کانادا از مدعیان همیشگی دفاع از حقوق بشر در کشورهای جهان بوده، دادگاه حقوق بشر کانادا روز سه شنبه در حکمی دولت این کشور را در زمینه نقض حقوق کودکان بومی این کشور و اعمال تبعیض علیه آنان مجرم شناخت.

به گزارش اتاق خبر از خبرگزاری فرانسه از اتاوا ، دادگاه حقوق بشر کانادا اعلام کرد که دولت کانادا علیه بیش از 160 هزار تن از کودکان این کشور تبعیض اعمال کرده و در جوامع بومی این کشور نسبت به مناطق دیگر پول کمتری برای آموزش هزینه کرده است.
این حکم دادگاه حقوق بشر کانادا که خبرگزاری فرانسه آن را حکمی تاریخی توصیف کرد ، به مناقشه حقوقی 9 ساله در پی شکایت گروه موسوم به «جامعه حمایت از خانواده و کودکان» پایان داد و می تواند میلیاردها دلار جریمه برای دولت کانادا در پی داشته باشد.
شاکی های این پرونده خواهان پرداخت غرامت 20 هزار دلاری بابت هر کودک تحت تبعیض هستند، اما دادگاه هنوز مبلغ جریمه را مشخص نکرده است.
بنا بر آمار دولتی استناد شده در حکم دادگاه ، کودکان خانواده های بومی کانادا نسبت به سایر کودکان این کشور 22 تا 34 درصد کمتر از اعتبارات آموزشی برخوردار شده اند.
دولت کانادا اعلام کرده که این حکم را به چالش نمی کشد و بجای آن تلاش می کند تا با رهبران جوامع بومی کانادا به توافق برسد.
کمیسیون مزبور ابراز امیدواری کرد که این حکم سر آغاز دوران جدیدی در کانادا باشد ؛ دورانی که در آن تمام کودکان صرفنظر از هویت و محل زندگی خود از فرصت های برابر برای رشد ایمن برخوردار باشند

 

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید