برنامه ۱۴۰۰ برای ۱۶ هزارمیلیارد تومان بودجه شهر تصمیم‌گیری می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 313462
تاریخ انتشار: 10 بهمن 1394 - 22:13
رئیس مرکز پژوهش‌های شورای شهر اصفهان با اشاره به برنامه ۱۴۰۰ شهرداری اصفهان گفت: این برنامه طی پنج سال آینده برای ۱۶هزارمیلیارد تومان اعتبار شهرداری برنامه‌ریزی خواهد داشت.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، احمد عاملی ظهر شنبه در یکصد و بیستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به برنامه ۱۴۰۰ شهرداری اصفهان اظهار داشت: این برنامه طی پنج سال آینده برای ۱۶ هزار میلیارد تومان اعتبار شهرداری اصفهان برنامه‌ریزی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه این برنامه تاثیربسزایی در آینده شهر اصفهان خواهد داشت، ابراز داشت: از این رو نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر اصفهان نه تنها باید برای پنج سال آینده شهر اصفهان تصمیم بگیرند بلکه ضروری است، برنامه‌ای داشته باشند تا آینده شهر را جهت‌دهی کنند.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در ادامه به بخشی از چالش‌های شهر اصفهان اشاره کرد، افزود: كمبود و بحران آب بخش عمده‌ای از مشاغل کشاورزی را از بین می‌برد، مشاغلی که شاغلان آن تخصص کافی برای اشتغال در بخش‌های دیگر را ندارند. با این حال با از میان رفتن کشاورزی، هجوم مهاجرت به شهر برای یافتن فرصت‌های شغلی بیشتر خواهد شد؛ شهری که در حال حاضر نیز از تراکم جمعیتی زیادی رنج می‌برد.

وی آلودگی هوا را نیز از دیگر معضلات شهر اصفهان دانست و گفت: این معضل نفس اصفهان را تنگ کرده و این در حالی است که شهرداری هم در روند فعلی با صرف هزینه‌های بسیار در حوزه حمل و نقل، صرفا مشروعیت بیشتری به خودروها می‌دهد؛ تصمیمی که شاید همین برنامه بتواند آن را متوقف کند و اصفهان را به شهر پیاده‌مداری و دوچرخه سواری هدایت کند.

عاملی در ادامه با اشاره به اینکه نسل پرجمعیت دهه ۶۰ به سن ازدواج  و اشتغال رسیده‌اند و بیکاری هنوز هم تک رقمی نشده است، افزود: در عین حال جایگاه نفت هم در اقتصاد جهانی رو به تنزل است و دیگر نمی‌توان روی مشاغل متعدد دولتی برای رفع مشکل اشتغال حساب کرد که این مسئله اقتصاد شهری را در برهه‌ای حساس قرار می‌دهد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مرکز پژوهش‌ها به عنوان بازوی علمی شورا، تصمیم به ارزیابی برنامه شهرداری با سازوکاری منحصربه فرد گرفت که در کشور بی‌سابقه است، ادامه داد: مرکز پژوهش‌ها با همکاری اتاق فکر استان، «کارگروه عالی ارزیابی برنامه اصفهان ۱۴۰۰» را با حضور جمعی متشکل از حدود ۲۵ نفر از متخصصان زبده ایرانی سراسر دنیا از دانشگاه‌های علوم پزشکی اصفهان، صنعتی اصفهان، هنر اصفهان، اصفهان، شهید بهشتی تهران، تهران و دانشگاه‌های نیوکاسل انگلستان، تورنتو کانادا، نیوکاسل استرالیا و ام آی تی امریکا تشکیل داده و در حال ارزیابی این برنامه است.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: این کارگروه، برنامه را از منظر نخبگان، مسئولان و شهروندان ارزیابی خواهد کرد و کارگروه ارزیابی برنامه تاکنون چندین جلسه داشته و شیوه‌نامه ارزیابی برنامه را نیز تهیه کرده است. این شیوه‌نامه برای نزدیک به ۱۵ دستگاه کلیدی مدیریت شهری ارسال شده تا از نظرات آنها استفاده شود.

وی افزود: همچنین در اقدامی مبتکرانه، شیوه‌نامه برای معاونان شهردار، مدیران کلیدی شهرداری، شهرداران مناطق، و مدیران عامل سازمان های شهرداری نیز ارسال شده تا آنها نیز در امر ارزیابی برنامه مشارکت داشته باشند و برای اعضای شورا نیز از طریق نامه ارسال شد.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر نخبگان و مسئولان، برای اولین بار در تاریخ برنامه‌ریزی شهرداری، نظرسنجی از شهروندان درباره قسمت‌های اصلی برنامه نیز در حال انجام است، ادامه داد: نتایج این ارزیابی جامع، بزودی در اختیار اعضای شورای شهر قرار خواهد گرفت تا برنامه‌ریزی‌های بعدی در دستور کار قرار گیرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید