ریزش 19 میلیارد دلاری دارایی‌های خارجی عربستان | اتاق خبر
کد خبر: 313594
تاریخ انتشار: 11 بهمن 1394 - 12:05
دارایی‌های خارجی بانک مرکزی عربستان در دسامبر به دلیل ریزش شدید قیمت نفت که این کشور را به برداشت از ذخایرش واداشت، بیش از 19 میلیارد دلار کاهش یافت.

اتاق خبر: آمار بانک مرکزی عربستان نشان می‌دهد میزان ذخایر ارزی با حدود سه درصد کاهش، به بیش از 608 میلیارد دلار رسید و مجموع کاهش ذخایر در سال 2015 را به 115 میلیارد دلار رساند.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ اگرچه ذخایر ارزی عربستان همچنان یکی از بزرگترین ذخایر جهان به شمار می‌رود اما کاهش آن شرایط بغرنجی را منعکس می‌کند که به دلیل افت قیمت نفت برای این کشور به وجود آمده است. مقامات این کشور در تلاشند برای تامین کسری بودجه که سال گذشته به حدود 15 درصد تولید ناخالص داخلی رسید، منابع درآمد جدیدی را جایگزین درآمد صادرات نفت نمایند.

قیمت نفت برنت حدود 30 درصد طی سال گذشته کاهش یافت و به 34 دلار در هر بشکه رسید. شاخص سهام تداول عربستان صعودی در 12 ماه گذشته 34 درصد ریزش کرده است.

به گفته اقتصاددانان، برای اینکه روند کاهش داراییهای خارجی آهسته شود، قیمت نفت باید به بالاتر از 53 دلار در هر بشکه برسد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، افت چشمگیر قیمت نفت مقامات عربستان را واداشته میزان هزینه‌ها را کاهش داده و اوراق قرضه بیشتری منتشر کرده و از ذخایر ارزی خارجی برداشت کنند. همچنین دولت عربستان درنظر دارد سهام نهادهای دولتی شامل بیمارستانها و فرودگاهها و حتی شرکت نفتی آرامکو را بفروشد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید